Pokój kąpielowy z prysznicem: jak go urządzić

2020-03-02 10:14

Pokój kąpielowy ma zwykle wyraźny podział na strefy. Jego atrakcją może być umieszczony centralnie prysznic. Osłonięcie go przezroczystymi ściankami pozwala zachować we wnętrzu wrażenie dużej przestrzeni. Korzystanie z pokoju kąpielowego z prysznicem będzie bez wątpienia komfortowe.

Pokój kąpielowy z prysznicem
Autor: Mariusz Bykowski, projekt: Sojka & Wojciechowski W pokoju kąpielowym, tak jak w każdej łazience, jest potrzebna wentylacja - wywiew powietrza. Do każdego przyboru sanitarnego trzeba doprowadzić podejścia wodne i kanalizacyjne. Poprowadzone ze spadkiem rury kanalizacyjne muszą się zmieścić pod posadzką

Za minimalną wielkość pokoju kąpielowego można uznać 15 m2. Na takiej powierzchni da się rozmieścić wszystkie urządzenia sanitarne, szafki, fotel i przybory toaletowe. Ale domownicy zapewne będą na siebie wpadać podczas poruszania się między nimi. Na pewno lepszy efekt osiągniemy, jeśli przeznaczymy na pokój kąpielowy co najmniej 20 m2. Łatwiej będzie zmieścić w nim wiele urządzeń o różnych funkcjach, dużą wannę i obszerną kabinę prysznicową, a przede wszystkim zapewnić miedzy nimi odpowiednio szerokie przejścia. Warto wiedzieć, że gdy porusza się nimi jedna osoba, powinny mieć 70-80 cm, ale do swobodnego minięcia się dwóch osób potrzeba 100-120 cm wolnej przestrzeni między urządzeniami sanitarnymi czy meblami.

Pokój kąpielowy z prysznicem
Autor: Łukasz Kozyra, projekt: Weronika Stefffen-Lotarska, Olga Januszkiewicz/V-PROJEKT Urządzając pokój kąpielowy na poddaszu trzeba brać pod uwagę ograniczoną wysokość przestrzeni pod skosami - nie zawsze zmieści się tam kabina prysznicowa

Pokój kąpielowy bez wyraźnych granic

W dużym pokoju kąpielowym można wydzielić kilka stref, np.: do kąpieli - z wanną i prysznicem obok siebie, umywalkową - z szafką na ręczniki, przybory toaletowe czy chemię łazienkową i - na WC i bidet. Poszczególne strefy można oddzielić niskim murkiem albo poprzestać jedynie na rozlokowaniu sprzętu w logiczny sposób. Podział pokoju kąpielowego można ewentualnie podkreślić różnicując materiały wykończeniowe w każdej ze stref.

Pokój kąpielowy często jest urządzany jako element master bedroom, czyli głównej prywatnej sypialni w domu. Obecnie widoczna jest tendencja do zacierania granic we wnętrzach, likwidowania niepotrzebnych ścian. Zamiast pokoi mamy strefy poświęcone różnym funkcjom. W prywatnej sypialni połączonej z łazienką nie ma potrzeby stawiania przegród. Jej użytkownicy mają zagwarantowaną intymność poprzez oddzielenie całej tej strefy od pozostałej części domu. Jeśli jednak chcemy wyraźnie wyznaczyć miejsce graniczne między częścią sypialną a kąpielową nie rezygnując z wrażenia dużej przestrzeni, możemy zastosować ściankę przezroczystą - szklaną albo ażurową.

Master bedroom
Autor: Mariusz Bykowski Master bedroom, czyli pokój kąpielowy łączący funkcje łazienki i sypialni. Projekt: Daria Szczepanik, Martyna Kupis/Dash Interiors

Światło w pokoju kąpielowym z prysznicem

Pokój kąpielowy powinien mieć zapewnione naturalne źródło światła. Można uznać, że w pomieszczeniu mającym dawać poczucie luksusu zwykłe okno to obecnie za mało. Dlatego w pokoju kąpielowym dobrze będzie wyglądać pojedyncze lub podwójne okno typu portfenetr sięgające od podłogi do sufitu. W wielkim pokoju kąpielowym można też wykonać duże przeszklenie stałe dające piękny widok na ogród. Jeśli lubimy rytuały związane z pielęgnacją ciała i chcemy przedłużyć czas relaksu, zróbmy pokój kąpielowy z drzwiami prowadzącymi bezpośrednio do ogrodu albo na balkon lub taras. Poranek lub wieczór po odprężającej kąpieli miło będzie kontynuować wśród roślin.

Instalując okna w pokoju kąpielowym, warto pomyśleć o przesłonach. Tradycyjne zasłony tkaninowe zajmują dużo miejsca i będą chłonąć wilgoć. Zdecydowanie lepiej jest zastosować markizy albo rolety, np. w wersji przesuwanej od dołu do góry, co pozwoli zachować prywatność, a jednocześnie zapewnić dopływ światła.

Pokój kąpielowy z prysznicem
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: Dorota Sibińska XYstudio Do napełnienia wanny potrzeba dużo podgrzanej wody, więc nie jest ekonomiczna ani ekologiczna tak jak prysznic. Mimo wszystko kąpiel w niej może sprawić przyjemność. Dlatego dobrze jest mieć i prysznic, i wannę

Pokój kąpielowy z wanną czy prysznicem

Prysznic kojarzy się z szybką kąpielą po pracy albo treningu. Jednak jest to wygodne i ekonomiczne rozwiązanie. Gorący natrysk o zmiennym natężeniu strumienia wody działa relaksująco. Rączka prysznica z różnymi dyszami oraz deszczownia pozwalają wybrać taki rodzaj kąpieli, jaki lubimy. Ważne, żeby robić to w miłych i wygodnych warunkach.

Kiedyś w łazienkach podstawą była wanna. Trzeba przyznać, że jest to rozwiązanie bardziej praktyczne niż sam prysznic, bo i w wannie da się z niego korzystać, natomiast trudno o komfortowe wylegiwanie się w prysznicowym brodziku. Pamiętajmy jednak, że do kąpieli w wannie, zwłaszcza dużej, potrzeba znacznie więcej wody. Dlatego prysznic z nowoczesną baterią oszczędzającą wodę to w obecnych czasach rozwiązanie rozsądniejsze w pokoju kąpielowym. Pozwala oszczędzić sporo czasu i niemało energii potrzebnej do podgrzewania wody. Może być wyeksponowany lub umieszczony bardziej dyskretnie. W domu osób preferujących ten rodzaj kąpieli najlepiej przeznaczyć dla niego główne miejsce w pokoju kąpielowym i wokół niego zorganizować przestrzeń. Dla osób ceniących dyskrecję lepszym rozwiązaniem może być jednak prysznic w ustronnym narożniku albo we wnęce między dwiema ścianami.

Przeczytaj też:

Wanna z hydromasażem: jaką wybrać >>>

Standardowa kabina prysznicowa ma wymiary 80x80 bądź – na pewno wygodniejsza - 90x90 cm. Producenci oferują też kabiny prysznicowe do konfiguracji z elementów o różnych wymiarach. Można z nich stworzyć kabinę o ściankach szerokości od 70 do 120 cm i drzwiach o wymiarach od 80 do 120 cm. W firmach oferujących panele szklane można zamówić kabinę o niemal dowolnych wymiarach. Jej zabudowa może być jedno-, dwu- lub trójścienna. Prysznic można zabudować wzdłuż ściany, między ścianami albo w narożniku. Wewnątrz szerokiej kabiny można wydzielić kącik na ręczniki znajdujący się poza zasięgiem strumienia wody. Taki fragment można też odgrodzić wewnętrzną ścianką o szerokości np. 40 cm. Trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu wolnej przestrzeni przed kabiną na swobodne otwarcie drzwi oraz wejście i wyjście spod prysznica. Potrzeba na to przynajmniej 80 cm.

Nowoczesnym i wygodnym rozwiązaniem odpowiednim do dużych pokoi kąpielowych jest prysznic typu walk-in - bez drzwi i brodzika, za to o dużych wymiarach, wydzielony tylko za pomocą jednej szklanej ściany przymocowanej wspornikiem. Pod odpowiedniej wielkości prysznic tego typu można wjechać na wózku inwalidzkim.

Pokój kąpielowy z prysznicem
Autor: Małgorzata Góra, projekt: Arkadiusz Strzelecki, Remek Strzelecki/RAAS Architekci Gdy podłoga w prysznicu bez brodzika ma być z dużych płyt, najlepszym rozwiązaniem jest odpływ liniowy przy ścianie. Centralny wymagałby pocięcia płyt w celu utworzenia spadku podłogi w jego kierunku

Prysznic z brodzikiem czy bez

Nowoczesne prysznice nie mają brodzika. Przede wszystkim ze względów estetycznych, ale i z powodu wygody wynikającej z braku przeszkody, jaką jest rant brodzika utrudniający wejście pod prysznic. Dzięki temu mogą z niego bez problemu korzystać osoby mające trudności z poruszaniem się. Posadzka pod prysznicem oraz przezroczyste szklane ściany i zminimalizowane okucia sprawiają, że taki prysznic nie rzuca się w oczy.

Alternatywą dla takiego rozwiązania w pokoju kąpielowym jest niski brodzik wpuszczony w podłogę. To minimalistyczne rozwiązanie obecnie również jest chętnie stosowane przez architektów. Oferta niskich brodzików jest wobec tego bardzo duża i zróżnicowana. Do wyboru są nie tylko tradycyjne białe, ale także eleganckie czarne albo imitujące kamień naturalny lub beton.

Odpływ liniowy w łazience
Pokój kąpielowy z prysznicem
Autor: Jakub Pajewski, projekt: Katarzyna Putka/INSIDEARCH Na syfon i rurę odpływową potrzeba w podłodze 12-15 cm wysokości. Czasami konstrukcja stropu uniemożliwia schowanie ich pod posadzką, a wtedy podłoga pod prysznicem musi być podniesiona

Jaka kanalizacja w pokoju kąpielowym

Do prysznica w pokoju kąpielowym musi być doprowadzona instalacja wodna. W ścianie muszą być wykonane odpowiednie podejścia do podłączenia baterii lub panelu obsługujących prysznic. Jeśli chcemy mieć deszczownicę, wodę trzeba doprowadzić także do stropu.

Prysznic najlepiej umieścić jak najbliżej pionu kanalizacyjnego, żeby łatwiej było zapewnić odpowiedni spadek w rurach odpływowych, zwłaszcza gdy chcemy nie mieć brodzika. Wysokość odpływu z syfonem to 11-15 cm. Gdy w pokoju kąpielowym ma być prysznic bez brodzika, z równą podłogą, trzeba brać pod uwagę, że w całości będą musiały się znaleźć pod posadzką – nie zawsze jest na to wystarczającą dużo miejsca w stropie.

Trzeba też pamiętać o wykonaniu odpowiedniego spadku w posadzce w kierunku odpływu wody. Najlepiej jest go przygotować na etapie wykonywania podkładu podłogowego, bo wtedy łatwo wykończymy posadzkę pod prysznicem. Spadek może być wykonany punktowo, wtedy najniższa część wypada w centralnym miejscu pod prysznicem. Jeśli zdecydujemy się na odpływ liniowy, spadek prowadzi się w jednym kierunku, zwykle ściany z instalacją. Listwę odpływową można też umieścić centralnie, ale wtedy podczas kąpieli zwykle będziemy po niej stąpać, co nie jest wygodne. Długość odpływu liniowego jest  nieco mniejsza niż wymiary przestrzeni pod prysznicem. Odpływ liniowy dobrze jest zastosować, gdy będziemy korzystać z prysznica z wieloma dyszami, bo zapewnia szybszy odpływ wody.

Należy pamiętać, że przestrzeń przeznaczona do kąpieli pod prysznicem powinna być zabezpieczona przeciwwilgociowo lub przeciwwodnie. Jeśli prysznic nie będzie miał brodzika, zabezpieczenia posadzki powinno zapewnić brak przecieków do konstrukcji stropu. Pod posadzką i na ścianie strefy zalewanej wodą trzeba wykonać warstwę zabezpieczającą z folii hydroizolacyjnej w płynie.

Sonda
Jakie drewno wybrałbyś do łazienki?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie