Wanna z hydromasażem: opinie. Poznaj zalety i wady takiej wanny

2019-02-15 16:53

Wanna z hydromasażem to dobre rozwiązanie dla osób chcących korzystać z leczniczych masaży wodnych. Przed kupnem wanny z hydromasażem warto wiedzieć kilka rzeczy, o których większość sprzedawców nawet nie wspomni.

Zbawiennego i kojącego działania wody na nasz organizm nie da się przecenić. Wielu lekarzy zaleca masaż wodny, a przecież nie zawsze mamy czas, by udać się na takie zabiegi. Ale można poddać się, przynajmniej niektórym jego rodzajom, we własnej wannie.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że masujemy się wodą dopiero po kąpieli zasadniczej, a więc przed skorzystaniem z wanny z hydromasażem ciało powinno być czyste. Wprawdzie niektórzy producenci nie mają nic przeciwko płynom pieniącym się, jednak lepiej ich unikać, bo zmywany w trakcie naskórek mógłby zapychać dysze. Masaż ciepłą wodą rozluźnia mięśnie i odpręża, a nawet obniża ciśnienie. Jeżeli zastanawiacie się czy warto kupić wannę z hydromasażem, ten artykuł powinien pomóc podjąć decyzję.

Wanna z hydromasażem: rodzaje masażu oraz dysz

Masaże, które można spotkać w wannach, to:

  • masaż powietrzny, zwany też kąpielą perełkową

To najłagodniejszy rodzaj masażu. Powietrze z pomieszczenia jest wtłaczane przez dmuchawę do wanny napełnionej wodą. Może być rozprowadzone systemem rurek do dysz powietrznych umieszczonych w dnie wanny albo doprowadzone do komory powietrznej znajdującej się pod dnem (podwójne dno), a dalej wypuszczane przez małe otworki w dnie wanny. UWAGA! Działa nasennie.

Resztki wody pozostające w podwójnym dnie mogą sprzyjać rozwojowi grzybów. Trzeba więc dbać o dezynfekcję komory. Aby woda po kąpieli nie zostawała w systemie, potrzebne są rurki drenażowe odprowadzające ją do kanalizacji.

  • masaż wodny, zwany biczami wodnymi

Jest bardziej intensywny od powietrznego. Woda napuszczona do wanny podczas masażu wodnego krąży w obiegu zamkniętym: pompa zasysa ją przez ssak, a dalej systemem rurek tłoczy do dysz wodnych;

  • masaż mieszany (wodno-powietrzny)

Odbywa się on za pomocą strumieni wody z dodatkiem powietrza; dysze są tak skonstruowane, że woda jest napowietrzana;

  • masaż ultradźwiękowy

Fale ultradźwiękowe wytwarzają dysze ultradźwiękowe, zwykle montowane obok wodnych. Poprawiają ukrwienie tkanek, przyspieszają metabolizm i rozgrzewają (wyższa półka cenowa).

Liczba dysz zależy od wielkości i kształtu wanny z hydromasażem, zazwyczaj jest ich 4-12, a instalowane są w takich miejscach, by strumienie docierały do kręgosłupa, karku, pleców oraz nóg.

Dysze dzielą się na:

  • ruchome (kierunkowe i obrotowe) - mogą zmieniać kierunek, a nawet obracać się
  • nieruchome znajdujące się zwykle w górnych częściach wanny. Ich siłę oraz kierunek przepływu można regulować. Rozmieszczone są zależnie od modelu – na bocznych ściankach oraz w dnie (służą głównie do masażu nóg i stóp i zwykle są to dysze kierunkowe).

Wanna z hydromasażem: sterowanie

W najprostszych i najtańszych modelach wanien sterowanie hydromasażem jest ręczne (zwane pneumatycznym lub mechanicznym). Pompę (do masażu wodnego) lub dmuchawę (do masażu powietrznego) uruchamia się przyciskiem na górnej krawędzi wanny. Zwolnienie przycisku zakończy pracę systemu. Wadą tego rozwiązania jest niebezpieczeństwo pracy pompy na sucho, czyli bez odpowiedniej ilości wody, a to może doprowadzić do zniszczenia pompy. Woda musi zakrywać wszystkie dysze umieszczone na ściankach wanny.

Wygodniejsze w obsłudze, ale i droższe są wanny sterowane elektronicznie. Na brzegu wanny znajduje się panel z tak zwanymi mikrokontaktami, których dotknięcie powoduje uruchomienie wybranej funkcji. Obsługa jest intuicyjna. Systemy ze sterowaniem elektronicznym zwykle mają czujnik poziomu wody uniemożliwiający włączenie hydromasażu, jeżeli woda nie zakrywa bocznych dysz. Sterowanie może się też odbywać za pomocą pilota. W przypadku, gdy jest także programator można zaprogramować rodzaj masażu, czas jego trwania, a nawet temperaturę wody.

Montaż wanny z hydromasażem

Prawidłowo wykonany montaż jest bardzo istotny ze względów bezpieczeństwa, dlatego powinien to zrobić fachowiec. Wanna z hydromasażem musi być uziemiona i spełniać wymagania ochronne, takie jak przy innych urządzeniach elektrycznych montowanych w łazienkach. Elementy wanny będące pod napięciem muszą mieć ochronę przed strugami wody, to znaczy stopień ochrony IP X5. Warto sprawdzić, jakie rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo kąpiącego zastosowano w wybranej wannie z hydromasażem. Takimi zabezpieczeniami są:

  • uziemienie pompy wodnej i ramy metalowej,
  • zasilanie elementów w bezpośrednim zasięgu kąpiącego napięciem 12 V prądu stałego,
  • zamontowanie pompy w bezpiecznej odległości od otworu zasysającego wodę (co najmniej 40 cm), tak by uniemożliwić wciągnięcie włosów przez pompę.

Z uwagi na drgania występujące podczas pracy hydromasażu, wanna nie może być sztywno połączona z podłogą oraz ścianą. Musi też zostać tak osłonięta, by łatwo było się dostać do instalacji. Dlatego wanna z hydromasażem montowana jest zazwyczaj na stelażu, a urządzenie odpowiadające za pracę dysz montuje się na zewnątrz i zakrywa panelem.

Zobacz także:

Warto wiedzieć

Wanna z hydromasażem ma wymagania

Instalację wodną i kanalizacyjną do wanny z hydromasażem robi się podobnie jak do zwykłej. Odpływ o średnicy 50 mm ułożony z odpowiednim spadkiem musi być możliwie blisko pionu. Wanna z hydromasażem wymaga natomiast większego pomieszczenia. Specjaliści twierdzą, że powinno mieć nie mniej niż 6-7 m². Konieczna jest też sprawnie działająca wentylacja. Tylko odpowiednio duże, dobrze wentylowane pomieszczenie daje gwarancję, że wilgoć będzie odprowadzana, a para wodna nie skropli się na ścianach i suficie, sprzyjając rozwojowi grzybów i pleśni.

Większe wymagania dotyczą instalacji elektrycznej. System hydromasażu jest napędzany pompą elektryczną na napięcie 230 V. Podłącza się go do instalacji na stałe. Powinien być zamontowany na osobnym obwodzie elektrycznym, a instalacja zabezpieczona wyłącznikiem różnicowoprądowym oraz nadmiarowoprądowym. W niektórych typach wanien producenci zalecają montaż dodatkowego wyłącznika różnicowoprądowego w skrzynce sterującej pracą hydromasażu. Moc bezpiecznika określa producent.

tekst Agata Kosiarska

Czyszczenie wanny z hydromasażem

Wanny z hydromasażem powinny być dezynfekowane co 2-3 tygodnie, by nie rozwijały się w nich bakterie. Można to robić ręcznie, czyli wlać odpowiedni środek (informacja jest w instrukcji) i włączyć wannę, a po kilku minutach wyłączyć i i tak kilka razy (zgodnie z instrukcją), potem jeszcze odprowadzić wodę i osuszyć system. Z kolei system automatyczny czyszczenia - zwykle jest przy sterowaniu elektronicznym - polega na tym, że wanna z hydromasażem czyści się sama – dezynfekuje się i osusza. W niektórych modelach stosowany jest ozon pogromca mikroorganizmów, inne mają lampę UV, emitującą promienie ultrafioletowe, które dezynfekują wodę podczas kąpieli.

Wanna z hydromasażem cena

Rozpiętość cenowa wanien z hydromasażem jest bardzo duża, najtańsze kosztują ok. 2000 zł, czyli tyle co wanny bez hydromasażu renomowanych producentów, najdroższe to równowartość średniej klasy samochodu.

Zobacz także:

Najtańsze wanny z hydromasażem to modele z wyposażeniem podstawowym, czyli z masażem wodnym i sterowaniem pneumatycznym. Warto jednak zwrócić tez uwagę na liczbę oraz rozmieszczenie dysz, oczywiście jeśli wiemy na jakiego rodzaju masażu najbardziej nam zależy.

Zobacz także:

Co zatem wchodzi w skład ceny wanny, a jakie elementy trzeba dodatkowo kupić? Najczęściej w cenę wanny z hydromasażem nie jest wliczony koszt paneli osłonowych. Można ich jednak nie kupować i zamiast tego obudować wannę glazurą, pamiętając o pozostawieniu otworów rewizyjnych umożliwiających późniejsze serwisowanie. Obudowę wanny zazwyczaj wykonuje się na stelażu metalowym. Dostęp do pomp i dmuchawy powinien być łatwy. Konieczny jest także dopływ powietrza, aby urządzenia te poprawnie funkcjonowały. Między wanną a ścianą lub innym elementem stałym trzeba zachować około 5-milimetrową szczelinę, którą później wypełnia się silikonem.

Dodatkowo do wanny z hydromasażem można dokupić:

  • grzałkę, która umożliwi utrzymanie stałej temperatury wody;
  • grzałkę powietrza;
  • oświetlenie halogenowe;
  • zagłówki;
  • systemy automatycznej dezynfekcji i osuszania;
  • różne rodzaje sterowania, np. z funkcją wyłączania masażu po 20 minutach użytkowania, opcję ustawienia czasu kąpieli. Poziom hałasu. Z myślą o komforcie użytkowników producenci starają się wyciszyć pracę dmuchawy i silnika pompy. Głośność urządzenia podawana jest w decybelach. Poziom natężenia dźwięku wanien z hydromasażem wynosi średnio 60 dB. Dla porównania: pracująca zmywarka to hałas około 45-55 dB, cicho grające radio – 40 dB, zaś normalna rozmowa – 60 dB. O głośności pracy hydromasażu decyduje nie tylko praca urządzenia, ale też sposób zamontowania wanny, na przykład to, czy nóżki mają podkładki tłumiące dźwięk i czy przy montażu wanny zastosowano izolację akustyczną pomiędzy nią a ścianą.
Sonda
Prysznic czy wanna?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie