Deszczownica i tradycyjny natrysk, czyli nowoczesny zestaw prysznicowy

2018-07-05 12:22

Deszczownica - nazywana też deszczownią - to element prysznica, który dzięki rozproszeniu strumienia wody zapewnia delikatną, przyjemną kąpiel. Nowoczesne deszczownice są także wyjątkowo efektowne - mogą mieć nawet kilkanaście programów podświetlania wody. Dowiedz się jakie są rodzaje deszczownic, jakie mają one funckje i jak wygląda montaż deszczownicy.

Zestaw prysznicowy z deszczownicą
Autor: Małgorzata Gora Niektórych zadowoli pokaźnych rozmiarów deszczownica, inni wolą oprócz niej mieć także słuchawkę z wężem i drążek umożliwiający zmianę jej położenia. W bogatej ofercie zestawów prysznicowych każdy znajdzie coś dla siebie

Większość z nas ceni wygodę, oszczędność czasu i wody, dlatego coraz częściej zamiast kąpieli w wannie wybieramy natrysk, czyli kąpiel pod strumieniem bieżącej wody. Jego wielkość, charakter i różnorodność, a w konsekwencji komfort i jakość doznań podczas kąpieli zależą od armatury natryskowej. Nowoczesny zestaw prysznicowy z deszczownicą i tradycyjną słuchawką to rozwiązanie, dzięki któremu codzienny prysznic stanie się prawdziwą przyjemnością.

Tradycyjny prysznic z klasyczną słuchawką

Klasyczna słuchawka prysznicowa to wciąż najpopularniejszy wariant tej armatury, wygodny zwłaszcza wtedy, gdy z prysznica korzystają także dzieci. Jest przymocowana na końcu giętkiego węża i podczas kąpieli może być umieszczona w uchwycie przytwierdzonym do ściany kabiny prysznicowej lub dającym się przesuwać po drążku prysznicowym i zablokować na wybranym poziomie. Dzięki temu łatwo dostosować wysokość natrysku do wzrostu kąpiącej się osoby.

Nowoczesne słuchawki prysznicowe to precyzyjne mechanizmy umożliwiające wygodne kształtowanie intensywności i rodzaju strumienia wody, wyposażone w ograniczniki minimalizujące jej zużycie (w postaci suwaka bezstopniowo regulującego wielkość strumienia lub przycisku zmieniającego go skokowo) i systemy zabezpieczające przed gromadzeniem się osadów wapnia i innych zanieczyszczeń. Odpowiednie ukształtowanie i napowietrzenie strumienia sprawiają, że ograniczenie ilości wody nie zmniejsza komfortu kąpieli.

Możliwość regulacji strumienia z wodą. Komfort korzystania ze słuchawki prysznicowej zależy od średnicy jej główki (im większa, tym lepiej) i dostępnych rodzajów strumienia wody. Zwykle można ich ustawić kilka. Są oznaczone symbolami lub nazwami. Problem w tym, że każdy producent stosuje własne. Można się spotkać na przykład z określeniami: normalny, miękki, delikatny, masujący, igiełkowy, eko. Zmiana rodzaju strumienia może się odbywać przez obrót pierścienia nastawczego albo za pomocą przełącznika lub suwaka na główce. Aby przestawić pierścień, trzeba użyć obu rąk. Gdy są namydlone, nie jest zbyt wygodnie. Przełącznik i suwak są praktyczniejsze – można je obsługiwać jedną ręką. Suwak pozwala na płynną regulację strumienia wody – od wąskiego i twardego do szerokiego i miękkiego.

Wąż łączący słuchawkę prysznicową z baterią. Wąż łączący słuchawkę prysznicową z korpusem baterii może być w całości (poza końcówkami) zrobiony z tworzywa sztucznego lub mieć metalowy oplot. Najtrwalsze są węże metalowe wzmacniane, o specjalnej konstrukcji zamków oplotu. Są giętkie, nie rozspajają się i są odporne na uszkodzenia. Wytrzymałość węży z tworzywa zależy głównie od jakości materiału. Gdy są pokryte metalizowaną warstwą tworzywa, mogą wyglądać jak metalowe. Typowe wyposażenie węża to nakrętka do skręcenia go ze słuchawką prysznica oraz złączka z nakrętką, dzięki której przykręca się go do baterii. Wąż z obrotowym przyłączem umożliwia swobodne obracanie główką prysznicową wokół jej osi i nie plącze się przy tym. Węże mają długość 120-180 cm.

Deszczownica w łazience
Autor: Mariusz Bykowski Sama deszczownica może być w pewnych okolicznościach niewygodna, dlatego oprócz niej w kabinie instaluje się także słuchawkę prysznicową

Deszczownica prysznicowa: sposób podłączenia

Deszczownica przywodzi na myśl tropikalną kąpiel w strugach deszczu. Zamontowana pod sufitem lub na ścianie leje wodę szerokim strumieniem o drobnych, wąskich strużkach. Deszczownica może być podłączona do baterii prysznicowej zamiast klasycznej słuchawki – połączona z nią wężem i przymocowana do drążka lub panelu prysznicowego albo połączona baterią na sztywno rurą poprowadzoną pod tynkiem. Wtedy widoczne są tylko głowica deszczownicy oraz uchwyt mocujący ją do ściany lub sufitu.

Jeśli zależy nam na bardziej nowoczesnym wyglądzie prysznica i ukryciu połączeń, warto się zdecydować na montaż deszczownicy podtynkowej – ze sztywną rurą zamiast węża, będącą jednocześnie jej uchwytem. Jedynym widocznym elementem jest wówczas głowica prysznicowa oraz uchwyt, który mocuje się do ściany lub sufitu.

Sprawdź też:

W sprzedaży są dostępne deszczownice zintegrowane z baterią mieszaczową lub panelem prysznicowym oraz mające wężyki przyłączeniowe umożliwiające podłączenie ich do osobno wybranej baterii. Do deszczownicy podtynkowej trzeba dokupić baterię podtynkową z przełącznikiem strumienia wody. Najlepiej tego samego producenta, aby mieć pewność, że będą idealnie do siebie pasowały i w rezultacie działały bez zarzutu.

Jeśli decyzję o montażu deszczownicy podejmie się na wczesnym etapie prac wykończeniowych i odpowiednio dostosuje instalację doprowadzającą wodę, można wybrać model deszczownicy do zabudowy w specjalnie wzmocnionym suficie podwieszanym.

Montaż deszczownicy w suficie
Autor: Jacek Krzyzanowski Gdy decyzja o montażu deszczonicy zapada podczas wykańczania łazienki, może być ona estetycznie zabudowana w suficie

Deszczownica prysznicowa: wielkość i kształ

Rozmiar deszczownicy powinno się dopasować do wielkości kabiny natryskowej. Typowe deszczownice mają średnicę albo bok długości 20-30 cm. Wymiary największych dochodzą do 60 cm.

Wygląd deszczownic, które oferują producenci, jest bardzo urozmaicony. Są deszczownice w stylu minimalistycznym, klasycznym, okrągłe, prostokątne, kwadratowe, z kaskadowym wypływem wody. Jeśli zależy nam na uniwersalności, najlepiej wybrać głowicę z możliwością regulacji strumienia. Zmiana parametrów, w tym efektownego oświetlenia, może być realizowana za pomocą panelu sterującego.

Sprawdź też:

Funkcje deszczownicy: regulacja zużycia wody, zapobieganie osadzaniu się kamienia

W deszczownicach, podobnie jak w większości baterii łazienkowych, są zamontowane perlatory napowietrzające strumień wody i zmniejszające w ten sposób jej zużycie. Oszczędności, a także zabezpieczeniu przed przypadkowym odkręceniem wody służą również dwustopniowe dźwignie uchwytu. Unosząc dźwignię do pierwszego poziomu, ustawia się ograniczony strumień wody, a dopiero po pokonaniu oporu otwiera się pełny strumień. Ważnym elementem deszczownicy jest tak zwany system anti-calc zapobiegający osadzaniu się kamienia.

Deszczownica zużywa więcej wody niż klasyczna słuchawka prysznicowa, dlatego raczej nie sprawdzi się tam, gdzie woda jest podgrzewana w przepływowym podgrzewaczu o niewielkiej wydajności.

Wybór deszczownicy: na jakie parametry należy zwrócić uwagę

Kupując tradycyjną słuchawkę prysznicową, nie musimy się specjalnie przejmować parametrami instalacji wodnej czy kanalizacyjnej w domu. Gdy wybieramy deszczownicę, zwłaszcza dużą, warto skonfrontować je z jej danymi technicznymi, aby po zamontowaniu działała tak, jak tego oczekujemy.

  • Zużycie wody

Ze średniej wielkości deszczownicy wypływa przeciętnie 15-18 l wody na minutę, z dużej – 30-40 l/min. Jeżeli woda jest podgrzewana w podgrzewaczu przepływowym lub zasobniku o niewielkiej pojemności, już po kilku minutach może jej zabraknąć.

  • Rodzaj strumienia

Zwykle dostępny jest jeden, czasem dwa – deszczowy i kaskadowy.

  • Sposób czyszczenia deszczownicy

W otworach, przez które wypływa woda z większości deszczownic (podobnie jak w słuchawkach prysznicowych), są elastyczne gumowe lub silikonowe tulejki ułatwiające wykruszenie osadzającego się w nich kamienia.

  • Odpływ wody

Standardowy syfon prysznicowy jest w stanie odprowadzić mniej więcej 30 l wody w ciągu minuty. To powinno wystarczyć do „obsłużenia” deszczownicy. Jednak gdy chcemy zamontować dużą deszczownicę, a do tego bardzo płaski brodzik albo tylko odpływ w wyprofilowanej płaszczyźnie podłogi, bezpieczniej będzie zastosować odpływ liniowy z syfonem o przepustowości 50-60 l/min lub dwoma o mniejszej przepustowości.

Sprawdź też:

Deszczownica w łazience
Autor: Mariusz Bykowski Deszczownica może być częścią zestwu prysznicowego. Jest wtedy umocowana na stałej wysokości na końcu drążka, a uchwyt ze słuchawki można po nim przesuwać w górę i w dół

Montaż zestawu prysznicowego z deszczownicą

Zestaw prysznicowy z deszczownicą przewidziany do zamocowania na ścianie składa się z rączki natrysku z elastycznym wężem, drążka z ramieniem, na którym umieszczona jest deszczownica, przełącznika rączka-głowica oraz (opcjonalnie) baterii. Jeśli chcemy wykorzystać zamontowaną już wcześniej armaturę prysznicową lub wannową, wystarczy przytwierdzić do ściany zakupiony komplet bez baterii (wcześniej trzeba zdjąć stary drążek ze słuchawką). Deszczownicę z baterią montuje się w całości. Po połączeniu wkrętem rury tuszy i korpusu całość przykłada się do ściany, zaznacza miejsce mocowania, a następnie robi otwór pod tuleję mocującą natrysk i przykręca baterię do ściany.

Koniecznie należy pamiętać o uszczelkach i filtrach. Jeśli brakuje ich w zestawie, trzeba je osobno dokupić. Doprowadzenie wody do baterii prysznicowej umieszcza się 80-90 cm nad brodzikiem, chyba że instrukcja montażu mówi inaczej, bateria natomiast powinna zostać przymocowana 110-150 cm nad brodzikiem.

Sprawdź też:

Doprowadzenie wody do natrysku powinno być zrobione na sztywno (rurą o średnicy DN15 lub najwyżej DN20) i wyposażone w zawory odcinające umieszczone w dostępnym miejscu, na przykład za drzwiczkami rewizyjnymi. Niewskazane jest podłączenie za pomocą elastycznych wężyków. Nominalny przepływ wody powinien wynosić 15-20 l/min (chyba że w instrukcji prysznica/deszczownicy napisano inaczej), nominalne ciśnienie – 0,2-0,4 MPa, a temperatura ciepłej wody mniej więcej 40°C. Montaż elementu podtynkowego wymaga wykucia w ścianie wnęki o głębokości od 5 do 12 cm, w której zostanie umieszczona puszka z elementem do sterowania przepływem wody. Mocuje się ją do ściany śrubami i podłącza do niej przewody z wodą.

Panel prysznicowy z deszczownicą
Autor: DEANTE Panele prysznicowe to dobry pomysł na zintegrowanie kilku elementów wyposażenia prysznica, w tym deszczownicy, w jednej instalacji (fot. DEANTE).

Montaż deszczownicy podtynkowej

W zestawach podtynkowych korpus baterii umieszcza się w otworze w ścianie o głębokości 6-11 cm. Na zewnątrz są widoczne jedynie pokrętła, dźwignie bądź przyciski regulujące temperaturę i natężenie strumienia. Konieczne jest wykucie otworu w ścianie, dlatego baterię podtynkową najlepiej zamontować w jeszcze nieurządzonej, niewykończonej łazience. Trzeba uwzględnić grubość okładziny ściany (na przykład płytek ceramicznych). Jeśli moduł podtynkowy zostanie zamontowany za głęboko, można zastosować specjalny moduł przedłużający. Nie należy się obawiać, że w przypadku awarii baterii podtynkowej trzeba będzie rozkuć ścianę.

Nowoczesne produkty można naprawiać lub wymieniać po uprzednim wykręceniu rozety. Większość firm oferuje moduły podtynkowe uniwersalne, czyli pasujące do większości baterii pochodzących od tego samego producenta.

Montaż deszczownicy podtynkowej
Autor: Łukasz Kozyra W kabinie prysznicowej dobrze sprawdzi się bateria podtynkowa, której mechanizm jest schowany w ścianie. Na zewnątrz wystają jedynie pokrętła uruchamiające wypływ wody

Ile kosztuje zestaw prysznicowy z deszczownicą, baterią i natryskiem

Ceny urządzeń prysznicowych są bardzo zróżnicowane. Zależą od dostępnych funkcji, stopnia zaawansowania technologicznego, a także materiałów, z których są wykonane.

Już za mniej więcej 100 zł kupimy deszczownię z trzyfunkcyjną słuchawką mosiężno-plastikową wykończoną chromem. Pięciofunkcyjna deszczownia wraz z baterią, chromowanymi dwufunkcyjnymi głowicami natryskowymi i plecionym podwójnie wężem natryskowym kosztuje około 650 zł. Mniej więcej 300 zł zapłacimy za panel zawierający sześć dysz natryskowych, baterię mieszaczową, trzyfunkcyjną słuchawkę i podwójnie pleciony wąż.

Wybór nie jest łatwy. Produkt, na który ostatecznie się zdecydujemy, powinien łączyć w sobie estetykę i wysoką jakość wykonania, być dopasowany do wystroju łazienki i mieć rozwiązania techniczne pozwalające na oszczędzanie wody i energii potrzebnej do jej ogrzania. Za prostą deszczownicę natynkową dobrego producenta zapłacimy od 500 do 1500 zł, za bogato wyposażony zestaw podtynkowy (na przykład z dyszami masującymi, podświetleniem strumienia) o niebanalnym wzornictwie – nawet 30 000 zł.

Silikonowanie brodzika i silikonowanie wanny
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie