Architekt radzi: master bedroom zamiast zwykłej sypialni

Master bedroom
Autor: Sławomir Frąckowiak Najczęściej spotykane rozwiązanie w przypadku master bedroom: do łazienki i garderoby wchodzi się bezpośrednio z sypialni (Projekt i stylizacja: Patrycja Pyra)

Master bedroom to nazwa dla zespołu pomieszczeń, który obejmuje zazwyczaj sypialnię, garderobę i łazienkę. Taka wydzielona prywatna strefa gospodarzy coraz częściej pojawia się w projektach domu. Architekt wyjaśnia, jak przygotować projekt sypialni w takiej wersji oraz jakiej wielkości muszą być pomieszczenia w projekcie domu, aby master bedroom była funkcjonalna.

Taki układ pomieszczeń w domu daje gospodarzom niezależność podczas porannej toalety i komfort nieskrępowanego poruszania się w obrębie wyznaczonych pomieszczeń. W swoim prywatnym „apartamencie” można sobie pozwolić na brak ubrania czy niedbałe uczesanie. Poza tym połączenie funkcji spania, mycia i ubierania sprawia, że można zgromadzić i chronić w jednej przestrzeni wszystkie prywatne przedmioty. Dodatkowo nie mieszają się one z rzeczami pozostałych domowników. Wiele par ceni też sobie możliwość oddzielenia głównej sypialni od wspólnych pomieszczeń w domu. Umieszczenie obok niej łazienki, z której nikt inny nie korzysta, oraz garderoby znacznie to ułatwia.

Zobacz również: 8 domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. zł >>

Projekt wnętrz z master bedroom: jaka wielkość sypialni

Projekt sypialni powinnien zakładać, że znajdzie się w niej wygodne łóżko dwuosobowe. Najczęściej spotyka się takie o szerokości 160 cm. Łatwy dostęp do łóżka z obu stron zapewnią 70-centymetrowe przejścia. Zakładając takie umeblowanie, sypialnia powinna mieć szerokość co najmniej 3 m. Aby drzwi nie kolidowały z łóżkiem, minimalna długość sypialni powinna uwzględniać długość łóżka (zazwyczaj około 2 m) i szerokość skrzydła drzwi (zwykle 80 cm), co daje około 3 m. A zatem najmniejsza wygodna sypialnia dwuosobowa powinna mieć powierzchnię przynajmniej 9 m2. Oczywiście jeśli mamy szersze łóżko, pomieszczenie powinno być odpowiednio szersze. Jeżeli wielkość sypialni nie gwarantuje wygodnego dostępu do łóżka, trzeba wybrać inną aranżację lub zdecydować się na węższe łóżko.

Master bedroom: garderoba musi być! Ale jakiej wielkości?

Dzięki niej ograniczamy liczbę mebli w sypialni – staje się ona przestrzenią, w której możemy zażywać jedynie relaksu. Ważne jest też to, że przygotowując się rano do wyjścia, nie przeszkadzamy drugiej połowie, która może pospać dłużej. W takim pomieszczeniu zmieszczą się też deska do prasowania oraz inne niewymiarowe przedmioty. Najlepiej, aby szafy w garderobie były podzielone między gospodarzy, tak aby każdy z nich miał osobną część tylko na swoje potrzeby. Muszą się tam znaleźć szuflady na bieliznę, zapasowe kosmetyki i inne drobiazgi. Przyda się również część wspólna, aby przechowywać pościel, ręczniki czy zapasowe koce.

Oddzielna garderoba ma tę zaletę, że nie musimy robić drzwi do szaf. Po wejściu do niej widzimy całą jej zawartość. Łatwiej można dobrać koszulę do spodni i stwierdzić, że dziś powinniśmy nastawić pranie. Liczbę szaf w garderobie dobiera się indywidualnie. Średnio trzeba liczyć 1,5 m szafy na osobę, a do tego około 1 m na część wspólną. Do tego należy doliczyć szuflady na bieliznę i rzeczy osobiste. Takie wyliczenia sprawdzą się jednak przy założeniu, że ubrania wierzchnie, buty, walizki i sprzęt sportowy będą przechowywane gdzie indziej.

Szafa na ubrania wiszące powinna mieć głębokość 60-70 cm. Półki na ubrania składane są wygodne, gdy mają głębokość 40-45 cm, te o głębokości 60-70 cm są niepraktyczne. Jeśli mamy możliwość rozdzielenia części wiszącej od półek, warto to zrobić. Szerokość przejścia powinna wynosić 80-90 cm. Zatem wygodna szerokość garderoby to mniej więcej 2 m: 40-centymetrowe półki po jednej stronie, przejście oraz 70-centymetrowe szafy na ubrania wiszące po drugiej. Szafy można oczywiście ustawiać w literę L, ale wtedy możemy mieć utrudniony dostęp do rzeczy przechowywanych w narożniku. Powierzchnia minimalna garderoby wynosi około 4 m2. Jeśli w domu jest więcej miejsca, można zaaranżować dwie oddzielne garderoby dla gospodarzy. Jeżeli natomiast w projekcie nie ma miejsca na osobną garderobę, w sypialni można wygospodarować dużą szafę wnękową.

Nowoczesna sypialnia
Autor: Marcin Czechowicz Aranżacja połączonej sypialni z łazienką musi być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna

Mała łazienka czy wielki salon kąpielowy?

Rasowy projekt wnętrz, w którym będzie prawdziwy master bedroom, musi obejmować też łazienkę. Zazwyczaj wszyscy domownicy wyruszają do swoich zajęć o jednej porze, co jest często powodem konfliktów o pierwszeństwo w kolejce do porannej toalety. Codzienne przygotowanie do wyjścia zajmuje mniej czasu i kosztuje mniej nerwów, gdy gospodarze mają osobną łazienkę. W dzisiejszych czasach druga łazienka przestała być luksusem, a koszty jej wybudowania i wyposażenia nie muszą być wysokie. Oferta rynkowa ceramiki i armatury łazienkowej jest tak bogata, że każdy może dobrać coś dopasowanego do swojej kieszeni.

Minimalna powierzchnia łazienki z prysznicem to 2,5 m2 (160 x 160 cm: 80 x 80 cm w narożniku zajmuje brodzik, a 80 cm po obu stronach przypada na toaletę i umywalkę). Oprócz łazienki gospodarzy w pobliżu sypialni powinna się znaleźć druga łazienka dostępna dla pozostałych członków rodziny. Jeśli będą z niej korzystać dzieci, warto zamontować w niej wannę. Na urządzenie master bedroom potrzeba zatem około 16 m2. W większych domach strefa przeznaczona dla gospodarzy może być szersza. Większy komfort zyskamy, powiększając łazienkę i planując jej bogatsze wyposażenie, na przykład dwie umywalki, wannę i bidet. Można ją też rozbudować o domowe spa – z sauną w domu, wanną z masażem i miejscem do relaksu. To jednak wymaga naprawdę dużej powierzchni. W większych sypialniach można urządzić miejsce do czytania albo kominek.

Sprawdź też: jak oszczędzać wodę >>>

Usytuowanie master bedroom w projekcie domu

Przyjęło się, że sypialnia gospodarzy powinna być w innej części domu niż reszta sypialni. Zależy to jednak od naszego trybu życia. Jeśli małe dzieci mają zwyczaj przychodzić do rodziców w nocy, nie jest dobrze, gdy muszą w tym celu pokonywać schody. Przy starszych dzieciach jest to rozwiązanie bardzo korzystne. Master bedroom na parterze daje pełną izolację od życia młodzieży na piętrze, a z biegiem czasu można ją przeznaczyć na mieszkanie dla starszych rodziców. Może też mieć własne wyjście do ogrodu, co latem pozwala w pełni wykorzystać walory mieszkania w domu. Nie wszyscy jednak lubią spać na parterze.

Jeżeli w projekcie domu zaplanujemy sypialnię główną na piętrze, postarajmy się umieścić ją w innym końcu korytarza niż sypialnie dzieci. Młodzież ma swoje upodobania, które dorośli nie zawsze akceptują. Oddzielenie stref zmniejsza pole konfliktów między pokoleniami i daje wszystkim więcej swobody. Lokalizacja sypialni głównej na poddaszu wiąże się z trudnościami w zagospodarowaniu przestrzeni pod skosami. Daje jednak możliwość doświetlenia pomieszczeń oknami połaciowymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
marek
|

O ilości tlenu nie decyduje powierzchnia tylko dobra wentylacja.

meduzza
|

bosssko. Pisze ktoś kto nie zna polskiego, angielski (Master Bedroom) nie bardzo, francuski (démodé) też nie lepiej, architekt też z niego żaden.
Znane "w internetach", nie znam się, ale się wypowiem...

Michał
|

Autor ma marne pojęcie i o angieslkim i o architekturze. Master bed romm to po polsku główna sypialnia (w domysle rodziców), bez przyległóści. One są oczywiście konieczne!Powierzchnia samej sypialni dla dwóch osób to minimum 15-16 m kw, bo tylko taka powierzchnia zapewnia dostetechna ilośc tlenu na noc! Okna połaciowe, tak niestety moden teraz, to same niewygody! ZImno w zimie i gorąco latem. Lukarny są najlepszym rozwiązaniem. Dobrzy architekci to wiedzą. Architektura to nie sztuka budowania, to wiedza o potrzebach człowieka.