Domy z master bedroom. TOP projektów gotowych Muratora
Master bedroom to najważniejsza sypialnia w domu przeznaczona wyłącznie dla jego gospodarzy. Obejmuje sypialnię, garderobę i łazienkę. Jest to wydzielona prywatna część domu, w której użytkownicy mogą się zachowywać w sposób nieskrępowany.
Master bedroom coraz częściej pojawia się projektach gotowych domów. To wynik dbałości o podnoszenie komfortu mieszkańców. Gospodarze domu z master bedroom mogą korzystać z osobnej łazienki i garderoby, co jest ważne szczególnie rano, gdy wszyscy chcą niemal jednocześnie czynić toaletę. W domu z master bedroom jest oczywiście druga strefa łazienkowa przeznaczona dla pozostałych mieszkańców. To pozwala uniknąć nerwowego ścigania się, kto pierwszy wskoczy pod prysznic.
GALERIA: zobacz projekty domów z master bedroom
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu Murator M254 Nowa historia, arch. Ewa Dziewiątkowska. To ukłon w stronę zwolenników nowatorskich rozwiązań architektonicznych. Reprezentacyjny charakter budynku został podkreślony przez ukształtowanie bryły i zastosowanie ciekawych detali, które nadają budynkowi niepowtarzalny charakter. Zobacz ten projekt domu
Prywatność
Master bedroom stanowi rodzaj prywatnego apartamentu gospodarzy, w którym mogą się oni zachowywać swobodnie, np. chodzić w negliżu. Dzięki garderobie rzeczy będące ich własnością nie mieszają się z przedmiotami innych mieszkańców. Łazienka dostępna w każdej chwili to luksus. Gospodarze mogą również stworzyć tu kącik dla relaksu lub ulubionego hobby. Pani domu może w prywatnej garderobie zgromadzić swoje największe skarby, np. kolekcję obuwia.
Master bedroom wielkość
Format master bedroom zależy od skali domu, który chcemy zbudować. Wcale nie musimy wznosić wielkiej willi, żeby wydzielić w niej taki apartament. Master bedroom znajdziemy w projektach gotowych domów już o powierzchni mniej więcej 100 m2. Na urządzenie go potrzeba około 16 m2. Oczywiście może mieć on znacznie większą powierzchnię zależnie od potrzeb i możliwości. Na urządzenie komfortowej sypialni z łazienką i garderobą potrzeba mniej więcej 30 m2.
Sypialnia powinna mieć przynajmniej 10 m2 powierzchni. Powinno się w niej zmieścić łóżko dwuosobowe o szerokości nie mniej niż 160 cm. Żeby można było swobodnie do niego podchodzić, z obu stron powinno być 70 cm przestrzeni. Długość sypialni powinna wynosić co najmniej 3 m, żeby przed 2-metrowym łóżkiem mogły swobodnie otwierać się drzwi o skrzydle szerokości 80 cm.
Minimalna wielkość garderoby to 4 m2. Przyjmuje się 1,5 m szaf na 1 osobę oraz 1 m na część wspólną. Szafy o głębokości 60-70 cm można umieścić po dwóch stronach pomieszczenia. Między nimi powinna się znaleźć wolna przestrzeń o szerokości co najmniej 60 cm zapewniająca łatwe korzystanie z szaf. W długiej i wąskiej garderobie szafy mogą być umieszczone wzdłuż jednej ściany.
Łazienka minimum - z prysznicem, umywalką i sedesem - zajmie 2,5 m2 powierzchni. Oczywiście w master bedroom łazienka może mieć znacznie bardziej reprezentacyjne wymiary, żeby zmieścić w niej wielką wannę, prysznic, dwie umywalki, sedes i bidet. Miłośnicy sauny mogą ją również umieścić obok swojej łazienki.
Usytuowanie master bedroom w domu
Charakter prywatny tej strefy zapewni umieszczenie jej z dala od innych sypialni i części dziennej. W domach z poddaszem użytkowym master bedroom znajduje się właśnie tam, ale dobrze jest, gdy został oddzielony od innych sypialni. Reprezentacyjna sypialnia pod skosami wymaga dobrego doświetlenia, więc można umieścić ją przy ścianie szczytowej z oknami. Master bedroom można też zaprojektować na parterze, a sypialnie dzieci umieścić na piętrze. W domach parterowych można tak zorganizować przestrzeń, że strefa prywatna jest zdecydowanie wydzielona. Wszystko jednak zależy od użytkowników. Jeśli mamy małe dzieci, sypialnia rodziców niedaleko pokojów dzieci, może być bardzo wygodna. Master bedroom może być usytuowane również obok tarasu z osobnym wyjściem tam prowadzącym.
TOP projektów gotowych Muratora z master bedroom
Master bedroom możemy znaleźć w wielu projektach gotowych Muratora. Przestawiamy 5 z nich. Wybraliśmy domy parterowe i z poddaszem użytkowym, o różnej wielkości i przeznaczone dla odmiennych rodzin.
Murator M176 - Nowe możliwości
Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia użytkowa 129,0 m2
- Powierzchnia zabudowy 246,8 m2
- Wymiary działki 24,90 x 27,40 m
Sprawdź: szczegóły projektu M176>>>
Komfortowy projekt domu dla co najmniej czteroosobowej rodziny. Autor zaproponował wyraźny podział na strefy. Dzienna to kuchnia z widokiem na strefę wejścia i sąsiadująca z nią spiżarnia oraz pokój dzienny z jadalnią. Salon zawsze będzie pełen światła – jego ściany stanowią głównie przeszklenia skierowane na dwie strony świata. Taras, częściowo zadaszony, na który można dostać się z salonu oraz z głównej sypialni gospodarzy, będzie doskonałym miejscem relaksu dla całej rodziny, nie tylko w pogodne dni. Uzupełnieniem programu tego funkcjonalnego domu jest dwustanowiskowy garaż oraz duża kotłownia na paliwo stałe. Na jej 13 m kw. znajdzie się na pewno miejsce do majsterkowania oraz składowania sprzętu ogrodniczego.
Strefa nocna domu jest wyraźnie oddzielona od dziennej. Zaczyna się za drzwiami korytarza prowadzącego do sypialni i łazienek. Komfortowa sypialnia małżeńska typu master bedroom (5,6) z własną garderobą i łazienką zajmuje 20,3 m kw. Z sypialni prowadzi bezpośrednie wyjście na taras przez przesuwne drzwi tarasowe. Sypialnie dzieci są oddzielone korytarzem. Do ich dyspozycji jest przeznaczona osobna duża łazienka.
Murator EC383 - Nowatorski
Autor: arch. Grzegorz Kaliciak
- Powierzchnia użytkowa 139,5 m2
- Powierzchnia zabudowy 187,7 m2
- Wymiary działki 17,30 x 27,20 m
Sprawdź: szczegóły projektu EC 383>>>
Nowatorski projekt domu o podłużnym układzie przeznaczony na wąską działkę. Patrząc na elewację wejściową, budynek prezentuje się wręcz ascetycznie, nie zdradzając, co kryje elewacja boczna. Gdy jednak przeniesiemy się do ogrodu, odbiór wizualny domu zmienia się niebywale. Widzimy tu obudowany z trzech stron taras wzdłuż całego budynku. Od strony salonu i kuchni taras został poszerzony, aby swobodnie ulokować meble ogrodowe. Wiodącym elementem ścian jest jasne drewno, które idealnie komponuje się z białą obudową. Jasno szara stolarka świetnie współgra z szarością dachu. Taras oraz wnętrze wydają się integralną całością. Reprezentacyjnym miejscem domu (oprócz wspomnianego tarasu) jest obszerny salon połączony z kuchnią za pomocą wyspy kuchennej. W strefie wypoczynku przewidziano kominek, usytuowany w centralnej części domu. Dzięki takiej lokalizacji, ciepło kominka rozprzestrzeni się na cały parter. Trzon komunikacyjny stanowi długi korytarz, z którego zaplanowano wejścia do pozostałych pomieszczeń. Obok salonu można zlokalizować schody, które będą prowadzić na poddasze (po jego indywidualnej adaptacji).
Nowatorski to nowoczesna bryła, świetnie doświetlone wnętrza oraz idealnie zaaranżowana przestrzeń. Rozwiązania projektowe zostały oparte o energooszczędne technologie, z zastosowaniem wentylacji mechanicznej i rekuperacji.
Minąwszy salon z jadalnią, wchodzi się do strefy nocnej. W domu zaprojektowano cztery sypialnie, w tym najważniejszą – z indywidualną łazienką i garderobą. Master bedroom (6,7,8) jest umieszczony na końcu korytarza. Ma powierzchnię 26,2 m kw. W łazience zmieści się i wanna, i prysznic. Trzy sypialnie, w tym master bedroom, mają dostęp do tarasu, co jest niewątpliwie ich dużym atutem.
Murator M234a - Prawidłowy - wariant I
Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska
Powierzchnia użytkowa 147,6 m2 Powierzchnia zabudowy 153,4 m2 Wymiary działki 20,80 x 21,50 m
Sprawdź: szczegóły projektu M234a >>>
Prawidłowy – wariant I to przemyślany projekt wygodnego domu dla dużej, wielopokoleniowej rodziny. Na parterze na uwagę zasługuje przestronna otwarta strefa dzienna pięknie doświetlona światłem słonecznym i otwarta na ogród za sprawą dużych okien tarasowych. Dzięki temu w każdej chwili można je otworzyć i cieszyć się urokami dwóch tarasów zlokalizowanych z dwóch stron salonu. Miejscem wspólnych posiłków może być duży, reprezentacyjny stół na granicy między kuchnią a salonem lub mniejszy, zlokalizowany w kuchni.Projektant pomyślał również o obszernej kotłowni, która łączy jednostanowiskowy garaż z przedsionkiem. W tym ponaddziesięciometrowym widnym pomieszczeniu zmieszczą się też z powodzeniem narzędzia ogrodowe, wózek czy rowery.
Z myślą o wielkiej rodzinie architekt zaplanował aż 6 sypialni. Na parterze mieści się sypialnia dla starszego członka rodziny. Ze względu na usytuowanie w pobliżu łazienki i garderoby, a także własne wyjście na taras może ona z powodzeniem pełnić funkcję pierwszego master bedroom. Choć trzeba zdawać sobie sprawę, że za dnia z łazienki będą korzystali też inni domownicy. Na poddaszu obok czterech sypialni dzieci i głównej, dużej łazienki znajduje się oddzielona, zaciszna, komfortowa sypialnia gospodarzy z własną łazienką i garderobą. Ma ona powierzchnię 17,6 m2. Jest doświetlona przez portfenetr i dwa okna połaciowe.
Murator M223 - Morska bryza
Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia użytkowa 169,9 m2
- Powierzchnia zabudowy 262,9 m2
- Wymiary działki 24,10 x 26,50 m
Sprawdź: szczegóły projektu M223 >>>
Morska bryza to minimalistyczny w formie, ale duży i funkcjonalny dom parterowy. Sprawdzi się dla typowej 4-osobowej rodziny osoby pracującej w domu. Polecany jest jako idealne rozwiązanie dla posiadaczy dużej działki. Urodę ogrodu można podziwiać z wielkich tarasów umieszczonych z dwóch stron domu. Strefa dzienna obejmująca salon z kominkiem połączony z kuchnią ma ogromną szklaną fasadą prowadzącą na większy taras. Strefa prywatna i nocna są umieszczone w dalszej części domu, do której przylega drugi taras. Łazienka w centralnej części domu oraz wspólny pokój kąpielowy przy sypialniach dzieci pozwalają uniknąć porannej bitwy o sanitariaty. Funkcjonalność tego projektu dopełniają jeszcze pralnia i garderoba. Umieszczone w podcieniu wejście prowadzi do kuchni – można też wygodnie przejść do niej bezpośrednio z dwustanowiskowego garażu. Za garażem umieszczono kotłownię.
Master bedroom (7,8,9) jest umieszczony z boku strefy nocnej. Po drodze do niego znajduje się gabinet (6). Strefa gospodarzy obejmująca sypialnię, garderobę i łazienkę ma powierzchnię 23,5 m kw. Jest świetnie skomunikowana. Z każdego pomieszczenia można wyjść na taras.
Murator M231a - Piękny widok - wariant I
Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska
- Powierzchnia użytkowa 173,7 m2
- Powierzchnia zabudowy 162,4 m2
- Wymiary działki 21,00 x 22,40 m
Sprawdź: szczegóły projektu M231a >>>
Piękny widok – wariant I to duży dom komfortowo zaprojektowany. Zachwyca nieszablonowymi rozwiązaniami architektonicznymi. Główną uwagę przykuwa elewacja ogrodowa, która jawi się jako szklana fasada przedzielona między kondygnacjami poziomym deskowaniem. Na parterze kryje się za nią salon, a na poddaszu master bedroom. Dopełnieniem całości jest grafitowy dach, który idealnie współgra z przeszkleniami, nadając bryle nowoczesny i nietuzinkowy wygląd. Salon to otwarta przestrzeń podzielona umownie na część jadalnianą i wypoczynkową. Kominek, który przewidziano w centralnym punkcie parteru, ogrzeje niemal całą jego powierzchnię, wprowadzając przy tym przytulny klimat. Kuchnię otwarto na salon, ale jednocześnie odizolowano ją nieco od strefy wypoczynku.
Ze ścianą kuchni i spiżarni sąsiaduje łazienka, dostępna z holu. Sypialnia, którą zaprojektowano przy wejściu, może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju gościnnego, nie zakłócając intymności strefy nocnej, znajdującej się na poddaszu.Ażurowe schody, zlokalizowane w holu, stworzą poczucie lekkości i nie przytłoczą rozświetlonego wnętrza. Warto też wspomnieć o tarasie, który zajmuje całą elewację tylną i jest wygodnym łącznikiem pomiędzy domem, a ogrodem. Idealną wręcz funkcję domu dopełnia dwustanowiskowy garaż połączony drzwiami z kotłownią. Piękny widok – wariant I to świetna oferta dla miłośników jasnych i komfortowych przestrzeni oraz nowoczesnej architektury.
Sprawdź inne nasze propozycje
- Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie
- Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości projektowych
- Projekty domów z antresolą – zobacz najciekawsze propozycje i wybierz idealny dom dla siebie
- Duże też jest piękne – najciekawsze Projekty domów piętrowych
Poddasze domu to strefa nocna. Trzy komfortowe sypialnie dzieci obsługuje węzeł sanitarny zlokalizowany w holu. Przewidziano tu także dodatkowe dwie garderoby, a także pralnię, co w efekcie stworzyło wnętrze skrojone na miarę. Sypialnia gospodarzy typu master bedroom (20, 21, 22) ma reprezentacyjny charakter. Jest otwarta wielkim przeszkleniem w ścianie szczytowej na ogród. Zajmuje powierzchnię 33 m kw. Sama sypialnia zajmuje 21,9 m, więc można w niej pomieścić nie tylko dwuosobowe łoże, ale także kącik wypoczynkowy. Na garderobę przeznaczono 6,8 m kw.
Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:
- Dom Miarodajny - najlepszy i najczęściej wybierany projekt!
- Dom na działkę z wjazdem od południa
- Dom na wąską działkę - TOP projektów
- Projekty domów z poddaszem użytkowym
- Projekty domów z poddaszem do adaptacji
- Polecane projekty domów o pow. do 100/110 m2
- Najlepsze projekty domów drewnianych