Dom na działkę z wjazdem od południa. TOP najlepszych projektów! Jak wybrać odpowiedni projekt?

2018-07-31 11:03
Dom na działkę z wjazdem od południa M210c
Autor: Arch. Katarzyna Słupeczańska, Projekty Muratora Projekt domu na działkę z wjazdem od południa powinien wykorzystywać jej zalety, a minimalizować wady. Na zdjęciu projekt M210c Jasna przestrzeń - wariant III, arch. Katarzyna Słupeczańska

Działka z wjazdem od południa to nie jest najgorsza z możliwych sytuacji, jednak dość specyficzna. W większości wypadków od południa chcemy mieć elewację ogrodową z dużymi oknami i wyjściem na taras, a za nim salon. W naszym przypadku na stronie południowej znajduje się wjazd na działkę i wejście do domu. Na taką działkę powinno się wybrać odpowiedni projekt domu, żeby maksymalnie wykorzystać jej zalety, a zniwelować wady. Jak wygodnie połączyć te dwie sytuacje.

W południowej części domu powinna być umieszczona strefa dzienna z salonem i częścią wypoczynkową, czasem stanowiąca jedno otwarte pomieszczenie wraz z kuchnią i jadalnią. Ważne są przeszklenia na elewacji południowej, przez które wpada dużo ciepłego światła. Ponieważ w naszym wypadku na froncie domu będzie znajdować się wejście oraz często garaż, szukajmy projektów o wielkich przeszkleniach również na sąsiedniej elewacji zachodniej.

Najważniejszy południowo-zachodni narożnik

W domu przeznaczonym na działkę z wjazdem od południa pomieszczenia strefy dziennej powinny znajdować się w części frontowej i/lub na sąsiadującej z nią części ogrodowej zaprojektowanej z myślą o orientacji zachodniej, czyli po lewej stronie od wejścia. Orientacja zachodnia jest odpowiednia, ponieważ w domu spędzamy więcej czasu popołudniami. Ponadto popołudniowe światło słońca jest przyjemne i ma miłą barwę. Warto jednak pamietać, że popołudniowe słońce operuje dość nisko, więc przydadzą się przesłony do okien. Orientacja wschodnia dobra byłaby dla osób niepracujących lub wolnego zawodu, ale pracujących w domu.

Dom w układzie podłużnym lub poprzecznym

Na południowej działce sprawdzi się także dom o wyraźnie podłużnym kształcie, w którym pomieszczenia strefy dziennej wymagające dużo światła są umieszczone z przodu, a z tyłu sypialnie oraz część gospodarcza. W budynku o układzie poprzecznym salon, jadalnia, kuchnia powinny znajdować się w części zachodniej, a sypialnie i strefa gospodarcza od wschodu. W układzie poprzecznym dobrze byłoby oddzielić część wypoczynkową od strefy wejścia i wjazdu. Jeśli południowy taras będzie znajdować się obok wejścia do domu, wygodnie jest oddzielić go od niego pergolą albo żywopłotem.

W głąb dużej działki

Najlepiej byłoby, gdyby działka z wjazdem od południa była dość duża, co pozwoli usytuować budynek w optymalnym miejscu. Na dużej działce korzystne będzie maksymalne przysunięcie domu do granicy północno- wschodniej. Wtedy otworzymy przed domem wielką przestrzeń o orientacji południowo-zachodniej, która będzie słoneczna. To pozwoli umieścić tam ogród, do którego prowadzi rozległy taras połączony z salonem. W południowo-zachodniej części domu powinny być usytuowane pomieszczenia strefy dziennej z dużymi przeszkleniami.

Ogród przed domem

Budynek z wjazdem od południa można cofnąć maksymalnie w głąb działki. To będzie rozsądne, gdy działka znajduje się przy ruchliwej ulicy. Wtedy od południa powstanie wielki ogród. Będzie on jednak otwarty na otaczające sąsiedztwo i ulicę. Strefę prywatną w bliskiej odległości od domu lub tarasu przed nim można wydzielić pergolą lub trejażem. Można również zbudować wysokie pełne ogrodzenie, które wyciszy naszą posesję i odetnie od wzroku wścibskich sąsiadów. Mur można wznieść z wielu materiałów, np. pustaków betonowych, kamieni polnych, klinkieru, żeby dostosować go do stylistyki budynku. Innym rozwiązaniem jest zielona przegroda w postaci szybko rosnącego żywopłotu z ligustru lub ałyczy albo wysokich drzew lub krzewów, np. żywotników.

Ogród za domem

Jeśli za domem jest ciekawy widok albo ładne sąsiedztwo, budynek można też maksymalnie przybliżyć do ulicy, zwłaszcza gdy nie ma na niej dużego ruchu. Ogród od północy jest chłodny i wilgotny latem. Sprawdzą się w nim rośliny cieniolubne. Wtedy trzeba szukać projektu domu, w którym strefa dzienna i wypoczynkowa połączona z tarasem znajdują się z boku w stosunku do wejścia, czyli najlepiej od zachodu lub północnego-zachodu. Taras od północy może sprawdzić się w upalne lato, które są coraz częściej.

Czytaj też:

Jak zaaranżować garaż

Wybierając projekt domu z garażem z wjazdem od frontu, poszukajmy projektów, w których garaż jest wysunięty w stronę wjazdu. To jest pretekstem do urozmaicenia bryły domu w strefie frontu, utworzenia na przykład naturalnego dziedzińca. Garaż może być również cofnięty względem strefy wejścia, schowany z boku domu. Jeśli budynek będzie cofnięty w głąb działki, konieczny będzie długi podjazd. Warto wtedy rozważyć zbudowanie wolno stojącego garażu blisko bramy.

TOP 5

Projekty domów na działkę z wjazdem od południa

Przedstawiamy 5 projektów domów, które będą wygodne na działkach z wjazdem od południa.

M157 - Na południe

Powierzchnia użytkowa 100,9 m2

Wymiary działki 18,30 x 25,70 m

Koszt stanu surowego zamkniętego 150 000 zł netto

M157 Na południe
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M157 Na południe, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

To budynek parterowy zaprojektowany specjalnie na działkę z wjazdem od południa. Najlepiej sprawdzi się na dużej działce, na której będzie można go maksymalnie wsunąć w jej głąb. Wielki salon połączony z kuchnią ma okna i drzwi tarasowe skierowane na południe i zachód. Z obu tych stron otacza go rozległy taras. Można korzystać z jego fragmentu zależnie od potrzeb i pory dnia. Bryła garażu jest wysunięta do przodu, dzięki czemu osłania z boku strefę wejścia połączoną z południowym tarasem. Latem można witać gości od razu na tym tarasie i zapraszać do wizyty w ogrodzie. W północnej części domu umieszczono sypialnie i łazienkę.

C329 - Tymiankowy

Powierzchnia użytkowa 230 m2

Wymiary działki 24,90 x 23,50 m

Koszt stanu surowego zamkniętego 630 000 zł netto

Czytaj więcej o projekcie C329 - Tymiankowy

C329 - Tymiankowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C329 - Tymiankowy, arch. Izabela Mandla Link: Sprawdź projekt >>>

Duży, wygodny dom dla 5-osobowej rodziny. Do zagospodarowania są aż trzy kondygnacje - obszerna piwnica, przestronny parter oraz wygodne poddasze. Dużym atutem domu jest bogate zaplecze gospodarcze - oprócz licznych pomieszczeń gospodarczych w piwnicy znajdziemy tu również dwustanowiskowy garaż w bryle budynku, z miejscem na półki z narzędziami, spiżarnię przy kuchni, a także dwie garderoby i dwa funkcjonalne schowki na poddaszu. Większą część parteru zajmuje reprezentacyjna strefa dzienna łącząca funkcje salonu i jadalni, pięknie doświetlona licznymi oknami, które otwierają ją na ogród i niespotykanie duży taras (ponad 100 mkw.) okalający dom z dwóch stron. Strefa dzienna jest otwarta na południe i zachód. Przytulności doda jej kominek widoczny zarówno z kuchni, jak i z salonu.Wygodę domownikom zapewnią aż trzy łazienki (dwie na dole i jedna na górze) oraz cztery sypialnie. Jedna z nich, usytuowana na parterze, jest nieco oddalona od reszty pomieszczeń. Autor projektu zaproponował wydzielenie w niej garderoby, z której można jednak zrezygnować na rzecz większej sypialni. Sypialnia i łazienka na parterze mają okna od północy, więc będzie tu wpadało łagodne światło. 

M210c - Jasna przestrzeń - wariant III

Powierzchnia użytkowa 156,1 m2

Wymiary działki 24,60 x 18,30 m

Koszt stanu surowego zamkniętego 262 000 zł netto

 M210c Jasna przestrzeń - wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M210c Jasna przestrzeń - wariant III, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Średniej wielkości dom z poddaszem o wyraźnym podziale funkcjonalnym. Budynek sprawdzi się jako usytuowany blisko ulicy. Obszerna strefa dzienna połączona z kuchnią jest otwarta na elewację zachodnią i północną. Na elewacji ogrodowej od zachodu jest dwukondygnacyjne przeszklenie, które zapewnia dużo światła w salonie na parterze oraz reprezentacyjnej sypialni typu master bedroom na poddaszu. W północno-wschodniej części parteru jest umieszczona strefa gospodarcza, a od frontu garaż na dwa samochody. Bryła garażu połączona z podcieniem jest nieco wysunięta przed lico frontonu, więc powstaje ustronne wejście do domu. Na poddaszu znajdują się obszerne sypialnie z reprezentacyjnym master bedroom od zachodu.

Projekt domu M210 - Jasna przestrzeń jest dostępny w pięciu wariantach. Ich szczegóły zobacz tu: rodzina projektu M210 - Jasna przestrzeń

C284 - Dom ekonomiczny

Powierzchnia użytkowa 98,7 m2

Wymiary działki 18,50 x 21,30 m

Koszt stanu surowego zamkniętego 120 000 zł netto

C284 Dom ekonomiczny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C284 Dom ekonomiczny, arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski Link: Sprawdź projekt >>>

Nieduży parterowy dom bez garażu dla osób, które lubią wydzielone pomieszczenia. Wygodne wejście umieszczono w podcieniu. Hol wejściowy przechodzi w korytarz, z którego jest dostęp do każdego pomieszczenia. W południowo-zachodniej części znajduje się obszerny pokój dzienny z wyjściem na taras. Kuchnia skierowana na wschód będzie pięknie oświetlona w porze śniadania. W części północnej znajdują się trzy sypialnie. Obszerna łazienka z oknem do ogrodu i osobna toaleta zapewnią komfort mieszkańcom. Jeśli chcielibyśmy coś w nim zmienić, to warto przenieść kotłownię poza południową strefę domu.

M175d - Południe na łące - wariant IV

Powierzchnia użytkowa 80,9 m2

Wymiary działki 20,80 x 17,80 m

Koszt stanu surowego zamkniętego 103 000 zł netto

M175d Południe na łące - wariant IV
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M175d Południe na łące - wariant IV, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Nieduży parterowy dom bez garażu. Strefa dzienna znajduje się w południowo-zachodniej części domu. Jest połączona z obszernym narożnym tarasem, na który można wychodzić z dwóch stron. Na taras południowy można też przejść bezpośrednio z ganku. Sypialnie znajdujące się w części północnej są wyraźnie oddzielone od strefy dziennej i głównej sypialni od południa, co zapewnia intymność. Zwracamy uwagę, że w tym projekcie pomieszczenie gospodarcze ma wyjście na reprezentacyjny taras. Możliwe jest jednak przeniesienie drzwi w inne miejsce lub ich usunięcie (na etapie adaptacji).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE