Żywopłoty - jakim oddzielić się od sąsiada? Żywopłot formowany czy nieformowany - co wybrać?

2018-06-07 15:41

Żywopłoty to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą oddzielić się od sąsiada. Prawidłowo założony żywopłot stanie się gęstą zieloną osłoną naszej posesji i ogrodu. Do wyboru mamy dwa rodzaje żywopłotu: formowany oraz nieformowany. Podpowiadamy kiedy lepiej się zdecydować na żywopłot formowany, a kiedy bardziej się sprawdzi żywopłot nieformowany i gdzie sadzić żywopłot.

Żywopłot
Autor: Małgorzata Góra Jeśli umiejętnie dobierzemy gatunki roślin i będziemy je właściwie pielęgnować, żywopłot kutecznie oddzieli nas od sąsiadów i ochroni nas przed ich wścibskimi spojrzeniami.

Posadzone obok siebie w szeregu rośliny to nic innego jak żywopłot. Oczywiście nie rośliny pierwsze z brzegu, lecz takie, które się do tego celu nadają. Na szczęście jest ich wiele. Wybór gatunków powinien zależeć przede wszystkim od funkcji, jaką żywopłot ma pełnić, oraz czasu, jaki możemy poświęcać jego pielęgnacji. Czy chcemy, żeby żywopłot stanowił szczelną ścianę? Urósł jak najszybciej? Zdobił nie tylko zielenią, ale i kwiatami? A może żywopłot będzie służyć jako ostoja i zimowa stołówka dla ptaków? Rozważmy, na czym nam najbardziej zależy. Mimo sporego nakładu pracy żywopłot to dobra inwestycja – na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Z czasem możezastąpić stare ogrodzenie. Jeśli mamy do obsadzenia dużą działkę, kupmy rośliny z tak zwanym gołym korzeniem, czyli sprzedawane bez pojemników. Kosztują po kilka złotych, a wczesna wiosna to dobry termin na ich sadzenie.

Żywopłoty formowane (strzyżone)

Żywopłoty formowane wymagają regularnego przycinania (co najmniej dwukrotnie w ciągu roku). W ten sposób nadajemy im geometryczną formę, kontrolujemy też ich wysokość i szerokość. Strzygąc żywopłot, niemal całkowicie pozbawiamy go kwiatów i owoców, które zdobiłyby rośliny rosnące naturalnie, jednak w zamian uzyskujemy zwartą, zieloną ścianę. Wysokość żywopłotów formowanych może wynosić od kilkudziesięciu centymetrów aż do kilku metrów, szerokość – zazwyczaj nie więcej niż 1 m. Zajmują więc niewiele miejsca – cennego zwłaszcza w małych ogrodach.

Większość żywopłotów formowanych z krzewów liściastych nie zapewnia gęstej przesłony przez cały rok, chociaż są wyjątki: żywopłoty z grabu są gęste nawet w stanie bezlistnym, a żywopłoty z ligustra półzimozielone (w łagodne zimy pozostaje na nich część liści). Jeżeli zależy nam na gęstej, całorocznej izolacji, warto zastosować żywopłot formowany z roślin zimozielonych.

Wideo: żywopłoty w ogrodzie

Żywopłoty nieformowane (naturalne)

Żywopłoty nieformowane (niestrzyżone, naturalne), są mniej gęste niż formowane, ale można je „uszczelniać” od dołu, sadząc przed nimi niższe krzewy, np. przed rzędem leszczyn czy żywotników – rząd berberysów lub irg. Liściaste żywopłoty nieformowane zajmują w ogrodzie dużo miejsca – ich szerokość może wynosić od 1,5 do 4 m, a wysokość, nieograniczana cięciem, taka jak rośliny, która go tworzy. Zaletą nieformowanych żywopłotów liściastych jest to, że mogą zdobić ogród kwiatami i owocami. Iglaste żywopłoty nieformowane, jeśli są sadzone z odmian kolumnowych, nie są szerokie i rosną szybciej niż formowane.

Żywopłot w ogrodzie
Autor: Andrzej T. Papliński Żywopłot warto założyć możliwie szybko po zbudowaniu ogrodzenia. Potrzebuje bowiem czasu, żeby się rozrósł. Najkrócej trzeba czekać na żywopłot nieformowany.
Warto wiedzieć

Jak długo trzeba czekać na żywopłot?

Uzyskanie gęstego żywopłotu formowanego wysokości 1,5 do 2 m zajmuje od 5 do 10 lat, żywopłotu nieformowanego – trochę krócej (2-8 lat). Dla tych, którzy nie chcą czekać i nie mają czasu na zabiegi pielęgnacyjne, a chcą mieć 1,5 czy 2-metrowej wysokości żywopłot, najlepszym rozwiązaniem jest kupno roślin iglastych odmian kolumnowych żądanej wysokości. Żywopłoty z tych roślin nie wymagają strzyżenia, ale są dość drogie.

Żywopłot formowany
Autor: Andrzej T. Papliński Na formowane żywopłoty warto wybierać rośliny, które dobrze znoszą cięcie i mocno się zagęszczają. Do takich należą ligustry, graby, buki, a z zimozielonych cisy, żywotnik zachodni i bukszpan.

Gdzie sadzić żywopłot

Zazwyczaj domy zwrócone są frontem do ulicy. Tam też znajduje się wejście na posesję i do domu. Warto posadzić tam rośliny reprezentacyjne: gęste i zimozielone, takie jak cis – niewątpliwie jedna z najefektowniejszych roślin na żywopłoty lub choina kanadyjska – mało u nas spotykana, a warta rozpowszechnienia w ogrodach przydomowych. Zwarte i gęste żywopłoty powinniśmy również sadzić wzdłuż boków działki graniczących z ulicą bądź drogą.

W części ogrodowej – bezpośrednio przy tarasach oraz przy ścieżkach – lepiej sadzić żywopłoty formowane. Szerokie żywopłoty naturalne z czasem trzeba przycinać, a wtedy przestają być dekoracyjne. Żywopłoty liściaste nieformowane stosujmy raczej na obrzeżach działek, gdzie rzadziej się przebywa i jest więcej miejsca.

Warto wiedzieć

Gotowe żywopłoty

Nowością na polskim rynku są gotowe żywopłoty. Rośliny, uprawiane u producenta przez sześć-dziesięć lat, w chwili sprzedaży są już dobrze zagęszczone. Można je kupić przez cały rok. Oferowane są w modułach o długości 1 m, wysokości do 2 m i szerokości 40 cm. Ustawia się je niczym elementy płotu. Wystarczy wykopać rów, posadzić i podlać rośliny.

Tuje na żywopłot
Autor: Piotr Mastalerz ostatnich latach to najczęściej spotykany typ żywego ogrodzenia. Tuje bowiem tworzą szczelną zasłonę i nie gubią igieł, rosną przy tym, jak na iglaki, dość szybko, bo nawet 40 cm rocznie (zależy to od konkretnego gatunku i odmiany). Mają różne odcienie, bywają nie tylko zielone, ale i złotawe. Projekt ogrodu: Olga Dobrowolska
Żywopłot w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają