Berberysy – zastosowanie berberysów w ogrodach, polecane gatunki i odmiany berberysów

2018-10-16 11:39

Berberysy to jedne z najpopularniejszych ozdobnych krzewów liściastych sadzonych w ogrodach. Mnogość gatunków i odmian berberysów daje ogromne możliwości ich zastosowania w ogrodach. Poznaj berberysy do ogrodu.

Wśród licznych gatunków krzewów ozdobnych, trudno znaleźć rośliny bardziej uniwersalne niż berberysy (łac. Berberis). Wielka liczba dostępnych gatunków i odmian berberysów daje ogromne możliwości wykorzystania ich w ogrodzie.

>>Przeczytaj też: Jakie krzewy ozdobne wybrać do ogrodu? Krzewy o pięknych kwiatach i liściach

Zastosowanie berberysów w ogrodach

Wysokie odmiany berberysów znakomicie sprawdzają się jako żywopłoty, obwódki czy szpalery (berberysy dobrze znoszą cięcie). Ich kolczaste pędy utrudniają dostęp nieproszonym gościom, dlatego berberysy mogą spełniać także funkcję obronną.
Odmiany berberysów o atrakcyjnym pokroju, charakteryzujące się niższym wzrostem są idealnymi roślinami do tworzenia kompozycji rabatowych z innymi krzewami ozdobnymi lub bylinami. Najniższe berberysy to ciekawe rośliny na skalniaki, gdyż dobrze komponują się z kamieniami i murkami. Berberysy w ogrodzie mogą też pełnić rolę roślin okrywowych. Niskie odmiany nadają się również do uprawy w pojemnikach.

Polecane gatunki i odmiany berberysów

Znanych jest ponad 450 gatunków berberysów, jednak w uprawie spotyka się jedynie kilkanaście z nich. Większość to rośliny o liściach sezonowych, niezwykle dekoracyjne i mało wymagające, ale jest też kilka gatunków zimozielonych, znacznie delikatniejszych i trudniejszych do utrzymania w naszym klimacie. Jednym z najpopularniejszych berberysów uprawianych w ogrodach jest berberys Thunberga (Berberis thunbergii), który charakteryzuje się wzniesionym pokrojem i silnie rozgałęzionymi, gęsto ulistnionymi, ciernistymi pędami. Zwykle dorasta do około 1,5 m wysokości. Poza owalnymi liśćmi, jego największą ozdobą są podłużne, czerwone owoce. Gatunek ten posiada ogromne bogactwo odmian ozdobnych, różniących się znacznie od siebie.
Wśród odmian berberysa Thunberga są:

  • krzewy o barwnych liściach, np. odmiany ‘Aurea’ o żółtych liściach i wysokości 1 m, ‘Harlequin’ o czerwonych, pstrych liściach i wysokości 2 m, ‘Admiration’ o czerwonych liściach z żółtym obrzeżem i wysokości 0,5–1 m, ‘Kelleriis’ o zielonych, biało nakrapianych liściach i wysokości 1,5–2 m,
  • o wzniesionym pokroju, np. odmiany ‘Erecta’, ‘Hellmond Pillar’,
  • niskie rośliny okrywowe, np. odmiany ‘Green Carpet’ czy ‘Red Carpet’.

Poza berberysem Thunberga, w ogrodach można także spotkać jego mieszańca – berberys ottawski (Berberis ×ottawensis) o silnie wzniesionych pędach i 2–3 m wysokości oraz berberys koreański (Berberis koreana) o większych liściach i okrągłych owocach. Wśród berberysów zimozielonych na uwagę zasługują berberys Julianny (Berberis julianae), dorastający do 2–3 m wysokości, o wąskich lancetowatych liściach i podłużnych, granatowych owocach oraz niższy (osiągający około 1,5 m wysokosci) berberys brodawkowaty (Berberis verruculosa) o trójdzielnych, ostrych kolcach, skórzastych liściach i granatowych owocach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE