Berberysy zimozielone - uprawa. Jakie berberysy pozostają zielone na zimę?

2023-11-03 8:29

Berberysy zimozielone cieszą się dużą popularnością. W łagodniejsze zimy nadal zdobią ogrody. Z zimotrwałością wiąże się jednak nieco inny sposób pielęgnacji krzewów. Jak uprawiać i aranżować berberysy zimozielone?

Berberys Juliany
Autor: GettyImages Berberys Juliany jest atrakcyjny także zimą

Berberysy zimozielone to wartościowa alternatywa lub uzupełnienie dla tradycyjnych, sezonowych przedstawicieli rodzaju Berberis. Niestety wymagają większej opieki i pieczołowiciej dobranego stanowiska. Jeśli ich wymagania zostaną spełnione, odwdzięczą się pięknym wyglądem, obfitym kwitnieniem i owocowaniem. No i tym, że będą zdobić ogród także zimą.

Spis treści

  1. Berberysy zimozielone – przegląd gatunków i odmian
  2. Berberysy zimozielone - wymagania
  3. Berberysy zimozielone - uprawa
  4. Berberysy zimozielone w ogrodzie

Berberysy zimozielone – przegląd gatunków i odmian

W polskim klimacie można uprawiać kilka gatunków berberysów zimozielonych.

  • Berberys Julianny (Berberis julianae) należy do najpopularniejszych zimozielonych berberysów. Ma wyprostowany pokrój, dorasta do 2-3 m wysokości. Tworzy wąskie, skórzaste liście, które początkowo mają barwę miedzianą, później przebarwiają się na ciemnozielono. Kwitnie na żółto (typowo dla berberysów).
  • Berberys bukszpanolistny (Berberis buxifolia) ma bardziej okrągłe liście. Gatunek wyróżnia się kulistym pokrojem.
  • Berberys 'Klugowski' (Berberis gagnepainii 'Klugowski') ma duże, lancetowate, kolczasto ząbkowane liście. Osiąga 1,5m wysokości.
  • Berberis candidula 'Jytte' charakteryzuje się dużymi walorami dekoracyjnymi. Ma pokrój zbliżony do kulistego, dorasta do 1,5 m wysokości. Tworzy liście wydłużone, ciemnozielone z pojedynczymi, kolczastymi ząbkami. Rośnie wolno, roczne przyrosty wynoszą około 15 cm.
  • Berberys brodawkowaty 'Green Defender' (syn. Berberis verruculosa 'Robuust') osiąga podobne rozmiary jak poprzedni. Pędy są mocno cierniste i zwisają na boki.
  • Berberys Frikarta 'Amstelveen' (Berberis ×frikartii 'Amstelveen', syn. Berberis candidula 'Amstelveen') zwykle nie przekracza 1 m wysokości. Ma wąskie, ciemnozielone, błyszczące liście.

Poznaj też:

Berberis candidula
Autor: Gardena Berberis candidula

Berberysy zimozielone - wymagania

Berberysy zimozielone są dłużej ozdobne od tych tradycyjnych - zrzucających liści, chociaż zależy to także od przebiegu zimy. W czasie surowych zim mogą być częściowo zimozielone. Jednocześnie zimotrwałość niesie za sobą pewne konsekwencje – większe wymagania. Większość gatunków posiadających taką cechę jest wrażliwsza na niższe temperatury. Dlatego berberysy zimozielone zaleca się uprawiać jedynie w najcieplejszych rejonach Polski.

Stanowisko dla berberysów zimozielonych powinno być ciepłe, wolne od silnych wiatrów, a także lekko osłonięte. Wymagania dotyczące podłoża są typowe. Berberysy lubią gleby średnio żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie zbliżonym do obojętnego. Tolerują także słabsze typy gleb.

Poznaj też:

Berberysy zimozielone - uprawa

  • Berberysy zimozielone - sadzenie. Berberysy zimozielone zaleca się sadzić wiosną, wtedy mają więcej czasu, aby przygotować się do nadejścia zimy. Rozstawa zależy od siły wzrostu odmiany, zwykle sadzi się je co 100 cm.
  • Berberysy zimozielone - podlewanie. Młode egzemplarze należy regularnie podlewać, starsze – jedynie w czasie susz. W tym elemencie berberysy zimotrwały różni się od innych. Zaleca się go sporadycznie podlewać go także zimą. Trzeba jedynie pilnować, aby pracę wykonywać w bezmroźne dni. Podlewanie jest konieczne, gdyż roślina transpiruje (traci wodę) także w miesiącach zimowych.
  • Berberysy zimozielone - nawożenie. Do nawożenia warto stosować nawozy organiczne (raz na kilka lat).
  • Berberysy zimozielone - cięcie. Berberysy radzą sobie bez cięcia, ale czasem zabieg wykonuje się dla skorygowania pokroju. Większe znaczenie u berberysów uprawianych na żywopłoty. Berberysy zimozielone przycina się wczesnym latem. Zabieg zaleca się wykonywać w grubych, ochronnych rękawicach.

Berberysy zimozielone są mało podatne na choroby i szkodniki.

Berberys Frikarta
Autor: GettyImages Berberys Frikarta

Berberysy zimozielone w ogrodzie

Wszystkie berberysy mają wszechstronne zastosowanie w ogrodzie, zimotrwałe są jeszcze cenniejsze, gdyż stanowią efektowną dekorację w miesiącach zimowych. Krzewy można sadzić pojedynczo, np. na wydzielonym miejscu na trawniku lub w kompozycjach krzewiasto-drzewiastych. Nadają się do tworzenia ogrodów „cierni”, np. w kompozycji z robinią, mikołajkami, ostropestem czy dziewięćsiłami.

Są chętnie uprawiane przy nawierzchniach. Można z nich formować żywopłot (byle nie od mroźnej strony wschodniej). Pozwalają stworzyć gęstą, drobnolistną, żywozieloną ścianę.

To częsta dekoracja ogrodów skalnych. Berberys pasuje do ogrodów niezależnie od stylu urządzania. Tak samo dobrze sprawdza się zarówno w sielskich ogrodach rustykalnych, jak i minimalistycznych ogrodach nowoczesnych.

Podczas kwitnienia berberysy stanowią cenny pożytek pszczeli, owoce są natomiast pokarmem dla ptaków.

Jak przygotować krzewy w ogrodzie do zimy?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.