Berberys czerwonolistny - malownicza dekoracja ogrodu. Gatunki berberysów o czerwonych liściach
Berberys czerwonolistny obejmuje grupę odmian, które łączy jedna cecha: mają atrakcyjne, czerwone lub bordowe liście. Krzewy dają duże możliwości tworzenia ogrodowych aranżacji, wprowadzając do nich pożądany kontrast. Poznaj bliżej gatunki berberysów o czerwonych liściach.
Berberys czerwonolistny to wybrane odmiany berberysu Thunberga (Berberis Thunbergii). Są to efektowne, kolczaste, mało wymagające krzewy wytwarzające atrakcyjne liście w różnych odcieniach czerwieni, jedno- lub dwubarwne.
Berberys Thunberga w ogrodzie: sadzenie, cięcie, pielęgnacja. Polecane odmiany berberysu >>>
Berberysy o czerwonych liściach - najpopularniejsze odmiany
Wysokie i średnie odmiany berberysu czerwonolistnego:
- Berberys Thunberga 'Atropurpurea' – to jedna z najpowszechniejszych odmian berberysu uprawiana w przydomowych ogrodach i parkach. W zasadzie nie jest typową czerwonolistną odmianą, lecz zachwyca bogatą paletą barw: w sezonie wegetacyjnym liście są purpurowo-bordowe, jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo i czerwono. Jesienną ozdobą są także małe, czerwone, jadalne owoce. Krzew ma kopulasty pokrój i dorasta do 1,5-2 m wysokości.
- Berberys Thunberga 'Golden Ring' – to odmiana o kulistym, zwartym pokroju, dorastająca do 2 m wysokości. Ma liście w kolorze od ciemnoczerwonego do bordowego, wyróżniaja je cienkie obrzeża o złotym kolorze. Taki wygląd nadaje krzewom „lekkości”. Jesienią jaśnieją i nabierają bardziej krzykliwej, karmazynowej barwy.
Berberys – właściwości owoców berberysu, kiedy zbierać i jak stosować owoce berberysu >>>
- Berberys Thunberga 'Coronita' – w porównaniu z innymi odmianami ma dłuższe i węższe liście, które przez większość sezonu mają barwę purpurową (odcień się zmienia), z widoczną żółtą obwódką. Jesienią przebarwiają się na szkarłatny kolor. Odmiana ta dorasta do 1-1,5 m wysokości.
- Berberys Thunberga 'Red Pillar' – odmiana dorasta do 2 m wysokości. Ma dwukolorowe liście (w dodatku w różnych odcieniach): dolne są zielone, te znajdujące się w górnej części pędów przebarwiają się na czerwono.
- Berberys Thunberga 'Orange Dream' – odmiana - mimo nazwy - ma liście nie pomarańczowe, lecz pomarańczowoczerwone do czerwonofioletowych. Blaszki liściowe, które mają mniej światła (m.in. u podstawy krzewu) zielenieją. Krzewy tej odmiany dorastają do 1,5 m wysokości. Mają luźny, rozłożysty pokrój.
Autor: Gettyimages
Berberys Thunberga 'Red Carpet' to niska odmiana osiągająca do 50 cm wysokości i do 100 cm szerokości
Karłowe czerwonolistne berberysy Thunberga:
- Berberys Thunberga 'Admiration' – to wolno rosnąca, niska odmiana osiągająca do 0,5 m wysokości. Ma zwarty, kompaktowy, kulisty pokrój i pomarańczowe lub czerwone liście z zieloną obwódką. Młode przyrosty są różowoczerwone. Liście jesienią przebarwiają się na karminowo. Natomiast niepozorne kwiaty są żółte, ale z obwódką czerwoną.
- Berberys Thunberga 'Bagatelle' – to karłowa odmiana o półkolistym pokroju dorastająca do ok. 40 cm wysokości (przy 60 cm szerokości). Ma łukowato wygięte pędy pokryte drobnymi, łopatkowatymi liśćmi. Blaszki liściowe wiosną mają jasnopurpurowy kolor, przez większość sezonu są różowoczerwone, jesienią przebarwiają się na pomarańczowo lub pomarańczowoczerwono.
- Berberys Thunberga 'Red Carpet' – to niska odmiana osiągająca do 50 cm wysokości i do 100 cm szerokości. Gęsto rozrasta się, ma nieregularny pokrój. Wytwarza liście o dwóch kolorach. Te na zewnątrz są efektowniejsze, czerwone. Liście znajdujące się wewnątrz są zielonkawe, co daje pożądany i zwracający na siebie uwagę efekt kontrastu.
- Berberys Thunberga 'Ruby Star' – odmiana osiąga do 50 cm wysokości (przy podobnej średnicy) i ma kulisty pokrój. Liście są karminowo-czerwone, z lekką złotą obwódką. Jesienią stają się jaśniejsze (intensywnie czerwone).
Pozostałe gatunki berberysów czerwonolistnych:
- Berberys pośredni 'Red Jewel' – ma purpurowoczerwone liście. Owoce są niewielkie, czarne. Osiąga 1,5 m wysokości przy podobnej szerokości.
- Berberys ottawski 'Auricoma' – to wysoka odmiana dorastająca do 2,5 m wysokości. Ma ciemne purpurowoczerwone liście. Jesienią przebarwiają się na kolor szkarłatny lub pomarańczowy. Owoce są jasnoczerwone.
Berberysy czerwonolistne w ogrodzie
Czerwonolistne berberysy sprawdzają się w każdym ogrodzie, niezależnie od stylu urządzania. Są łatwe w uprawie, bezobsługowe i nadają zielonym zakątkom kolorytu. Najczęściej wykorzystuje się je do tworzenia efektownych drzewiasto-krzewiastych kompozycji, dekoracji ogrodów skalnych i wrzosowisk.
Dobrze komponują się z bylinami, trawami ozdobnymi i innymi krzewami. Efektownie wyglądają uprawiane przy lub nad murkami oporowymi (np. zbudowanymi z piaskowca). Można je wykorzystać do tworzenia gęstych ścian żywopłotowych oraz szpalerów. Odmiany niskie nadają się na obwódki.
Berberysy o czerwonych liściach można także uprawiać w pojemnikach, np. jako dekorację balkonów i tarasów.
Berberysy najefektowniej wybarwiają się w miejscach słonecznych i lekko zacienionych. Ich owoce stanowią cenny pokarm dla ptaków.
Przeczytaj też: