Master bedroom. Sypialnia z łazienką i garderobą w jednym wnętrzu

2016-04-05 15:27 Owadowicz Michał
Sypialnia z łazienką i garderobą
Autor: Piotr Mastalerz Master bedroom czyli połączenie sypialni z łazienką i garderobą to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Dzięki niemu zyskujemy pomieszczenie, które jest całkowicie odcięte od reszty domu, daje użytkownikom pełną prywatność. Rano nie muszą oczekiwać w kolejce do wspólnej, rodzinnej łazienki, mogą skompletować garderobę bez konieczności biegania w ręczniku między szafami

Master bedroom to nowoczesna aranżacja sypialni połączonej z łazienką i garderobą w jednym pomieszczeniu. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie wygodę i komfort i chcą mieć prywatną przestrzeń w domu, w której nikt nie będzie im przeszkadzał zarówno podczas porannej toalety, jak i wieczornego relaksu.

Sypialnia z łazienką i garderobą w jednym pomieszczeniu czyli aranżacja master bedroom

Master bedroom to sypialnia z łazienką i garderobą. Już 24-35 m2 wystarczy do urządzenia takiego pokoju 3 w 1. Łazienka i garderoba mogą poszerzać przestrzeń pokoju jako jego aneksy. Kiedy otworzysz drzwi do łazienki, master bedroom stanie się pokojem kąpielowym. A przy otwartych drzwiach do garderoby, przesuwnych lub chowanych w ścianie, sypialnia zamieni się w ubieralnię, czyli taką garderobą, w której jest wystarczająco dużo miejsca do ubierania się i rozbierania.

Przeczytaj także:

Projekty domów z master bedroom. TOP 5 >>>

Struktura domu unaocznia strukturę społeczną rodziny: pomieszczeniom wspólnie użytkowanym towarzyszą prywatne pokoje poszczególnych członków rodziny. Przestrzenie do celebrowania więzi to kuchnia i salon, a najważniejszym miejscem jest przestrzeń wokół stołu w jadalni. Tylko pokój sypialny małżonków może konkurować ze stołowym o miano najważniejszego miejsca w domu. Dziś z powodu coraz większego otwarcia części wspólnej domu strefa prywatna zyskuje na znaczeniu. Więź małżeńska wymaga celebrowania i większej przestrzeni, niż zwykliśmy jej przyznawać podczas rachowania metrów kwadratowych podłogi w przyszłym domu. Dlatego nawet przy małym metrażu warto zaprojektować master bedroom dla właścicieli, czyli sypialnię powiększoną o łazienkę i garderobę. Wystarczy 17-24 m², aby radykalnie zwiększyć komfort części prywatnej gospodarzy.

Jak wydzielić przestrzeń w domu 

Strefa dzieci i strefa rodziców powinny być od siebie oddzielone. Bliskie sąsiedztwo wszystkich sypialni sprawdza się tylko przez kilka lat, kiedy maluchy naprawdę wymagają fizycznej bliskości rodziców. Bardzo szybko potrzeba dystansu będzie ważniejsza i wtedy docenimy oddzielenie strefy pokoi dzieci od strefy pokoju lub pokoi rodziców. Nawet w domu parterowym nie musisz wszystkich pokoi sypialnych lokować obok siebie. Dwa zespoły sypialni z łazienkami to uniwersalny model funkcjonalny, który sprawdzi się na różnych etapach życia. W domu piętrowym warto użyć wyższej kondygnacji do ulokowania tam strefy dla dzieci i gości albo dla siebie. Wasza sypialnia może być azylem na piętrze – naprawdę na końcu domu. Jeśli natomiast zdecydujesz się umieścić ją na parterze, pozwoli to uniknąć częstego chodzenia po schodach, co docenisz zwłaszcza w podeszłym wieku. Pokój dla dwojga przeznaczony tylko do spania nie powinien mieć mniej niż 12 m2.

Sypialnia z łazienką
Autor: Mariusz Bykowski Sypialnia z łazienką w jednym wnętrzu. Jest wiele sposobów na aranżację tego typu pomieszczenia. Jednym z nich jest szklana ściana oddzielająca część kąpielową od sypialni

Jak połączyć sypialnię z łazienką

Niektórzy uważają, że ideałem jest wyposażenie każdej sypialni w małą łazienkę i wbudowaną szafę. Z drugiej strony jest też wiele racji w przekonaniu, że wychowując dzieci, trzeba dać im praktyczną lekcję współdzielenia intymnych pomieszczeń z rodzeństwem. Gdy chcesz zbudować master bedroom, podstawowym standardem będą trzy łazienki: toaleta (ewentualnie z dodatkowym natryskiem) blisko strefy wspólnej, łazienka dla dzieci w ich części domu i osobna łazienka dla rodziców w ramach master bedroom. Już niewielka łazienka z natryskiem połączona z sypialnią da niezależność i wygodę. Jednak warto przeznaczyć kilka metrów więcej, aby zmieścić pełen program: wannę, natrysk (nawet dwuosobowy) i zwykle dwie umywalki lub umywalkę podwójną. Uda się to już na 7 m2.

Przeczytaj także:

Pokój kąpielowy z prysznicem - jak go urządzić? >>

Łazienka dla gości - projektowanie łazienki

Garderoba czy szafa - sposoby na przechowywanie w sypialni 

Garderoba nie będzie potrzebna, jeśli w pokoju zadbasz o miejsce na wbudowanie odpowiednio długich szaf. Jeżeli w master bedroom mają się zmieścić szafy, to powierzchnia pomieszczenia rośnie do 15-18 m2. Jednak wielkość pokoju i miejsca potrzebnego na szafy może być bardzo różna i zależy od ilości ubrań, które masz lub chcesz mieć. Zawsze warto przeznaczyć więcej miejsca na szafy w pokoju lub w garderobie. Wydłużysz dzięki temu okresy między koniecznym oddawaniem lub wyrzucaniem nienoszonych już ubrań i dostaniemy szansę na zbudowanie „kolekcji” ubrań.

Przeczytaj też:

Szafa na wymiar: jak ją zaprojektować [PORADNIK] >>

Zadbaj o prawidłową akustykę w sypialni

Dodatkowa łazienka przy sypialni to kłopot, jeśli masz lekki sen. Warto w takiej sytuacji rozważyć wydzielenie WC w ramach łazienki lub oddzielenie łazienki strefą garderoby. Łazienka połączona z garderobą może utworzyć w ramach master bedroom intymną strefę do porannego ubierania bez zakłócania snu drugiej osoby. Takie połączenie stworzy najintymniejszą strefę w domu. Pamiętaj też, by od sypialni oddzielić pralnię i suszarnię. W zespole master bedroom nie ma miejsca na żadną z tych funkcji.

Galeria zdjęć: pomysły na aranżację sypialni

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
agnes291
|

Niewątpliwym atutem takiego master bedroom jest prywatność dla rodziców. Te potajemne przemykanie pomiędzy sypialnią a łazienką gdzy zapomni się szlafroka...Kto ma dzieci ten na wie co mam na myśli ;)

Fani
|

pamiętajmy o dobrym doborze farb do takiej kombinacji sypialniano-łazienkowej! duży wybór, zarówno farb z mieszalnika jak i tynków ozdobnych ma sklep ekosklad.pl. Fachowa obsługa, szybkie terminy realizacji zamówień- warto zajrzeć i skorzystać