Stół aranżacje: 12 pomysłów na stół w salonie i jadalni. Galeria zdjęć

2018-12-19 13:52

Jego pozycja jest wyjątkowa. To on wyznacza domowy obszar spotkań, rozmów, bliskości. Bywa tak różny, jak różne bywają rodziny. Oczywiście stół w domu zawsze powinien być wygodny i piękny. Taki efekt można osiągnąć w rozmaity sposób. Przedstawiamy pomysły na stół: aranżacje w różnym stylu.

Stół aranżacje: 12 pomysłów na stół w salonie i jadalni
Autor: Michał Skorupski Nowoczesny sposób na historię. Tradycyjne wydzielenie jadalni dodatkowo podkreślają ramy przejścia do kuchni zrobione ze skrzydeł XV-wiecznych drzwi (znalezione w piwnicy). Klimat wnętrza tworzą blat stołu z postarzanego drewna oraz kosze i świeczniki zawieszone nad stołem. Tym razem historię tego miejsca znaleziono w… sklepie internetowym

Stół aranżacje: miejsce przy stole

Ma swój symboliczny, ale także praktyczny wymiar. Najpierw zajmijmy się tym drugim. Myśląc o aranżacji stołu najpierw pomyślmy o komforcie osób, które będą przy nim siedziały. Na każde miejsce przy stole trzeba przeznaczyć około 60 cm długości blatu. Ten podstawowy wymiar pomaga obliczyć optymalne rozmiary stołu. A te mogą się znacznie różnić, zależnie od jego kształtu. Najwięcej miejsca zajmie stół prostokątny, mniej okrągły i owalny. Przykładowo, na ustawienie w rzędzie przy stole trzech krzeseł potrzeba 180 cm, czyli taką długość powinien mieć stół, aby usiadło przy nim vis-à-vis sześć osób. Jeśli dwie siądą przy krótszych bokach, może mieć 160 cm długości (krótszy bok powinien mieć co najmniej 90 cm).
 Przy okrągłym stole wygodnie usiądzie sześć osób, gdy jego średnica wyniesie 120 cm (stół ma 377 cm obwodu, czyli każda osoba będzie miała około 63 cm blatu dla siebie). Wydłużenie stołu o 30 cm (do 150 cm) i owalny kształt dadzą komfort ośmiu biesiadnikom.

Stół aranżacje: galeria zdjęć i inspiracji

Stół – aranżacje w różnej przestrzeni

Aranżacja stołu bywa bardzo różna. Może być salonowa – reprezentacyjna, kuchenna – niezobowiązująca czy jadalniana – z reguły będąca złotym środkiem między tym, co odświętne i codzienne. Wybór stołu, który ma stanąć w każdej z tych przestrzeni powinien uwzględniać ich specyficzny charakter.

Jak powinno wyglądać nakrycie stołu dla dwojga?

Zobacz także:

Decydując się na stół do salonu, czy jadalni włączonej do strefy dziennej, pamiętajmy, że będzie wyeksponowany i musi być na tyle atrakcyjny estetycznie, by sprostać temu zadaniu. Aranżacja takiego stołu może przesądzić o tym, jak odbierana będzie cała salonowa przestrzeń.

Stół aranżacje: 12 pomysłów na stół w salonie i jadalni
Autor: Andrzej Szandomirski, projekt: domu Marek Szcześniak/Sda architekci Między kuchnią a salonem. To często spotykane dziś miejsce stołu. Tym razem zasługuje na uwagę dzięki dwustronnemu kominkowi oddzielającemu i łączącemu jednocześnie obie części otwartej strefy dziennej. Interesujące jest też kontrastowe zestawienie kominkowych, ręcznie robionych kafli z surowym, grubo ciosanym stołem z dębowych desek z ramami i nogami ze spawanej czarnej stali

Stół kuchenny choć wedle potocznej definicji ma być przeciwieństwem salonowego, wcale nie musi. Wprawdzie z reguły nie jest jedynym w domu, ale okazuje się bezcenny wtedy, gdy domownicy lubią celebrować rodzinne posiłki w kameralnym klimacie. Taka aranżacja stołu nie jest na pokaz, ale to (oczywiście) nie znaczy, że nie może być piękny. Przecież ma podobać się domownikom. Tym razem aranżacja stołu może być bardziej niezobowiązująca.

Zobacz także:

Coraz częściej tradycyjny układ funkcjonalny domowej przestrzeni jest dziś modyfikowany – zacierane są granice między poszczególnymi częściami strefy dziennej. A jednak istnieją, choćby symbolicznie zaznaczone. Takie modne, granice mogą przebiegać między różnymi strefami i tam też stół będzie się miał bardzo dobrze. Pamiętajmy tylko, by aranżacja takiego stołu pasowała do każdej ze stref, z która sąsiaduje.

QUIZ prywatka w stylu PRL. Jakie potrawy królowały na stołach?

Pytanie 1 z 8
Jak nazywał się popularny napój gazowany?
Pozostałe podkategorie