WC w domu: gdzie i ile miejsca przeznaczyć na WC
Kłopoty z WC zdarzają się zarówno w małych, jak i w dużych domach. W projektach gotowych i indywidualnych. Zanim zdecydujemy się na projekt, sprawdźmy, czy usytuowanie WC jest na tyle dyskretne, że nie zaburzy domowego piękna.
Projekty, w których lokalizacja i sposób urządzenia WC nie są odpowiednie, nie należą niestety do rzadkości. Nie zawsze, oglądając rzuty, zwracamy na to uwagę. Niesłusznie, bo przecież codzienny komfort mieszkania zależy również od takich, zdawałoby się, szczegółów.
Optymalne usytuowanie WC w domu
Dawniej, aby dotrzeć do toalety, trzeba było się porządnie nachodzić – z reguły była zlokalizowana w ustronnym miejscu, które gwarantowało intymność. Dziś wielu architektów nad tę jej ważną cechę przedkłada bliskość do stref, w których wspólnie przebywają rodzina i goście.
Oczywiście szukając na planie optymalnego miejsca na WC w domu, należy wziąć pod uwagę tryb życia domowników i sposób spędzania przez nich wolnego czasu. Jeśli prowadzą dom otwarty i spotykają się często ze znajomymi, optymalna byłaby mała łazienka dość blisko strefy dziennej. Jednak słowo „dość” jest tu kluczowe i oznacza znalezienie przysłowiowego złotego środka – odległość WC od strefy dziennej powinna być na tyle duża, by gwarantowała dyskrecję.
Autor: Mariusz Bykowski
Jasna zabudowa to dobry wybór do małego WC w domu.
Wejście do WC - jak uniknąć błędów?
Łazienka gościnna może być mała. Przecież często wystarczający jest program minimum – miska ustępowa i niewielka umywalka. Najważniejsze jest optymalne usytuowanie wejścia do toalety. Powinno być w takim miejscu, aby łatwo można je było znaleźć, a jednocześnie niekrępującym. Wejście nie powinno rzucać się w oczy. Nie należy umieszczać go na przykład na wprost wejścia do salonu, jadalni czy nawet kuchni. Rozwiązania z wejściem do WC naprzeciwko tych pomieszczeń są poważnym błędem, bo korzystanie z takiej toalety jest krępujące.
Drzwi do WC najlepiej usunąć z pola widzenia osób siedzących przy stole jadalnianym lub na kanapie w salonie. Niestety, zdarzają się nawet takie projekty, w których wejście do WC jest tuż obok kominka, który z definicji stanowi ważny estetycznie element aranżacji. Gdy wszyscy siedzą i patrzą na ogień, korzystanie z WC nie jest komfortowe.
Przeczytaj też
Innym często spotykanym błędem w projektach domów jest lokalizowanie WC naprzeciwko głównego wejścia. A przecież to, co widzimy zaraz po przekroczeniu progu, z reguły przesądza o sposobie postrzegania całego wnętrza domu. W planowaniu domowej przestrzeni są osie widokowe. To one w dużym stopniu decydują o dobrym samopoczuciu mieszkańców i gości. Toaleta nie powinna się zatem znaleźć bezpośrednio na wprost drzwi wejściowych czy schodów, a także wyjść na taras.
Toaleta dla gości
Specjalnego podejścia wymaga umiejscowienie toalety w sytuacji, gdy domowników często odwiedzają rodzice lub goście przyjeżdżający z daleka, którzy zostają na noc albo zatrzymują się na dłużej. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest powiększenie programu minimum WC o natrysk. Najlepiej, gdy taka mała łazienka będzie przylegać do pokoju gościnnego, ale pozostanie dostępna z holu czy korytarza prowadzącego do tego pokoju.
Zobacz inne galerie: inspiracje na aranżacje łazienki
Autor: Mariusz Bykowski; projekt: Daria Szczepanik stylizacja: Eliza Mrozińska
Ciekawa okładzina ścian w kolorze granatowym i pozostałe motywy dają efekt wręcz bajkowy
Autor: Onninen
Więcej informacji na temat prawidłowego usytuowania WC znajdziesz w artykule "Kłopoty z WC" na stronie miesięcznika "Murator".