Modne przeszklenia tarasowe: wybieramy szerokie drzwi na taras
Szerokie przeszklenia tarasowe pięknie dopełniają elewację ogrodową. Rynek oferuje wiele systemów drzwi tarasowych wykonanych z PCW, drewna, aluminium albo z połączonych tych materiałów. Różnią się one sposobem otwierania, co w dużym stopniu decyduje o wygodzie ich użytkowania.
Autor: Vetrex
drzwi tarasowe z PCW
Oferta rynkowa drzwi tarasowych obejmuje kilka konstrukcji różniących się nie tylko rozwiązaniami technologicznymi, ale również ceną. Najczęściej są wybierane dwuskrzydłowe drzwi tarasowe otwierane do wewnątrz, z tak zwanym ruchomym słupkiem i niskim progiem. To najbardziej atrakcyjny pod względem kosztów wariant, któremu nie można odmówić praktyczności. Wybierając drzwi dwuskrzydłowe, otrzymujemy światło przejścia przybliżone do wymiarów otworu, ale – co ważne – o szerokości maksymalnie 240 cm. To ważny parametr, bo dla porównania – jeśli zastosujemy drzwi uchylno-przesuwne PSK czy podnoszono-przesuwne HST – światło przejścia to maksymalnie połowa wielkości otworu. Przy czym PSK mogą mieć szerokość 320 cm, natomiast HST nawet 600 cm. I właśnie ta ostatnia cecha – wielki wymiar – decyduje o rosnącej popularności drzwi tarasowych podnoszono-przesuwnych. Inwestorzy coraz częściej decydują się na to najdroższe rozwiązanie, ale dające największe możliwości estetyczne i funkcjonalne. Dotyczy to zarówno domów nowych, jak i tych remontowanych - wyjaśnia Ryszard Maczyński, dyrektor operacyjny MS więcej niż Okna.
Drzwi tarasowe rozwieralno-uchylne
Aby wygodnie korzystać z rozwieralnych drzwi tarasowych, nie powinno się ustawiać przed nimi żadnych sprzętów, bo skrzydła otwierają się do wnętrza. Ze względu na sposób otwierania ciężar skrzydła nie może być zbyt duży. Maksymalne wymiary dochodzą do 160 x 240 cm. W przypadku wielkich i ciężkich skrzydeł rozwieranych trzeba się liczyć z opadaniem skrzydła po pewnym czasie, co wymaga okresowej regulacji zawiasów. Do otworu szerokości 3,5 m można wybrać przeszklenie tarasowe składające się z dwóch skrzydeł otwieranych i jednego elementu szklenia stałego. W dwuskrzydłowych drzwiach na taras stosuje się tzw. ruchomy słupek, żeby po otwarciu obu skrzydeł uzyskać szerokie przejście bez słupka na środku. Jest to rygiel, który trzeba podnieść i zwolnić blokadę skrzydła.
Przeczytaj też:
Okna i drzwi tarasowe dla osób starszych. Na co zwracać uwagę przy zakupie? >>>
Drzwi tarasowe otwiera się zwykle tradycyjną klamką (może być wyposażona w zamek z kluczykiem). Po zewnętrznej stronie skrzydła jest zatrzask, który pozwala domknąć drzwi, gdy jest się na tarasie. Drzwi zamknięte w ten sposób otwiera się przez popchnięcie skrzydła. Żeby wyjść na taras, trzeba przekroczyć wysoki próg, którym jest dolna rama ościeżnicy. Niektórzy producenci oferują tarasowe drzwi rozwieralno-uchylne w wersji z niskim progiem (2 cm) wykonanym np. z aluminium, który jest wstawiany zamiast dolnej części ościeżnicy – tak jak w typowych drzwiach zewnętrznych.
Przeczytaj też:
Jakie są standardowe wymiary okien >>>
Szerokie drzwi tarasowe przesuwne
Skrzydła w takim przeszkleniu tarasowym poruszają się w linii ściany, dzięki czemu nie zajmują miejsca wewnątrz domu. Najpopularniejszym rozwiązaniem są drzwi tarasowe składające się z dwóch skrzydeł: ruchomego i stałego. Ruchome skrzydło przesuwa się na rolkach po szynie jezdnej i po otwarciu znajduje się przed skrzydłem stałym. Zależnie od typu konstrukcji drzwi tarasowe przesuwne mogą się otwierać na różne sposoby - określają to symbole umieszczane w ich nazwach.
PSK oznacza drzwi tarasowe uchylno-przesuwne, w których skrzydło trzeba najpierw nieco uchylić w stronę wnętrza domu, żeby wysunęło się do przodu. Wtedy można je przesunąć na bok. To ekonomiczna wersja drzwi przesuwnych, ciężar skrzydła nie może przekroczyć 200 kg, więc ograniczone są jego wymiary.
Nowocześniejszą konstrukcją są tarasowe drzwi HST, czyli podnoszono-przesuwne (unoszono-przesuwne). Po przekręceniu klamki skrzydło unosi się nieco do góry, a lekko pchnięte przesuwa się po szynie na bok. W pozycji zamkniętej skrzydło jest opuszczone na próg i zaryglowane. Ten system wyróżnia też możliwość zastosowania niskiego progu o wysokości 1-2 cm. Skrzydła mogą być cięższe (do 400 kg) niż w poprzednim typie konstrukcji, a więc i większe.
Przeczytaj też:
Jak duże okna warto wybrać. Wymiary, możliwości konstrukcyjne, ceny >>>
Wstawienie obok skrzydła otwieranego szklenia stałego pozwala zwiększyć powierzchnię szyb w takim zestawie, a jednocześnie poprawić jego termoizolacyjność. Szuka się też rozwiązań na zmniejszenie szerokości ram, by przeszklenie miało lżejszy, nowocześniejszy wygląd. Taką innowacją jest osadzanie szyby w ramie okna HST z wykorzystaniem tak zwanego adaptera do szklenia (aluminiowej listwy zamykającej szybę od zewnątrz).
Jeśli szuka się smukłych profili, warto się przyjrzeć konstrukcjom aluminiowym. Maksymalnie zwężone profile mają zaledwie 4 cm.
Bardzo często stosuje się mechanizm redukcji ciężaru skrzydła o połowę, co pozwala otwierać je bez większego wysiłku. Żeby ciężkie drzwi tarasowe nie uderzały całym ciężarem w ramę w chwili dojeżdżania do końca szyny, stosuje się systemy wyhamowujące (ograniczniki prędkości), które sprawiają, że skrzydło delikatnie się domyka lub zatrzymuje pod ścianą w pozycji otwartej.
Przeczytaj też:
Próg pod oknem tarasowym: jak zaizolować i uniknąć mostków termicznych. Sposoby na zimny próg >>>
Skrzydło drzwi tarasowych przesuwnych może być zwalniane do otwarcia przez odsunięcie od niego tylko dolnej uszczelki. Ten rodzaj drzwi przesuwnych porusza się bardzo lekko, jest zwykle wyposażony w bardzo niski próg (są też rozwiązania bezprogowe).
Pakiety szybowe w przeszkleniach tarasowych
W przeszkleniach tarasowych standardem są obecnie dwukomorowe pakiety szybowe wypełnione argonem o współczynniku przenikania ciepła Ug wynoszącym 0,5 lub 0,6 W/(m2.K). W zestawach szybowych stosuje się ciepłe ramki dystansowe, które zapobiegają powstawaniu mostków liniowych na ich styku z ramą skrzydła, a w konsekwencji pojawianiu się wyroszeń. Drzwi tarasowe to przeszklenia o dużej powierzchni, więc zazwyczaj wpada przez nie dużo światła i ciepła słonecznego. Aby nie dochodziło do przegrzewania pomieszczeń, szyby mają powłoki niskoemisyjne. Ważne są przepuszczalność światła charakteryzowana współczynnikiem Lt – im wyższa wartość, tym jaśniej w pomieszczeniu - oraz przepuszczalność energii światła słonecznego g. Jeśli Lt jest na poziomie 70-74%, a g wynosi 50-55%, to przez okna wpada dużo światła, ale nie za dużo energii cieplnej.
Pakiety różnią się grubością szyb - im grubsze, tym mniejsze ryzyko rozbicia przeszklenia. Do wyboru są pakiety z szybami o grubości 6 mm lub 4 mm, co jest standardem.