Ciepłe okna na 2021 r. Izolacyjność termiczna okien według wymogów WT2021

2020-02-20 15:17
Okucia i klamki Roto
Autor: Roto Przez duże przeszklenia wpada do domu więcej światła niż przez zwykłe okna. Nowoczesne konstrukcje przesuwne są bardzo szczelne, ponieważ uszczelka biegnie na całym obwodzie skrzydła, jest ono dociskane do ościeżnicy również w obszarze słupka, a niski próg chroni nawet przed zacinającym deszczem

Nowe przepisy wymagają, by okna miały bardzo dużą izolacyjność termiczną. Liczy się więc jak najniższy współczynnik przenikania ciepła U. Zobacz, jakim wymaganiom muszą sprostać ciepłe okna zgodne z "Warunkami technicznymi" obowiązującymi od 2021 r.

Zgodnie z dyrektywą europejską 2010/31/UE od 1 stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki powinny się charakteryzować niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię niezbędną do ich ogrzewania. Nowy standard energetyczny należy uzyskać dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania na energię oraz jak największemu wykorzystaniu źródeł odnawialnych. W tym celu zmieniono warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki w Polsce. Przyjęto, że od 2021 r. jednorodzinne domy mieszkalne powinny się charakteryzować wskaźnikiem zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej na poziomie poniżej 70 kWh/(m2.rok) i dodatkowo, w budynkach wyposażonych w instalację chłodzenia pomieszczeń, do 5 kWh/(m2.rok) przeznaczonych na ten cel. Szczególną rolę w takich budynkach będą odgrywały nowoczesne okna.

Współczynnik przenikania ciepła dla okien spełniających WT2021

W oknach umieszczonych na elewacjach współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł przekraczać 0,9 W/(m2∙K). Natomiast okna połaciowe będą się mogły charakteryzować współczynnikiem wyższym o 0,2 , czyli nie przekraczającym 1,1 W/(m2∙K). Ma to związek z tym, że szyba zespolona odchylona od pionu ma niższą izolacyjność cieplną niż usytuowana pionowo. Przykładowo po pochyleniu szyby pod kątem 45o wartość jej współczynnika przenikania ciepła wzrasta o blisko 40%. Jest to spowodowane większą intensywnością przenoszenia ciepła w szczelinie między szybami okna, kiedy strumień ciepła jest skierowany w górę.

Okna 2021
Okna 2021

Autor: Krispol

Okno FEN82

FEN82

Producent: KRISPOL

Wymiary: 123 x 148 cm

Współczynnik U: 0,88 W/(m2.K)

Współczynnik Ug: 0,6 W/(m2.K)

Współczynnik przepuszczalności światła Lt: 74%

Współczynnik przepuszczalności energii g: 52%

Cena: 816 zł (białe)

Okna 2021

Autor: MS więcej niż OKNA

Okno SLiM

SliM

Producent: MS więcej niż OKNA

Wymiary: 123 x 148 cm

Współczynnik Uw: 0,90 W/(m2.K)

Współczynnik Ug: 0,6 W/(m2.K)

Współczynnik przepuszczalności światła Lt: 74%

Współczynnik przepuszczalności energii g: 53%

Cena: 954 zł (białe), 1172 zł (w okleinie np. drewnopodobnej)

Pakiety szybowe do okien WT2021

Największy wpływ na wartość współczynnika przenikania ciepła okna Uw ma izolacyjność cieplna oszklenia (z uwagi na największy udział w powierzchni okna). Na rynku jest duży wybór szyb zespolonych o różnych wartościach współczynnika przenikania ciepła Ug. Najczęściej stosowane pakiety trzyszybowe  charakteryzują się współczynnikiem 0,5 lub 0,6 W/(m2.K). Dostępne są również zestawy czteroszybowe wypełnione kryptonem o współczynniku przenikania ciepła nawet do 0,3 W/(m2.K), czyli na poziomie zbliżonym do izolacyjności cieplnej współczesnych ścian. Są to jednak oszklenia masywne, wymagające mocniejszej konstrukcji ramy skrzydeł okiennych. Aby okna miały izolacyjność cieplną na poziomie Uw ≤ 0,9, standardem jest oszklenie trójszybowe wypełnione argonem. Lepszą izolacyjność cieplną oszklenia osiąga się, stosując szyby z powłokami niskoemisyjnymi, na przykład szkło termofloat, i wypełniając przestrzeń międzyszybową argonem lub kryptonem.

Szkło o selektywnym działaniu

Zwiększanie liczby szyb oraz zastosowanie powłok powoduje, że wraz z poprawą izolacyjności cieplnej zmniejsza się, niestety, przezroczystość oszklenia. Gorsza jest zarówno całkowita przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g (a przez to mniejsze są zyski ciepła), jak i światła widzialnego (co utrudnia naturalne oświetlenie pomieszczeń). Aby pogodzić izolacyjność cieplną zestawu szybowego z przepuszczalnością energii słonecznej i światła, producenci szkła dostarczają nowe jego rodzaje o znacznie poprawionej przezierności, np. odżelazione, które jest bardzo jasne i wiernie oddaje kolory. W pakietach szybowych stosuje się też szkło o coraz bardziej selektywnych właściwościach. Trzyszybowe zestawy o współczynniku Ug = 0,5 lub 0,6 W/(m2.K) mają powłoki prawie niewypuszczające promieniowania cieplnego z pomieszczenia, a jednocześnie w niewielkim stopniu ograniczające ilość światła widzialnego i promieniowania słonecznego docierającego do wnętrza.

Współczynniki Lt i g w oknach na WT2021

Na rynku możemy znaleźć okna z pakietami szybowymi o znacznie zróżnicowanych tych parametrach. Żeby dobrze wybrać okna do domu, warto zwrócić uwagę na wartość dwóch współczynników. Lt oznacza, ile światła słonecznego będzie wpadać przez okno. W oknach na 2021 r.  najpopularniejsze są szklenia, które tę wartość mają na poziomie 70-75%. Współczynnik g (solar factor) wskazuje, ile ciepła energii słonecznej przedostanie się do wnętrz. W dobrych oknach spełniających wymogi WT2021 zwykle wynosi on około 55%.

Okna dachowe WT21
Okna 2021

Autor: Okpol

Okno dachowe ISO122

ISO I22

Producent: OKPOL

Okno obrotowe z centralną osią obrotu

Wymiary: 78 x 118 cm

Współczynnik Uw:1,06 W/(m2.K)

Współczynnik Ug pakietu szybowego: 0,7 W/(m2.K)

Współczynnik przepuszczalności energii (g) : 52%

Współczynnik przepuszczalności światła Lt : 73%

Cena: 1249 zł (otwierane ręcznie)

Okna 2021

Autor: Velux

Okno dachowe GLL 1061

GLL 1061

Producent: VELUX

Okno obrotowe otwierane u góry

Wymiary: 78 x 118 cm

Współczynnik Uw: 1,1 W/(m2K) *

Współczynnik Ug pakietu szybowego: 0,6 W/(m2K)

Współczynnik przepuszczalności światła Lt: 74%

Współczynnik przepuszczalności energii g: 55%

Cena: 1306,50 zł (otwierane ręcznie)

Cena: 2138,58 zł (sterowane elektrycznie ze sterownikiem KUX)

Ciepłe okna na 2021 r

Autor: Fakro

Okno obrotoweFTP-V U4

FTP-V U4

Producent: FAKRO

Okno obrotowe

Wymiary: 78 x 140 cm

Współczynnik U: 1,1 W/(m2.K)

Współczynnik Ug: 0,7 W/(m2.K)

Współczynnik przepuszczalności światła Lt: 68%

Współczynnik przepuszczalności energii g: 46%

Cena: 1520 zł  (otwierane ręcznie)

Cena: 2820 zł (sterowane elektrycznie z pilotem, detektorem deszczu Z oraz kontaktronem)

Ramki dystansowe

Na krawędziach pakietów szybowych tafle szkła zespala się z ramką dystansową. Kiedyś powszechne były ramki aluminiowe, które niestety pogarszały w tym miejscu izolacyjność cieplną oszklenia. W najbardziej energooszczędnych oknach oszklenia mają ramki z tworzyw sztucznych lub ze stali nierdzewnej połączonej z tworzywami, bo te zdecydowanie słabiej przewodzą ciepło. Zmniejsza się dzięki temu także ryzyko występowania kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni oszklenia.

Ciepłe ościeżnice

Ramy okien robi się z drewna, kształtowników tworzywowych lub aluminiowych z przekładkami termicznymi. Aby uzyskać lepszą izolacyjność cieplną oraz z uwagi na konieczność pomieszczenia grubszych oszkleń, w energooszczędnych oknach odpowiadających wymogom WT2021 stosuje się ramy o większej grubości. Niezależnie od rodzaju materiału i systemu, w jakim są wykonane ramy, najlepsze z nich charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła poniżej 1 W/(m2.K). Profile mogą być cieplejsze, ale ponieważ nie wpływają w bardzo znaczący sposób na U całego okna, ich parametry cieplne nie są tak wyśrubowane jak szklenia. W oknach o współczynniku U nie większym niż 0,9 profile mogą mieć Uf nawet większe niż 1. W tych znacznie cieplejszych niż wkrótce obowiązujące znajdziemy ościeżnice o Uf nawet na poziomie 0,8 W/(m2.K).

Łączne zastosowanie dostępnych rozwiązań technicznych – ram i oszkleń – umożliwia spełnienie wymagań, które zaczną obowiązywać od 2021 r. W najlepszych zestawieniach możliwe jest uzyskanie okien ściennych i dachowych o wartościach współczynnika przenikania ciepła U nawet około 0,6 W/(m2.K), czyli znacznie poniżej wymagań zapisanych w WT21.

Przedstawiamy również kilka przykładów okien elewacyjnych i dachowych oraz drzwi tarasowych spełniających wymogi WT21. Podano ceny katalogowe netto bez montażu i VAT.

Przesuwne drzwi tarasowe
Ciepłe okna na 2021 r

Autor: OknoPlus

Aluminiowe drzwi przesuwne HST Ultraglide Monorail

HST Ultraglide Monorail (aluminium)

Producent: OknoPlus

Wymiary: 255 x 210 cm

Współczynnik U: 0,9 W/(m2.K)

Współczynnik Ug pakietu szybowego: W/(m2.K)

Współczynnik przepuszczalności światła Lt: 74%

Współczynnik przepuszczalności energii światła słonecznego g: 54%

Cena: 9094 zł (szare matowe)

Ciepłe okna na 2021 r

Autor: Awilux

Drzwi przesuwne NeroStyle

NeroStyle (PCW)

Producent: Awilux

Wymiary: 250x225 cm

Współczynnik U: 0,89 W/(m2.K)

Współczynnik Ug: 0,6 W/(m2.K)

Współczynnik przepuszczalności światła Lt: 74%

Współczynnik przepuszczalności energii g: 53%

Cena: 10 240 zł (czarny)

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie