Wymiary okien - jakie są standardowe wymiary okien? Jak podaje się wymiary okna?

2023-04-28 15:17

Standardowe wymiary okien określa norma. Najmniejsze okna dostępne w sprzedaży mają szerokość 40 cm. Ale w przypadku okien podnośno-przesuwnych HST szerokość pojedynczych skrzydeł wynosi 300 cm. Przed zakupem okien warto zapoznać się z normami dotyczącymi wymiarów okien, a także zwrócić uwagę na poprawność mierzenia otworu, czy sposób otwierania okna.

Stolarka otworowa WIŚNIOWSKI
Autor: WIŚNIOWSKI

Spis treści

  1. Standardowe wymiary okien
  2. Typowe wymiary okien w marketach budowlanych
  3. Wymiary okien w projektach gotowych
  4. Coraz większe wymiary okien
  5. Okna na wymiar
  6. Jak podawać wymiary okien?

Wymiary współczesnych okien mogą być bardzo duże, ponieważ profile plastikowe, z których buduje się ramy ościeżnic i skrzydeł, są wzmacniane kształtownikami stalowymi lub z tworzyw sztucznych. Z kolei profile drewniane są wykonywane z drewna klejonego warstwowo, przez co jego wytrzymałość jest znacznie większa, a jednocześnie zostaje wyeliminowane zagrożenie, że okno się wypaczy.

W ramy z mocnych profili wstawia się dobrze izolowane termicznie pakiety szybowe zawierające powłoki niskoemisyjne, co pozwala kontrolować ilość ciepła traconego przez okna i wpadającego do wnętrz. Ciepły montaż okien z osłonięciem styku ościeżnicy z murem taśmami ogranicza mostki termiczne.

Standardowe wymiary okien

Przed wielu laty obowiązywały na rynku standardowe wymiary okien. Fabryki okien stosowały ujednolicone tabele wymiarowe, co ułatwiało masową produkcję. Takie też wymiary były stosowane w projektach bloków, a także w domach jednorodzinnych, bo to ułatwiało realizację zamówień. Obecnie okna o typowych wymiarach to znikomy ułamek rynku.

Okna o typowych wymiarach są obecnie zamawiane głównie przez klientów instytucjonalnych, takich jak np. spółdzielnie mieszkaniowe - mówi Mariusz Bułka, dyrektor do spraw sprzedaży w firmie Okna Debow.

Oparcie się na typowych wymiarach okien pozwala zoptymalizować proces ich produkcji, przez co firma jest w stanie zaoferować lepszą cenę. Najczęściej stosowane okno typowe ma wymiary: 1165 x 1135 (RU) lub 1465x1435 mm (R+RU). Węższe okno jednokwaterowe ma 865 mm szerokości oraz odpowiednio 1135 lub 1435 mm wysokości.

Zastosowanie typowych wymiarów okien w budownictwie jednorodzinnym dotyczy obecnie ok. 10% nowych inwestycji. Jeszcze 5 lat temu udział okien typowych wynosił około 50-60%.

Wielkie okna - jak się je montuje?

Typowe wymiary okien w marketach budowlanych

Niewielką ofertę okien o typowych wymiarach można znaleźć w wielu marketach budowlanych. Są one zamawiane przez inwestorów na wymianę okien w starych domach lub kamienicach. Są to okna plastikowe z PCW o średnim współczynniku przenikania ciepła.

W ofercie Castoramy dostępnych jest kilka rodzajów okien m.in. uchylne, rozwierno-uchylne czy rozwierne. Wykonane są z PCW, co sprawia, że produkt jest wytrzymały i trwały. Standardowe wymiary tych okien to:

  • szerokość - od 565 mm do 2065 mm;
  • wysokość - od 565 mm do 2295 mm.

W sieci Leroy Merlin najpopularniejsze i typowe dla rynku polskiego wymiary okien mają:

  • 565 x 535 mm,
  • 865 x 535 mm,
  • 650 x 1135 mm,
  • 1165 x 835 mm,
  • 1465 x 1435 mm,
  • 1465 x 1135 mm.

Wymiar typowego okna balkonowego to 865 x 2095 mm. Okna w powyższych wymiarach są dostępne od ręki w wybranych sklepach Leroy Merlin.

Jeśli mamy takie okna w swoim domu, można poszukać okien na wymianę również w innych sieciach marketów budowlanych.

Wymiary okien w projektach gotowych

Obecnie projektuje się domy ze zdecydowanie większą powierzchnią przeszkleń niż wynikałby to z wymogów Warunków technicznych. Przepisy mówią: "w pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.

Przyczyną takiego postępowania są oczekiwania klientów, którzy poszukują domów z dużymi i jasnymi pomieszczeniami. Dodatkowo duże okna sprawiają wrażenie, że bryła domu jest odbierana jako bardziej lekka i świeża, a przez to bardziej nowoczesna.

Wymiary okien
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M141 - Szum morza, arch. Ewa Dziewiątkowska. Powierzchnia okien w tym domu wynosi 32,54 m2 Link: Zobacz ten projekt

Coraz większe wymiary okien

Przeszklenia w naszych domach są coraz większe i jest ich coraz więcej. W średniej wielkości domu okna zajmują przeciętnie powierzchnię ponad 30 m². A są domy, w których powierzchnia okien może wynosić ponad 60, a nawet ponad 80 m².

W takich przypadkach w domach znajdują się okna o bardzo dużych wymiarach, często stanowiące całą ścianę zewnętrzną. Niezwykle atrakcyjnie wygląda elewacja ogrodowa w postaci przeszklenia na całą szerokość ściany. Buduje się ją, łącząc w jednym zestawie drzwi otwierane, najczęściej przesuwne, z przeszkleniami stałymi. Taka ściana może mieć kilkanaście metrów szerokości.

Dużą popularnością cieszą się domy z dużymi i jasnymi pomieszczeniami. Dużo światła poprawia komfort mieszkańców. Obecnie standardem są wielkie przeszklenia w salonie. Nieodzowne są szerokie drzwi tarasowe. Zwykle są one dwuskrzydłowe. W przypadku  rozwieralnych skrzydło może mieć maksymalnie szerokość 120 cm. Ale jeśli wybierzemy drzwi przesuwne szerokość skrzydła może być ponad dwa razy większa. W projektach domów wyjście na tarasowe ma często ponad 3 m szerokości i obejmuje również szklenie stałe.

Modne są wysokie okna zaczynające się nad podłogą, tak zwane portfenetry. Na przykład w projekcie domu M254 - Nowa historia okna na parterze mają wysokość 250 cm, a na piętrze 217-235 cm. Ich szerokość to 100, 200, 300 lub 600 cm.

Wymiary okien
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M254 - Nowa historia, arch. Ewa Dziewiątkowska, łączna powierzchnia okien: 60,54 m2 Link: Sprawdź ten projekt

W kuchniach i łazienkach często wstawia się okna panoramiczne, czyli szerokie, ale dość niskie. W projekcie domu M141 - Szum morza w kuchni jest wykusz z oknem o wymiarach 50+244+50 x 120 cm.

Innym atrakcyjnym przeszkleniem są okna narożne, które stanowią ozdobę elewacji nowoczesnych domów. Mogą być zaprojektowane w salonie, kuchni, pokoju dziennym albo sypialni. Często zestawia się je z oknami nieotwieranymi. W projekcie domu M183f - Bajeczny widok - wariant VI wymiary okna narożnego w kuchni to: 107 + 207 x 100 cm. Jeszcze większy szklany narożnik jest w salonie, gdzie okna sięgają podłogi (wysokość 235 cm).

Wymiary okien
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C365 – Przejrzysty, arch. Przemysław Biryło. Nawet w niedużym domu (77 mkw.) można mieć salon z atrakcyjnym wielkim przeszkleniem Link: Sprawdź ten projekt

Okna na wymiar

Obecnie w projektach domów, także gotowych, architekci mają pełną dowolność wymiarowania okien. Liczy się atrakcyjny efekt. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie okna można wykonać na wymiar. Przed zamówieniem dokonuje się obmiaru otworów, żeby wymiary okna dokładnie do nich dopasować.

Mierzenie okien, które chcemy zamówić i zamontować, najlepiej zlecić fachowej ekipie. Przy pomiarach okien w stanie surowym budynku trzeba pamiętać, że nowe okno powinno być o 3 cm węższe niż otwór w murze oraz 6-8 cm niższe. Na górze i po bokach okna powinno zostać ok. 1,5 cm luzu. To szczelina na pianę uszczelniającą. Od dołu powinno być od 3 do 5 cm luzu, na swobodne osadzenie parapetu. 

Przy mierzeniu okien do wymiany należy zmierzyć otwór od wewnątrz, a następnie odjąć od szerokości ok. 3 cm i od wysokości od 1,5 do 5 cm (w zależności od sposobu osadzenia parapetu zew. i wew.).

Jak podawać wymiary okien?

Podając sprzedawcy wymiary okien pierwszy wymiar zawsze oznacza szerokość okna, drugi jego wysokość. Podanie wymiarów w odwrotnej kolejności może skutkować tym, że zostanie wyprodukowane okno o zamienionych wymiarach.

Wymiary okien
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC317a - Dom oszczędny - wariant I, arch. Piotr Lewandowski. Modne są szerokie i niskie okna panoramiczne Link: Sprawdź projekt
Wymiary okien
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt EC394 - Wykadrowany (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją), arch. Karol Włoskowski, łączna powierzchnia okien: 81,21 m2 Link: Sprawdź projekt
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie