Okna nieotwierane. Zobacz, kiedy i dlaczego warto wstawić fixy
Nie wszystkie okna w domu muszą się otwierać. Jeśli pomyślimy, kiedy albo ile razy otwieraliśmy dane okno, okaże się, że wiele z nich otwieraliśmy tylko w trakcie mycia. Po co więc wstawiać okna z okuciami, skoro ich nie otwieramy. Wybierzmy fixy. Nieotwieralne okno nie musi mieć podziałów, więc pozwoli uzyskać efekt niewidocznej przegrody.
Nie wszystkie przeszklenia w strefie dziennej muszą być otwieralne. W przypadku bardzo dużych przeszkleń rezygnacja z tej funkcji pozwala znacząco obniżyć ich cenę i poprawia izolacyjność. Okna nieotwierane, nazywane też fixami albo witrynami nieotwieranymi, to propozycja dla tych, którzy chcą mniej zapłacić za stolarkę. Zastosowanie fixów pozwala za mniejsze pieniądze stworzyć wielkopowierzchniowe przeszklenia. Okna nieotwieralne nie mają okuć, które decydują o maksymalnej wielkości ramy skrzydła. Dzięki temu można budować znacznie większe okna bez podziałów - okna panoramiczne. Warto jednak pamiętać, żeby w takim przeszkleniu zastosować pakiet szybowy o dużej przezierności. Ze względu na bardzo dobre właściwości termoizolacyjne dwukomorowych pakietów szybowych witryny nieotwierane o dużej powierzchni mogą być cieplejsze niż standardowe o podobnej wielkości. W przypadku dużych okien bez podziałów to właśnie współczynnik przenikania ciepła U pakietu szybowego decyduje o termoizolacyjności całego przeszklenia. Dlatego okna fix o odpowiednio dobranych parametrach szyb są często stosowane w domach pasywnych. Dają dużo światła i pozwalają na zyski ciepła. Okna nieotwierane są też bardziej szczelne niż okna uchylne czy rozwierno-uchylne, więc łatwiej zaliczyć próby szczelności obowiązkowe dla domów pasywnych.
Warto pamiętać, że okna nieotwierane są też mniej podatne na awarie. Nie mają okuć, klamek, zawiasów. Jest znacznie mniej elementów, które mogłyby się zepsuć. Nikt ich nie otwiera, więc tkwią nieruchomo w ścianie. Jeśli zostaną prawidłowo zamontowane w murze, będą tam stać przez długie lata bez kłopotów.
Zalety okien nieotwieralnych:
- mają niższą cenę,
- zapewniają panoramiczny widok,
- wielkich rozmiarów dają dużo światła,
- stanowią element wielkich przeszkleń,
- mogą być większe niż te z okuciami,
- mogą mieć dowolny kształt,
- mogą być cieplejsze od otwieranych,
- są szczelniejsze od otwieranych,
- są mniej podatne na awarie.
Wady okien nieotwieralnych:
- nie można przez nie wietrzyć domu,
- nie powinny być montowane jako jedyne okno w pomieszczeniu, w którym spędzamy dużo czasu,
- należy zapewnić do nich dostęp w celu umycia,
- brak dostępu może spowodować trudności z myciem.
Okna nieotwierane: szerokość ram
Zanim zamówimy okna nieotwierane, trzeba zdawać sobie sprawę, że mogą być one różnie zbudowane, co może rzucać się w oczy. Pakiet szybowy może być osadzony w węższych ramach. Jeżeli okno fix będzie zestawione z typowymi drzwiami tarasowymi, widać będzie różnicę w szerokości ram. Również szklenie będzie się znajdować w innej płaszczyźnie niż w drzwiach obok. Dlatego takie rozwiązanie lepiej zastosować w osobnym przeszkleniu, najlepiej oddalonym od pozostałych. Jeśli chcemy uniknąć tego efektu, można zamówić okna fix z poszerzonymi ramami (ale bez okuć). Wtedy powierzchnia przeszklenia będzie nieco mniejsza, ale jeśli zestawimy taką witrynę ze szkrzydłami otwieranymi, całość będzie wyglądać jednakowo.
Przeczytaj też:
Okna z PCV: wybieramy najlepsze >>>
Do sprawy można podejść też w inny sposób. Nieotwierane okno panoramiczne o innej szerokości ram można świadomie wykorzystać do uatrakcyjnienia wnętrza i elewacji. W takiej sytuacji można nawet pokusić się o podkreślenie jego odmienności na przykład innym kolorem ram.
Kształty okien nieotwieranych
Fixy nie mają ograniczeń wynikających z konieczności zastosowania okuć służących do otwierania skrzydeł na różne sposoby. Dlatego okna nieotwierane mogą być większe (każde okucie ma określony maksymalny wymiar). Ograniczeniem jest wymiar profili i pakietów szybowych, ale to dotyczy wszystkich okien.
Witryny nieotwierane można też budować w dowolnym kształcie. Możliwości łączenia profili pozwalają budować nawet fixy okrągłe albo owalne. Okna nieotwieralne można też zestawiać w dowolne kształty: prostokąty, kwadraty, trójkąty, romby.
Fixy: duże i małe
Skupiamy się na możliwości budowania atrakcyjnych wielkich przeszkleń, ale przecież okna fix można zamówić oczywiście również w małych wymiarach. Takie przeszklenie można zastosować np. w korytarzu, przedpokoju, na klatce schodowej itp. Warto się zastanowić, czy potrzebne jest nam okno otwierane w garażu, warsztacie, kotłowni albo w pomieszczeniu, z którego jest bezpośrednie wyjście na dwór.
Okna nieotwierane a wietrzenie pomieszczeń
Fixy można z powodzeniem wykorzystać w pomieszczeniach, gdzie są inne okna otwierane. Dzięki nim możliwe jest wietrzenie wnętrz. W domach z wentylacją mechaniczną, która zapewnia właściwą wymianę powietrza, może być więcej okien nieotwieranych.
Mycie okna nieotwieralnego
Witryny szklane albo mniejsze fixy można bez problemów zastosować na parterze. W razie potrzeby mycia zrobi się to, wychodząc na zewnątrz domu. Nieco inaczej wygląda ta kwestia na wyższej kondygnacji. Nie będzie kłopotów z umyciem fixów przy balkonie lub tarasie. Ale jeśli chcemy mieć okna nieotwierane nawet wysoko na elewacji bez bezpośredniego dostępu do nich – i na to jest rozwiązanie pozwalające ograniczyć konieczność mycia. Jako zewnętrzne szyby w pakietach można zamówić szkło z powłoką samoczyszczącą. Działa ona tak, że pod wpływem promieniowania słonecznego, a konkretnie ultrafioletu, cząsteczki zanieczyszczeń ulegają rozkładowi, a potem spłukuje je deszcz. Od czasu do czasu można szyby spłukać wodą z myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża ogrodowego. Jeśli nie chcemy płacić za dodatkową powłokę, można okna myć z użyciem drabiny albo zamówić usługę w wyspecjalizowanej firmie.