Jaką myjkę ciśnieniową wybrać do domu?

2020-02-17 12:55 Materiał sponsorowany

Sprzątanie domu z ogrodem jest zajęciem wielozadaniowym, żmudnym i męczącym. Tymczasem można zrobić to bez wysiłku, szybko i skutecznie, używając myjki ciśnieniowej. Dzięki niej umyjemy auto, dom, meble, a nawet taras. Jak dobrać to urządzenie do naszych potrzeb?

Myjka ciśnieniowa Karcher
Autor: Kärcher

Usuwanie zabrudzeń z elewacji, ogrodzenia, podjazdu i drzwi do garażu, zamiatanie liści i sprzątanie błota ze ścieżek, mycie ogrodowych mebli i zabudowy, altany, ubłoconego roweru, motocyklaczy też samochodu – wszystkie te czynności możemy wykonać, posługując się jednym urządzeniem, czyli wielofunkcyjną, kompaktową myjką wysokociśnieniową.

Ze względu na mnóstwo praktycznych zastosowań jest to domowy niezbędnik, który sprawdzi się i w domu, i w ogrodzie. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup tego produktu, zastanówmy się, jaki model będzie dla nas najlepszy.

Myjki wielofunkcyjne do przydomowych porządków

Wybór właściwej myjki zależy od tego, na jakie parametry techniczne się zdecydujemy, co z kolei jest uwarunkowane naszymi potrzebami. Ważne są w tym przypadku głównie dwa wskaźniki – ciśnienie robocze, mierzone w barach oraz tłoczenie wody.Na dalszych miejscach stawiamy dobór wyposażenia. Jeżeli siła wody spłukującej zabrudzenia będzie bardzo duża, szybciej i skuteczniej usuniemy zanieczyszczenia z wielkich powierzchni, w tymprzemysłowych.

Gdy ciśnienie będzie niższe, myjka okaże się niezwykle przydatna do zwyczajnych, codziennych zadań. Przydomowe porządki można zrobić szybko, efektywnie i bez wysiłku, wykorzystując do tego celu modele urządzeń wysokociśnieniowych Kärcher klasy wydajności K2 lub K3, działające pod ciśnieniem roboczym do 120 barów, z wydatkiem wody do 400 l/h.

Czyszczenie mebli ogrodowych

Pomyślmy najpierw, do czego urządzenie ma nam służyć. Jeśli chcemy czyścić narzędzia, meble ogrodowe i elementy ogrodowej architektury, zdecydujmy się na poręczną, wysokiej klasy myjkę ciśnieniową z tego przedziału ciśnień. Zasada jej działania jest prosta – woda płynie ze zbiornika mocnym strumieniem, wypompowywana pod wysokim ciśnieniem, dzięki zastosowaniu elektrycznej pompy. Pozwala to na szybkie i dokładne usuwanie większości zabrudzeń i plam.

Wybrane urządzenia posiadają możliwość regulacji ciśnienia na pompie wysokociśnieniowej za pomocą przycisków na pistolecie, prostsze modele mają regulację ciśnienia na lancy. Pozwala ona dopasować ciśnienie do rodzaju czyszczonej powierzchni. Dzięki temu skutecznie wyczyścimy zarówno delikatne narzędzia (ustawiamy wówczas myjkę tak, by woda działała na nie z mniejszym naciskiem), jak i przydomowy taras (tu możemy wybrać nieco większą moc strumienia wody). 

Mycie roweru

Do tego zadania urządzenie jest bardzo precyzyjne. Regulując intensywność pracy myjki ciśnieniowej, możemy dokładnie wyczyścić np. zabłocone opony. Podczas mycia roweru należy pamiętać, aby omijać elementy napędu, uszczelnienia oraz łożyska. Jedno z wygodnych akcesoriów, zwane lancą spryskującą, pozwala skierować strumień wody na wybrane miejsce, wydobywając z niego nawet ukryty głęboko brud. Wspomniane wyżej modele są lekkie, dlatego możemy przenosić je dosłownie wszędzie, bez obaw o ból kręgosłupa czy ramion. Dodatkowo zostały one wyposażone w ergonomiczne uchwyty, co pozwala łatwiej manewrować myjką.

Dbanie o altankę

Myjka Kärcher sprawdzi się w przypadku mebli ogrodowych i altanek zarówno w sezonie, jak i jesienią, kiedy trzeba zakonserwować je na zimę. Warto umyć nią nie tylko powierzchnię podłogi w altanie, lecz także elementy jej konstrukcji i górnej zabudowy. To ostatnie uczynimy, wykorzystując lancę. Manewrując nią z dołu, nie musimy wchodzić na drabinę, a wyczyścimy wszystkie zabrudzenia umiejscowione wysoko.

Myjka ciśnieniowa Karcher
Autor: Kärcher

Czyszczenie metalowych elementów i narzędzi

Myjka posłuży nam również do dokładnego umycia np. metalowej pergoli, ogrodowych lamp, świeczników, ustawionych przy domu figur krasnali czy mnóstwa innych detali, włącznie z siatką ogrodzenia. Wysokie ciśnienie z łatwością upora się z porostami czy mchem. Dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się wyposażeniem naszego ogrodu w niezmiennym stanie.

Wykorzystamy urządzenie do usuwania resztek zaschniętej trawy z kosiarki i różnych narzędzi ogrodniczych, np. łatwo pozbędziemy się drobin ziemi z łopaty czy grabi. W tym celu najlepiej jest ustawić pistolet wysokociśnieniowy pod małym kątem do danego narzędzia, w odległości ok. 30 cm od niego.

Wówczas cała siła wody zostanie skierowana w jedno miejsce, co spowoduje natychmiastowe i efektywne usuwanie zabrudzeń. Dodajmy, że w każdym momencie pracy możemy zdecydować się na aplikację środków chemicznych – podawane przez pistolet podniosą efektywność czyszczenia.

Mycie pojazdów

Myjka to też precyzyjne narzędzie do sprzątania środków transportu. Utrzymanie w czystości roweru, a w szczególności takich elementów jak rama, opony, siodełko czy też obręcze i szprychy, jest kluczowe dla jego dłuższej żywotności oraz zachowania wartości. Musimy jedynie ustawić lancę w bezpiecznej odległości od roweru, a skutecznie pozbędziemy się brudu i kurzu z elementów. Podobnie jest w przypadku skuterów czy motocykli. Tutaj również liczy się precyzja działania, chodzi o to, aby dokładnie umyć maszynę.

Akcesoria do myjek ciśnieniowych

Myjki tej klasy, przeznaczone do porządków wokół domu, mają szereg niezwykle przydatnych akcesoriów poszerzających zakres ich możliwości. Są to m.in. wspomniane wcześniej lance, ułatwiające mycie powierzchni na wysokościach, adaptery umożliwiające podłączenie zwykłego węża ogrodowego, a także różnego rodzaju szczotki.

W przypadku felg samochodowych warto wymienić szczotkę Power, która doskonale nadaje się do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni, skutecznie usuwając wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Użycie tej szczotki nie wymaga dużego nacisku. Wystarczy równomiernie umyć koła pojazdu i je opłukać, a nasz samochód będzie ponownie lśnił.

Wśród ważnych elementów myjki należy też wymienić rodzaj zasilania. Najbardziej mobilne są urządzenia zasilane akumulatorowo. Myjki elektryczne wymagające podłączenia do sieci mogą utrudnić pracę, np. w ogrodzie, gdzie nie ma zewnętrznego gniazdka. Jeśli zatem mamy czyścić kręte ogrodowe alejki, wygodniej nam będzie operować myjką bezprzewodową, natomiast podczas czyszczenia tarasu ten aspekt nie jest już tak istotny.

Podobnie jest w przypadku długości węża ciśnieniowego – musi być on dłuższy, jeśli mamy dokładnie usunąć np. mech z odległych ścieżek. Przy częstszych pracach niezwykle ważne jest też zużycie wody. W przypadku wielu zadań, do których używamy myjki ciśnieniowej zamiast tradycyjnego węża ogrodowego, różnica w ilości zużytej wody jest naprawdę duża.

Wielozadaniowe myjki dużej mocy

Czasami potrzebujemy większej mocy, np. w celu umycia samochodu po zimie lub odświeżenia domowej elewacji. Wtedy mamy do wyboru bogatą ofertę doskonałej jakości myjek wysokociśnieniowych K5 lub K7, których moc wynosi aż 180 barów. Większa moc ułatwia pozbycie się najbardziej uporczywych i starych zabrudzeń, które trzeba usunąć z nierównych powierzchni, takich jak wspomniana elewacja budynku.

Czyszczenie elewacji

Popularne jest malowanie domów na kolor biały lub jasne pastelowe odcienie. Niestety od razu widać na takich murach ślady po błocie czy brudnym śniegu. Żeby przywrócić pierwotną barwę elewacji, trzeba użyć myjki wysokociśnieniowej. Moc modeli, takich jak Kärcher K7, pozwala rozprawić się z niepożądanymi, ciemnymi zaciekami. Ponadto do trudno dostępnych miejsc można dotrzeć przy pomocy lancy teleskopowej, która znacznie poszerza zasięg działania myjki. Podobnym wyzwaniem jest skutecznie wyczyszczenie kostki brukowej.

Myjka ciśnieniowa Karcher
Autor: Kärcher

Mycie kostki brukowej i tarasu

Myjka ciśnieniowa do kostki brukowej powinna cechować się dużą mocą, która wyczyści nie tylko taras czy podjazd, lecz także uporczywe zabrudzenia gromadzące się w szczelinach między kostkami. Czyszczenie z mchu i porostów bywa wyjątkowo uciążliwe, jednak z pomocą myjki to zadanie jest znacznie łatwiejsze. Szczególnie gdy skorzystamy ze specjalnie dedykowanego akcesorium o nazwie T-Racer, czyli dwóch płaskich dysz, zamontowanych na obracającym się śmigle z przysłoną chroniącą przed rozpryskiem.

Dzięki temu urządzeniu możemy umyć dokładnie każdy taras czy ogrodową alejkę. Z tą końcówką myjka działa niczym profesjonalna maszyna czyszcząca, a po jej odłączeniu możemy równie skutecznie wyczyścić inne przedmioty w ogrodzie.

Myjki ciśnieniowe a zużycie wody

Czyszczenie dużych powierzchni, takich jak taras czy elewacja domu, wiąże się z większym zużyciem wody. Myjki ciśnieniowe zapewniają w tym względzie znaczącą oszczędność. Ciśnienie wody wypływającej bezpośrednio z węża ogrodowego wynosi ok. 4 barów. Oznacza to, że w ciągu godziny zużyjemy do 3500 litrów.

Z kolei godzinna praca modelu myjki wysokociśnieniowej Kärcher o mocy 120 barów to wydatek ok. 400 litrów wody. Co więcej, modele od K4 do K7 umożliwiają korzystanie z innych źródeł wody niż ogrodowy wąż. Dzięki funkcji zasysania można pobierać wodę z naturalnego zbiornika lub chociażby z beczki. W ten sposób możliwa jest praca z myjką, nawet bez dostępu do bieżącej wody.

Działając z myjką ciśnieniową, zwłaszcza o dużej mocy, mamy możliwość regulowania jej ciśnienia, dzięki czemu wykorzystujemy urządzenie do wielu zróżnicowanych zadań. Delikatnym strumieniem wyczyścimy ogrodowe narzędzia, z kolei intensywny natrysk będzie skuteczny podczas czyszczenia tarasu. W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu i energii, którą musielibyśmy włożyć w tradycyjne mycie wszystkich tych powierzchni i przedmiotów. Dzięki myjkom ciśnieniowym w kilka minut poradzimy sobie z każdym brudem, jaki pojawi się wokół naszego domu, a przez resztę czasu będziemy mogli cieszyć się czystym i przyjemnym otoczeniem.

Partnerzy
Pozostałe podkategorie