Okna i drzwi tarasowe dla osób starszych. Na co zwracać uwagę przy zakupie?

2020-03-23 10:05 Materiał partnerski
Okna dla osób starszych
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI

Rozwój technologii okiennych uwzględnia potrzeby różnych klientów. Wiele rozwiązań można wykorzystać w domach seniorów, żeby ich życie było przyjemniejsze i łatwiejsze, a oni sami czuli się bezpiecznie. Jak wybrać okna i drzwi tarasowe dla osób starszych?

W wielu domach mieszkają wielopokoleniowe rodziny, wśród których znajdziemy osoby starsze, często o ograniczonej sprawności, mające na przykład trudności z poruszaniem się. Warto zdawać sobie sprawę, że dom lub mieszkanie dla takich osób można tak urządzić, żeby czuły się w nich komfortowo i bezpiecznie. Na rynku jest dostępnych wiele produktów albo elementów ich wyposażenia, które to umożliwiają. Nie bójmy się nowości i nowoczesnych technologii. Warto wiedzieć, że okna i drzwi tarasowe mogą być obsługiwane elektrycznie – za pomocą pilota, a nawet smartfona. Osoby lubiące się ruszać mogą skorzystać z przycisku na ścianie. Zobaczmy, jak jeszcze mogą być wyposażone okna i drzwi tarasowe do domu osób starszych.

Okna dla osób starszych
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Aplikacje internetowe obsługiwane smartfonem umożliwiają zdalną kontrolę nad oknami w sytuacji, gdy w domu pozostali seniorzy, a osoby młodsze są w pracy lub szkole

Elementy umożliwiające komfort użytkowania i dbanie o bezpieczeństwo osób starszych:

  • niskie progi,
  • szyby bezpieczne
  • klamki z kluczykiem,
  • okucia antywłamaniowe,
  • kontaktrony.

Ważne elementy okien i drzwi tarasowych dla osób starszych

Możliwość podziwiania natury, zmieniającej się przyrody, na przykład odradzającej się wiosną, to jedna z większych przyjemności. Siedzenie w fotelu lub na sofie przed oknem, z którego rozpościera się piękny widok jest obecnie bardzo łatwe, ponieważ mamy szerokie drzwi tarasowe oraz wielkie przeszklenia, często sięgające do podłogi. Nawet zwykłe okna mogą być zdecydowanie wyższe i niżej osadzone, np. z parapetem 60 cm nad podłogą. Wielkie przesuwne drzwi tarasowe może bez trudu otwierać nawet osoba o bardzo ograniczonej sile, ponieważ mechanizm jezdny jest bardzo sprawny i umożliwia lekkie przesuwanie skrzydła.

Jednym z niezwykle wygodnych rozwiązań okiennych jest wprowadzenie niskich progów w drzwiach tarasowych. Dzięki temu w wyjściu na tarasach jest tylko listwa zaznaczająca granicę między pomieszczeniami. Nawet osoba o sporych trudnościach w chodzeniu albo poruszająca się na wózku może swobodnie wychodzić na taras. Ryzyko, że potknie się lub przewróci w przejściu, zostało zdecydowanie ograniczone.

Okna dla osób starszych
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Drzwi tarasowe przesuwne z niskim progiem pozwalają wygodnie wychodzić na taras nawet osobom o ograniczonej sprawności ruchowej

Bezpieczne okna i drzwi tarasowe dla seniorów

Żeby czuć się bezpiecznie, w oknach można zastosować szyby hartowane. Najczęściej montuje się je po stronie zewnętrznej, ponieważ stanowią element okna antywłamaniowego. Ale ze względów bezpieczeństwa można je też mocować po wewnętrznej stronie okien lub drzwi tarasowych. W razie nagłego upadku osoby starszej pakiet szybowy nie zostanie stłuczony. Szyby hartowane są bowiem czterokrotnie bardziej wytrzymałe na uderzenie niż zwykłe. Są nazywane też bezpiecznymi, gdyż w razie rozbicia rozpadają się na wiele małych kawałków o tępych krawędziach. W takim wypadku nie grozi więc mieszkańcom pokaleczenie rozbitym szkłem.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa w oknach mogą zostać zamocowane klamki zamykane na kluczyk. W pozycji zamkniętej jest w nich uruchomiona blokada, która uniemożliwia otwarcie okna przez przesunięcie okucia od zewnątrz. To rozwiązanie poleca się też w sytuacji, gdy nie chcemy, żeby osoba starsza sama otwierała okno na przykład podczas naszej nieobecności.

Okna dla osób starszych
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Okna z klamką z kluczykiem warto zastosować w pokojach osób starszych, żeby przypadkowo ich nie otworzyły
Ekspert radzi
Dariusz Zabielski; Dyrektor Handlowy Domel Sp. z o.o.

W dobie starzejącego się społeczeństwa i mocno przesuwającej się średniej wieku, osoby w wieku 65+ stają się coraz liczniejszą grupą docelową. To dla tej klienteli są już dedykowane telefony komórkowe czy sprzęt AGD. Branża okienna również ma na tym polu ciekawe rozwiązania i widać, że podąża za trendami światowymi. Drzwi tarasowe z progami zero, aby łatwiej przejechać wózkiem na balkon czy ogród, okucia ze wspomaganiem elektrycznym, aby bez użycia siły można było otworzyć czy przewietrzyć pomieszczenie oraz cała gama pakietów szybowych gwarantujących bezpieczeństwo podczas uderzenia czy upadku na nie – jest tu naprawdę wiele propozycji, nad którymi warto się zastanowić, gdy szukamy stolarki, której użytkownikiem będzie senior. Oprócz rozwiązań wspomagających użytkowanie jest też cała gama elementów, które spełniają funkcje bierne. To wszelakiej maści czujniki i kontaktrony, które odpowiednio podłączone do centralki domu inteligentnego poinformują innych domowników czy opiekunów o otwarciu okna w pomieszczeniu podopiecznego czy próbie wyjścia na taras.

Okucia antywłamaniowe i kontaktrony

Oprócz klamek z kluczykiem w oknach i drzwiach tarasowych można zastosować okucia antywłamaniowe. Okna są wtedy wyposażone w zaczepy antywłamaniowe zamocowane na całym ich obwodzie. W chwili zamknięcia blokują się w nich tak zwane grzybki, co uniemożliwia wyważenie skrzydeł.

W wielu domach działa instalacja alarmowa. W takiej sytuacji warto w oknach zainstalować kontaktrony, czyli magnetyczne czujniki montowane na ramach skrzydła i ościeżnicy. W chwili nieuprawnionego otwarcia uruchamiają alarm. W wielu rodzinach osoby starsze często przebywają same w domu przez długi czas albo po prostu mieszkają samodzielnie. Warto pomyśleć o takim zapewnieniu im komfortu i poczucia, że są bezpieczne.

Okna dla osób starszych
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI W domu, w którym mieszkają starsze osoby, warto zastosować nowoczesne rozwiązania sprawiające, że życie jest przyjemniejsze
Bezpieczeństwo seniora: szyby hartowane

Firma Domel rekomenduje wykorzystanie w swoich oknach i drzwiach balkonowych lub tarasowych szyb hartowanych bezpiecznych. W tej chwili można je kupić w cenie promocyjnej. Warto skorzystać z tej okazji, ponieważ szyby hartowane to zwiększone bezpieczeństwo mieszkańców. Takie szkło ma podwyższoną odporność na pchnięcie i uderzenie oraz na powierzchniową różnicę temperatur. Sprawdzi się więc w wielkich drzwiach tarasowych na elewacjach południowych. Co więcej, w razie rozbicia nie grozi nam zranienie odłamkami szkła, ponieważ mają one tępe krawędzie.

Okna dla osób starszych
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI Drzwi tarasowe Perspektive są dostępne w wielu kolorach z paletu szarości i brązów oraz licznych okleinach drewnopodobnych

Drzwi tarasowe Perspektive

Pakiety szybowe ze szkłem hartowanym bezpiecznym można wykorzystać, zamawiając drzwi tarasowe Perspektive w firmie Domel. To nowoczesne drzwi podnoszono-przesuwne, jedne z najwygodniejszych i najprostszych w obsłudze. Klamka HSK umożliwia lekkie ich przesuwanie po prowadnicach. Niski próg o wysokości zaledwie 50 mm można całkowicie zabudować w warstwach posadzki. Tyle o wygodzie. Ale równie ważne są walory estetyczne. Drzwi tarasowe mogą mieć wielkie wymiary, przez co powiększają wnętrza. Przeszklenie o dużych rozmiarach wpuszcza do środka domu bardzo dużo naturalnego światła. W drzwiach instaluje się 3-komorowe pakiety szybowe dobrze izolujące wnętrza przed ucieczką ciepła. Drzwi tarasowe Perspektive mogą mieć bardzo niski współczynnik przenikania ciepła U = 0,82 W/(m2.K). Firma Domel oferuje je z wyposażeniem poprawiającym komfort i bezpieczeństwo użytkowników, także osób starszych.

Okna tarasowe Perspective
Autor: DOMEL OKNA I DRZWI
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE