Jak duże okna warto wybrać. Wymiary, możliwości konstrukcyjne, ceny

2020-10-29 16:37
Jak wielkie okna wybrać
Autor: Marcin Dekor Welkie przeszklenia mogą być różnie skonfigurowane i to wpływa na ich cenę

Sprawdzamy, jaka jest zależność między wielkością okien i ich ceną. Jak duże okna warto wybrać? Wielkie okna pięknie wyglądają, ale też dużo kosztują. W przypadku dużych okien i drzwi tarasowych są też pewne ograniczenia konstrukcyjne.

Od wielkości okien zależy komfort mieszkańców. Duże sprawią, że pomieszczenia będą jasne i dobrze doświetlone, a w takich wnętrzach lepiej i zdrowiej się żyje. W ostatnich latach zdecydowanie wzrosła wielkość okien instalowanych w domach. Bardzo modne są wielkie przeszklenia. Mają kilka metrów długości, sięgają czasem od sufitu do podłogi. W przypadku drzwi tarasowych kiedyś standardem była wysokość 210 cm, teraz powszechnie wykonuje się takie o wysokości 230 cm, a nierzadko jeszcze wyższe. O tym, jakie mogą być maksymalne wymiary okien, decyduje ich konstrukcja, a od tego zależy także cena. Może się zdarzyć, że za niewiele większe okno trzeba zapłacić dużo więcej, a wtedy warto się zastanowić czy nie lepiej wybrać to nieco mniejsze.

Pamiętaj, że wymiary...

to tylko jeden z czynników decydujących o cenie okien. Bardzo ważne są parametry cieplne - nie tylko szyb, ale i całego okna - a także jakość i funkcjonalność zastosowanych w nim okuć, materiał i kolor profili czy wyposażenie takie jak choćby klamki.

Jak wielkie okna wybrać
Autor: Vasco Nowoczesne technologie pozwalają zwiększyć wymiary okien i drzwi tarasowych

Wielkość okna a cena

W wielu firmach ceny okien zmieniają się wraz z przedziałami wielkości co 5 lub 10 cm i dotyczą one okien o standardowym wyposażeniu. Pakiety szybowe mogą być wyceniane wg wielkości w metrach kwadratowych. Cenniki okien uwzględniają też dopłaty do opcji i dodatków. Według metrów kwadratowych liczy się np. dopłatę do szkła opcjonalnego. Dlatego nie można powiedzieć, że cena okna rośnie wraz z jego wymiarem skokowo w określonych przedziałach. Nie, cena okien o takiej samej konstrukcji i funkcjonalności zmienia się proporcjonalnie do ich wielkości. Wzrost cen w miarę wzrostu wysokości okien wygląda tak samo jak w przypadku ich szerokości.

Warto jednak wiedzieć, że dużo większe różnice cenowe odczuwane są przy wyborze okien elewacyjnych niż w przypadku drzwi tarasowych czy systemów okien przesuwnych. Cena systemów tarasowych (HS czy PSK) rośnie w dużo mniejszej skali. Niezależnie od tego, czy wybierzemy rozwiązanie 2- czy 3-metrowe, cena bazowa za okucia będzie podobna dla obu wariantów. Wpływ na wzrost ceny okien tarasowych ma liczba wykorzystanych profili oraz szyby, ale w przypadku droższych rozwiązań nie wpływa to znacząco na cenę końcową.

Okna przesuwne. Rodzaje przesuwnych okien tarasowych

Okno jedno- lub wieloskrzydłowe a cena

Każdy podział okna powoduje zdecydowany wzrost jego ceny. Wynika to z większej ilości materiału i dodatkowych elementów, tj. okuć, okapników czy klamek, koniecznych do użycia. Również prace montażowe będą dłużej trwały, czyli więcej trzeba będzie zapłacić za robociznę. 

Zapamiętaj!

Okno dwuskrzydłowe będzie droższe od okna jednoskrzydłowego o takich samych wymiarach i wyposażeniu.

Wycena okna elewacyjnego

Okno elewacyjne z PCW rozwierno-uchylne o wymiarach 100 x 150 cm

Jednoskrzydłowe989 zł netto.

Dwuskrzydłowe, 1 skrzydło rozwierno-uchylne, 1 skrzydło rozwierne – 1406 zł netto.

Wycena firmy Okna Debow.

Jak wielkie okno jednoskrzydłowe

W przypadku okna elewacyjnego jednoskrzydłowego najczęściej maksymalny wymiar wynosi 150 x 150 cm. Jeśli będzie ono niezmiernie rzadko otwierane, można się o takie pokusić. Ale odwiedzenie w bok tak wielkiego skrzydła wymaga zachowania odpowiednio wielkiej wolnej przestrzeni. Z pewnością nie jest to wygodne.

Przeczytaj też:

Ciepłe okna na 2021 r. Izolacyjność termiczna okien wg wymogów WT2021 >>>

Istnieją jeszcze kwestie konstrukcyjne, a te są ważniejsze. Teoretycznie można wykonać takie okno. Ale są ściśle określone tabele statyczne dotyczące możliwości wykonania stolarki okiennej – zarówno z PCV, aluminium, jak i drewna. Każdy projekt okna musi być zgodny z normą dopuszczoną przez danego producenta profili. Kolejnym ograniczeniem dla okien jednoskrzydłowych jest nośność skrzydła określona przez dostawcę okucia oraz nośność zawiasów. Należy uwzględnić ciężar skrzydła, okucia i szyby. Powszechnie obecnie stosowane pakiety 3-szybowe są bardzo ciężkie. Biorąc pod uwagę powyższe, wykonanie okna jednoskrzydłowego o wymiarach 150 x 150 cm będzie niemożliwe.

Jeśli mówimy o wielkich oknach jednoskrzydłowych, warto zapamiętać, że choć może być ono tańsze, będzie wymagało częstszej regulacji i może być bardziej awaryjne ze względu na swój ciężar. W tym przypadku względy ekonomiczne nie powinny być nadrzędne.

Jak wielkie okna wybrać
Autor: Vasco Rozsądna szerokość okna jednoskrzydłowego to około 100 cm

Wielkość drzwi tarasowych a cena

Przy wyborze wielkości drzwi tarasowych należy uwzględnić możliwości konstrukcyjne różnych typów drzwi, co też wpływa na cenę. Nie możemy zamówić bardzo wielkich drzwi tarasowych w każdej konstrukcji. W drzwiach rozwiernych lub rozwierno-uchylnych waga szyby decyduje o możliwościach systemowych. Maksymalna szerokość to np. 100 cm, bo tyle mogą wytrzymać zawiasy. Natomiast w drzwiach tarasowych przesuwnych obciążenie rozkłada się równomiernie na całej szerokości konstrukcji na prowadnicach. Zwiększa to możliwość realizacji drzwi tarasowych przesuwnych o dużych wymiarach.

Jak wielkie okna wybrać
Autor: MS więcej niż Okna Drzwi tarasowe rozwierno-uchylne to najtańszy wybór

Konstrukcje 1-skrzydłowe tarasowe rozwierne lub rozwierno-uchylne bardzo dobrze sprawdzają się przy wymiarze około 1 m szerokości. Gdy otwór okienny ma szerokość 2 m, można już zastosować zarówno konstrukcję 2-skrzydłową rozwierną, jak i uchylno-przesuwną. Drzwi tarasowe rozwierne lub rozwierno-uchylne to najtańsze rozwiązanie. Za takie same drzwi w konstrukcji uchylno-przesuwnej trzeba będzie zapłacić przeciętnie prawie 2 razy tyle (zależy to też od wielkości okna).

Przeczytaj też:

Domy z wielkimi przeszkleniami. TOP 5 projektów gotowych >>>

Gdy otwór ma około 3 m szerokości, do dyspozycji są konstrukcje uchylno-przesuwne oraz podnoszono-przesuwne, które są mniej więcej o 30-40% droższe od tych pierwszych. W przypadku otworów o szerokości powyżej 3 m można wybrać jedynie drzwi podnoszono-przesuwne, ponieważ tylko ten system pozwala na realizację wielkogabarytowych konstrukcji przesuwnych (do 6,5 m szerokości i do 2,7 m wysokości), ewentualnie można się wtedy zdecydować na większą liczbę skrzydeł.

Sposobem na zmniejszenie ceny wielkich przeszkleń z drzwiami tarasowymi jest zastosowanie szklenia stałego, które jest znacznie tańsze niż konstrukcje rozwierane.

Zapamiętaj: ceny drzwi tarasowych

  • szerokości 1 m - drzwi rozwierno-uchylne - najtańsze,
  • szerokości 2 m - drzwi rozwierno-uchylne - najtańsze lub uchylno-przesuwne - droższe o prawie 50%,
  • szerokości 3 m - drzwi uchylno-przesuwne lub podnoszono-przesuwne - droższe od uchylno przesuwnych o 30-40%,
  • szerokości ponad 3 m - drzwi podnoszono-przesuwne - najdroższe.

Wielkie szyby = grubsze szyby = droższe okno

W przypadku dużych przeszkleń warto zdawać sobie sprawę, że w skrzydłach, w których szyby mają powierzchnię powyżej 3,35 m2, powinno być zastosowane grubsze szkło, np. 6 mm zamiast 4 mm, co również ma wpływ na cenę.

Wycena drzwi tarasowych plastikowych o wymiarach 235 x 350 cm

  • Drzwi przesuwne dwuskrzydłowe, 1 skrzydło ruchome, drugie stałe, współczynnik Uw = 1 W/(m2.K), cena 7370 zł*

Wycena firmy AdamS.

  • Drzwi rozwierno-uchylne trzyskrzydłowe, współczynnik Uw = 0,68 W/(m2.K), cena 4463 zł*

Wycena firmy MS więcej niż Okna.

* na wycenę mają wpływ też parametry okien.

Jak wielkie okna wybrać
Autor: Vetrex Jeśli chcemy mieć naprawdę wielkie drzwi tarasowe, wybierzmy system przesuwny, ale on jest najdroższy

Wycena okna balkonowego rozwierno-uchylnego

  • Okno 1-skrzydłowe, system LivIng, pakiet 3-szybowy, wymiar 100 x 230 cm: cena 1286 zł z VAT bez montażu.
  • Okno 2-skrzydłowe, system LivIng, pakiet 3-szybowy, wymiar 200 x 230, dwie klamki, cena 2686 zł z VAT bez montażu.

Wycena przygotowana przez firmę Awilux.

Wycena drzwi tarasowych z PCW o wymiarach 300 x 250 cm

Rozwierno-uchylne, 1 skrzydło rozwierno-uchylne, 1 rozwierne, 1 stałe - 5930 zł netto.

Przesuwne Patio Air Com, 1 skrzydło ruchome z funkcją uchyłu, 1 stałe - 12 790 zł netto.

Przesuwne HST, 1 skrzydło ruchome, 1 stałe – 17 673 zł netto.

Wycena przygotowana przez firmę Okna Debow.

Jak wielkie okna wybrać
Autor: Awilux Dwuskrzydłowe drzwi rozwierne poszerzone o szklenia stałe tworzą piękne wyjście na taras

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie