Kominek z cegły. Tradycyjnie lub nowocześnie! Mnóstwo pomysłów na ceglany kominek!

2018-12-17 12:41

Kominek plus cegła to klasyczne połączenie. Cegła akumuluje ciepło - wolno się nagrzewa, długo je utrzymuje i powoli oddaje. Choć kominek z cegły to tradycyjne rozwiązanie, może być realizowane na wiele sposobów i w różnych stylach.

Kominek zcegły
Autor: Tadeusz Zakrzewski Cegła od wieków jest stosowana do wznoszenia kominków albo do ich obudowywania. Ciekawie zaaranżowana może wyglądać bardzo nowocześnie

Kominek z cegły da się wpisać w każde wnętrze. Wyobraźnia i dobre oko projektanta pozwolą stworzyć harmonijne połączenie. To zasługa cegły, którą można murować na wiele sposobów, tworząc oryginalne wątki. Cegła ma też wiele twarzy - może być bardzo różnorodnie wybarwiona i wykończona. Z drugiej strony trzeba uważać, żeby nie zdominowała wnętrza, bo jest materiałem bardzo wyrazistym.

Zobacz także:

Obecnie trudno sobie wyobrazić nowy dom bez kominka. Kominek budujemy w reprezentacyjnej części mieszkania, żeby móc przy nim odpoczywać w czasie wolnym, przyjmować przy nim gości. Dlatego znajdziemy go w salonie lub otwartej strefie dziennej na parterze. Może być umieszczony w centralnej części tego pomieszczenia, na reprezentacyjnej ścianie albo na granicy z kuchnią. W drugim wypadku często bywa częścią zespołu kuchenno-piecowo-kominkowego, czasem bardzo rozbudowanego. Może być też umieszczony skromniej, jeśli zdecydujemy się na kominek narożny. Miejsce położenia determinuje sposób zabudowy.

Kominek z cegły
Autor: Andrzej Szandomirski Kominek może stanowić element rozbudowanej aranżacji wykonanej z cegły

Kominek z cegły: ale jakiej?

Cegła to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Powstaje z mieszanki gliny wypalanej w bardzo wysokiej temperaturze (powyżej 1000ºC). Zależnie od składu gliny mogą powstać cegły o charakterystycznych właściwościach. Podstawowym rodzajem są cegły pełne stosowane do wznoszenia murów. Jest to materiał o średniej nasiąkliwości, wytrzymałości mechanicznej i odporności na wysokie temperatury. Ze specjalnych gatunków gliny powstaje klinkier, który cechuje bardzo niska nasiąkliwość i wysoka wytrzymałość mechaniczna. Z gliny ogniotrwałej wypala się cegły szamotowe, które są odporne na bardzo wysokie temperatury i szybkie jej zmiany.

Zobacz także:

Kominek z cegły
Autor: Wienerberger Jednym z rodzajów cegieł najczęściej stosowanych do wznoszenia lub obudowywania kominków jest klinkier
Warto wiedzieć
Kominek z cegły

Autor: Parkanex

Do murowania kominka nalezy stosowac zaprawy ognioodporne

Jaka zaprawa do murowania kominka z cegły

Do wykonywania obudowy kominka trzeba wykorzystać zaprawę odpowiednią do rodzaju cegły i miejsca, w którym będzie funkcjonować. Jeśli ma być to tylko obudowa dobrze izolowanego termicznie wkładu kominka, z dala od paleniska, można zastosować zwykłą zaprawę murarską. Cegły klinkierowe muruje się z wykorzystaniem zapraw do klinkieru zawierających dodatek trasu, co zapobiega powstawaniu wykwitów. Mur z cegieł narażonych na działanie wysokiej temperatury powinien być wzniesiony z użyciem zaprawy ogniotrwałej lub zaprawa szamotowa z dodatkiem cementu i szkła wodnego.

Kominek z cegły: otwarte palenisko

To bardzo stare rozwiązanie udomowienia ognia. Powstało właśnie dzięki zastosowaniu cegły i jej właściwości. Wymurowanie takiego kominka najlepiej powierzyć doświadczonemu zdunowi. Kominek z otwartym paleniskiem kojarzy się ze starymi dworami, zamkami, wnętrzami tradycyjnymi, wręcz rustykalnymi. Rozległe palenisko jest wyłożone cegłami ognioodpornymi. Jego otoczenie może być obudowane cegłami klinkierowymi albo pełnymi. Nad paleniskiem zwykle wykonuje się półkę, często z grubego balika z drewna, na której można ustawiać bibeloty. Półka może być też wymurowana z inaczej ustawionych cegieł. W tradycyjnych rozwiązaniach obok kominka wymurowuje się obszerną półkę na szczapy drewna kominkowego. W przypadku otwartego paleniska szczególnie ważne jest wyłożenie podłogi przed kominkiem materiałem ognioodpornym, np. blachą stalową, ceramiką, gresem.

Kominek z cegły: z wkładem zamkniętym

Obecnie mamy wielki wybór zamkniętych wkładów kominkowych, które pozwalają lepiej wykorzystać ciepło generowane przez kominek. Można je dowolnie obudowywać z wykorzystaniem cegły albo płyt budowlanych. Płyty, np. szamotowe albo wermikulitowe, stanowią warstwę izolacyjną i wtedy do obudowy kominka można zastosować dowolne materiały, np. cegłę dziurawkę. Efekt cegły można uzyskać, oklejając zabudowę płytkami ceglanymi.

Kominek z wkładem zamkniętym obudowany płytami można różnie wykańczać, np. w sposób tradycyjny, podobny do rozwiązań z otwartym paleniskiem. Ale obudowa, która może mieć dowolny kształt, pozwala nowocześnie rozwijać formę kominka, tworzyć wręcz strefę kominka w pomieszczeniu. Cegła może być elementem obudowy albo stanowić przedłużenie lub tło dla ramy kominka wykonanej z innego materiału. Kominek z cegły może wciąż dominować we wnętrzu albo być wykończony minimalistycznie. Cegła może stanowić stylowe czy smakowite dopełnienie aranżacji kominka.

Porada eksperta
Grzegorz Sudoł
Grzegorz Sudoł

menedżer produktu do spraw rozwiązań klinkierowych w firmie Wienerberger

Klinkier na kominek

Cegły klinkierowe to jeden z najczęściej wybieranych materiałów do budowy kominka. To, co je szczególnie wyróżnia to trwałość i bezpieczeństwo. Dzięki bardzo wysokiej temperaturze wypału zapewniają najwyższą ochronę przed ogniem, a poddane jego działaniu nie ulegają zniszczeniu i nie wydzielają żadnych szkodliwych substancji. Wypalana w ogniu cegła wydaje się najodpowiedniejszym materiałem do budowy dającego ciepło kominka. Za sprawą naturalnych surowców, z jakich wykonuje się ceramikę – gliny i wody – to też jeden z najzdrowszych istniejących materiałów w budownictwie. Obudowa kominka to także miejsce szczególnie narażone na zabrudzenia, dlatego warto i pod tym kątem dobierać materiał. Spieczona cegła klinkierowa jest stosunkowo gładka i ma niską nasiąkliwość, przez co nawet gdy osiądzie na niej kurz czy brud, łatwo zmyć go czystą wodą. Na koniec warto wspomnieć o aspekcie dekoracyjnym. Cegła klinkierowa jest ponadczasowa, ładnie się starzeje. Dostępna w wielu odcieniach, znajdzie zastosowanie i w obudowach kominków rustykalnych, i tych bardziej nowoczesnych czy minimalistycznych.

Jak wybierać kominek
Pytanie 1 z 10
Kominek z wkładem to taki, w którym: