Jaki kominek wybrać: otwarty czy zamknięty? Jaki kominek do ogrzewania domu?

2018-12-13 10:58

Myślisz o budowie kominka? Podpowiadamy, jaki rodzaj kominka wybrać. Czy decydować się na kominek otwarty, czy lepszy będzie wkład kominkowy. Jaki kominek zainstalować, aby ogrzewanie domu było najbardziej optymalne?

Kominek z otwartą komorą spalania
Autor: Mariusz Bykowski Wybór kominka to kluczowa kwestia w trakcie aranżacji wnętrza domu

Miłe chwile spędzane przy trzaskającym ogniu wewnątrz własnego domu lub mieszkania to marzenie wielu osób. Na szczęście jest to marzenie, które można bardzo łatwo zrealizować. Wystarczy zbudować kominek i cieszyć się wyjątkowym ciepłem w domu. Szczególnie że na rynku jest mnóstwo opcji do wyboru - od wkładów kominkowych, przez minimalistyczne kominki, na dizajnerskich i ekscentrycznych modelach nowoczesnych kominków kończąc. Radzimy, jaki kominek wybrać, w zależności od potrzeb i projektu domu.

Jaki kominek? Kiedy sprawdzi się kominek otwarty?

Kiedy podejmiesz decyzję o budowie kominka, musisz odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy ma to być kominek otwarty czy zamknięty. Co prawda obecnie - głównie z powodu wysokich cen paliw i kosztów ogrzewania - zalety kominków otwartych przegrywają z tym, co oferują zamknięte. Niemniej jednak są sytuacje, kiedy warto się zdecydować na kominek otwarty – na przykład wówczas, gdy będziemy w nim palić okazjonalnie, dla przyjemności i stworzenia atmosfery. W takiej sytuacji kupno wkładu kominkowego lub kasety niepotrzebnie podniesie koszt kominka.

Zobacz także:

Podobnie jak wtedy, gdy nie potrzebujemy kominka jako dodatkowego źródła ciepła. Niestety, kominek otwarty niezależnie od tego, jak dokładnie zostanie wybudowany, zostawia w domu tylko niewielką część energii powstającej po spalaniu w nim drewna. Za małą, by można było traktować ją jako ciepło, które ogrzeje na dłużej (na przykład na całą noc) – nie utrzyma się ono w pomieszczeniu dłużej niż przez kilkadziesiąt minut po wygaśnięciu drewna.

Kominek zamknięty to duża oszczędność finansowa
Autor: Kalbar Kominek zamknięty może być prawdziwą ozdobą wnętrza

Jaki kominek? Czy kominek zamknięty to większa oszczędność

W roli dodatkowego, a niekiedy również lub podstawowego, źródła ciepła z prawdziwego zdarzenia wystąpić może jedynie kominek zamknięty. Zależnie od rodzaju wkładu będzie on ogrzewał :

  • pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany (zwykły wkład kominkowy),
  • część lub cały dom (wkład z systemem DGP)
  • bądź cały dom i wodę użytkową (wkład z płaszczem wodnym).

Ale nawet prosty wkład kominkowy znacznie skuteczniej niż kominki otwarte przekazuje do pomieszczenia ciepło powstające ze spalanego paliwa. Jego sprawność jest kilkakrotnie większa, więc dostarczający do pomieszczenia tę samą ilość ciepła kominek zamknięty zużywa kilkakrotnie mniej paliwa niż otwarty. Ponadto, co niezwykle istotne, kominek z wkładem – pod warunkiem prawidłowego montażu i eksploatacji – jest całkowicie bezpieczny. Nie trzeba pilnować ognia i wygaszać go przed snem, a płonące polano nie wypadnie na podłogę. Poza tym powstaje w nim mniej popiołu i nie ma ryzyka wdmuchiwania go do pomieszczenia. Zawsze ma on również możliwość regulacji wydajności i znacznie rzadziej dokłada się do niego drewno, bo pali się ono wolniej niż w kominku otwartym. Jego spalanie, zależnie od klasy urządzenia, może trwać nawet powyżej dziesięciu godzin.

Zobacz także:

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto mieć kominek – dostępność drewna i jego cena. To obecnie jedno z najtańszych paliw, a jeśli mieszka się w okolicy, w której o nie łatwo, nie sposób nie skorzystać z takiej okazji.

Zobacz także:

Wideo: Konserwacja kominka. Jak wyczyścić kominek z wkładem?

Konserwacja kominka. Jak wyczyścić kominek z wkładem?

Jaki kominek w domu parterowym lub piętrowym

Radzimy, jaki kominek wybrać, aby ogrzewanie domu było najbardziej optymalne. Systemy ogrzewania kominkowego mogą być instalowane i w domach parterowych, i piętrowych. W domach parterowych jest łatwiej. Przewody rozprowadzające można umieścić na poddaszu. Tam też instaluje się turbinę wraz z filtrem. Wyloty ciepłego powietrza w pomieszczeniach umieszcza się wtedy przy suficie.

Zobacz także:

W domach jednokondygnacyjnych z piwnicą przewody i turbinę można zainstalować w piwnicy. Ciepłe powietrze wydostaje się wtedy przez wyloty zainstalowane przy podłodze. Jeśli dom ma wiele poziomów, system przewodów rozprowadzających ciepłe powietrze jest bardziej skomplikowany.

Jaki kominek
Autor: Green Canoe Studio Usiąść wygodnie w fotelu i patrzeć na ogień. Zapewne tak odpoczywają mieszkańcy tego domu

Jaki kominek do nowego domu

Aby optymalnie wykorzystać system DGP, powinno się podjąć decyzję, jaki kominek najbardziej nam odpowiada i uwzględnić go w projekcie domu. Wtedy bowiem jest jeszcze możliwe usytuowanie kominka (i odpowiednio dobranego komina) w najbardziej odpowiednim miejscu. Podczas projektowania można także dokonać ewentualnych zmian w układzie pomieszczeń oraz rozplanować kanały, w których zostaną umieszczone przewody rozprowadzające ogrzane powietrze.

Zobacz także:

Dziś można już kupić gotowe projekty domów, w których podstawowym źródłem ciepła jest system DGP. W takich domach kominek jest zawsze umieszczany centralnie, tak aby odcinki przewodów rozprowadzających ogrzane powietrze były możliwie krótkie.

Ogrzewanie kominkowe w starym domu

Ogrzewanie kominkowe w zamieszkanym domu jest również możliwe. Warto jednak zdecydować się na to podczas większego remontu. Opracowanie sprawnego systemu DGP wymaga wykonania projektu technicznego. Dlatego wszelkie prace z tym związane należy powierzyć fachowej firmie z odpowiednią wiedzą i z doświadczeniem.

Sonda
Czy uważasz, że nadal powinno się instalować kominki?