Kominek z płaszczem wodnym - instalacja. Jak uniknąć niebezpieczeństw

2022-03-23 16:41
Kominek z płaszczem wodnym w domu
Autor: Barbara Pasławska Słabym punktem instalacji z otwartym naczyniem wzbiorczym jest kontakt wody z tlenem z powietrza, który rozpuszczony w niej przyspiesza korozję elementów instalacji. Często praktykowana jest współpraca z kominkiem wiszącego kotła gazowego, który zapewnia ciepło, gdy na czas nie uzupełni się drewna w palenisku

Kominek z płaszczem wodnym - sprawdź kiedy instalacja kominka z płaszczem wodnym może być niebezpieczna. Jakich błędów nie popełnić!

Większość domów ogrzewają grzejniki. Do ich zasilania można wykorzystać kominek z płaszczem wodnym. Kominek z płaszczem wodnym to prawdziwy hit. Decydując się na instalację takiego kominka, trzeba pamiętać, że jeśli się tego nie zrobi poprawnie, ogrzewanie kominkowe może być niebezpieczne. Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Spis treści

  1. Kominek z płaszczem wodnym - alternatywa dla kotła
  2. Kominek z płaszczem wodnym - tańsze ogrzewanie 

  3. Kominek z płaszczem wodnym współpraca z kotłem

  4. Kominek z płaszczem wodnym - zabezpieczenie przed przegrzaniem


  5. Sterownik kominka
 z płaszczem wodnym
  6. Kominek z płaszczem wodnym - akumulacja ciepła

  7. Kominek z płaszczem wodnym - promieniowanie przez szybę

  8. Dla kogo kominek z płaszczem wodnym

Kominek z płaszczem wodnym - alternatywa dla kotła

Kominek z płaszczem wodnym, który podgrzewa wodę zasilającą instalację centralnego ogrzewania, jest alternatywą dla kotła na drewno, ale nie potrzeba na niego miejsca w kotłowni. Do tego jest atrakcją salonu, którą i tak zwykle każdy chce mieć w domu, więc inwestycja polega jedynie na zakupie nieco droższego wkładu kominkowego wyposażonego w wymiennik ciepła umożliwiający podgrzewanie wody. W ten sposób kominek z płaszczem wodnym staje się kotłem. To duża zaleta, ale i kłopot.

Czytaj też:

Kominek z płaszczem wodnym - tańsze ogrzewanie 


Kominek z płaszczem wodnym to mimo wszystko nie kocioł. Przepisy nakazują wyposażenie budynku wymagającego ogrzewania w urządzenia ogrzewcze niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami. Zatem nawet jeśli zamierzamy ogrzewać dom głównie kominkiem, powinniśmy przewidzieć jeszcze inne źródło ciepła. Z tego względu wkłady z płaszczem wodnym często są dodatkowym urządzeniem grzewczym podłączonym do instalacji c.o. równolegle z kotłem.
 Takie rozwiązanie jest bardzo dobre w sytuacji, gdy dom jest ogrzewany gazem lub olejem opałowym, czyli paliwami stosunkowo drogimi. Daje możliwość zastępowania ich tanim drewnem, kiedy tylko domownicy mają możliwość palenia w kominku. Ogrzewanie jest wtedy tanie w eksploatacji (dzięki kominkowi) i nie wymaga ciągłego nadzoru (dzięki bezobsługowemu kotłowi gazowemu, olejowemu lub elektrycznemu).


Zobacz także: Jak szybko rozpalić w kominku >>>

Niektórzy decydują się na inwestycję w kominek z płaszczem wodnym - gdy dom jest ogrzewany kotłem na paliwo stałe. W tym wypadku nie można liczyć na znaczne oszczędności wynikające z różnicy w cenie paliwa, ale można uznać, że wykorzystywanie do ogrzewania domu i podgrzewania wody użytkowej ciepła wytwarzanego przez kominek używany dla przyjemności też przynosi korzyści.

Kominek z płaszczem wodnym współpraca z kotłem


W instalacji c.o. z kominkiem z płaszczem wodnym i kotłem instaluje się zawór trójdrogowy służący do automatycznego przełączania jej zasilania. Gdy woda w płaszczu kominka jest zimna, zawór przepuszcza wodę przepływającą przez kocioł, lecz kiedy rozpalimy ogień w kominku, zamontowany w nim termostat zanurzeniowy zareaguje na to przełączeniem zaworu – otwiera się dopływ wody z kominka, a zamyka jej przepływ przez kocioł. Automatycznie włącza się wtedy pompa obiegowa kominka, zaś wyłącza ta w obiegu kotła. Gdy kocioł jest w pełni zautomatyzowany (gazowy, olejowy, elektryczny), operacja ta może się odbyć bez naszej ingerencji. Jeśli kocioł jest na paliwo stałe, musimy sami zadbać o to, żeby nie podgrzewał wody, kiedy działa kominek.

Kominek z płaszczem wodnym - zabezpieczenie przed przegrzaniemKażdy wkład z płaszczem wodnym nadaje się do współpracy z kotłem na paliwo stałe, bo obydwa te urządzenia prawidłowo funkcjonują w instalacji c.o. typu otwartego. Jeżeli jednak zamierzamy połączyć w jednym systemie kominek i kocioł gazowy, musimy brać pod uwagę, że instalacja grzewcza powinna być typu zamkniętego, ponieważ nowoczesne kotły gazowe nie nadają się do pracy w układzie otwartym. 
W instalacji zamkniętej woda nie może osiągnąć temperatury wrzenia, bo mogłoby to spowodować nadmierny wzrost ciśnienia, a to grozi katastrofą. Ilością ciepła powstającego podczas spalania drewna kominkowego, podobnie jak innych paliw stałych w kotłach, nie da się precyzyjnie sterować. Dlatego w tego typu urządzeniach ryzyko nadmiernego wzrostu temperatury podgrzewanej wody jest duże. Jeśli więc mamy zamiar podłączyć kominek z płaszczem wodnym do instalacji c.o. typu zamkniętego, zgodnie z przepisami powinniśmy wyposażyć go w urządzenie zabezpieczające przed przegrzewaniem. Najczęściej stosowanym jest wężownica schładzająca. Niektóre wkłady mają ją wbudowaną.
 Wężownicę, czyli powyginaną miedzianą rurę, łączy się z instalacją zimnej wody, a na podłączeniu instaluje zawór termostatyczny. Gdy temperatura wody w płaszczu osiąga 95-97oC, reaguje na nią zdalny termostat zanużeniowy połączony z zaworem, powodując jego otwarcie. Wtedy przez wężownicę przepływa zimna woda, która odbiera ciepło z kominka, po czym trafia do kanalizacji. Po spadku temperatury w płaszczu wodnym do bezpiecznej wartości zawór termostatyczny się zamyka. Działa on niezależnie od temperatury otoczenia i nie wymaga zasilania energią z zewnątrz.


Sterownik kominka
 z płaszczem wodnym

Sterowanie działaniem instalacji c.o. zasilanej przez kominek z płaszczem wodnym ułatwia elektroniczny sterownik zarządzający działaniem wentylatora dostarczającego powietrze do paleniska (jeśli jest w niego wyposażony) i pomp obiegowych. Umożliwia on zaprogramowanie wartości temperatury wody, przy której uruchamiają się pompy, oraz dostosowanie do niej prędkości wentylatora. Dzięki temu usprawniony może być cykl rozpalania, a temperatura wody w instalacji podczas normalnej pracy kominka przez długi czas może się utrzymywać na mniej więcej stałym poziomie. 


Kominek z płaszczem wodnym - akumulacja ciepła


Ponieważ drewno spala się dość szybko i towarzyszy temu emisja ciepła z dużą mocą, w instalacji c.o. z kominkiem z płaszczem wodnym przydaje się zasobnik buforowy wypełniony wodą przejmującą nadmiar energii, którą można wykorzystać później, kiedy paliwo się spali. Gdy nie ma możliwości magazynowania ciepła, w celu wydłużenia stałopalności i zredukowania mocy grzewczej ogranicza się dopływ powietrza do paleniska. Wtedy powstają w nim zanieczyszczenia pokrywające m.in. szybę, co świadczy o tym, że paliwo jest wykorzystywane nieefektywnie.

Zobacz także:

Mając zasobnik, można palić w kominku krócej, za to intensywniej, bez niepożądanych wahań temperatury w pomieszczeniach. Kominek może pracować zawsze z mocą nominalną, w kominie nie wykrapla się para wodna i unika się tworzenia szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych, których pozostałości trudno usunąć.


Kominek z płaszczem wodnym - promieniowanie przez szybę


Choć większość ciepła wytwarzanego w kominku z płaszczem wodnym odbiera woda, to jednak znaczna jego część promieniuje też przez szybę wkładu, ogrzewając bezpośrednio pomieszczenie, w którym się on znajduje.
 We współczesnych ocieplonych domach moc potrzebna do ogrzewania wynosi blisko 0,07 kW na 1 m2 ogrzewanej powierzchni, ale jeśli budynek jest stary, może to być nawet 0,14 kW/m2. To znaczy, że do ogrzewania całego domu o pow. 200 m2 może być potrzebny kominek z płaszczem wodnym o mocy nawet 28 kW. Decydując się na niego, trzeba mieć na uwadze, że co najmniej 20% tej mocy, czyli w tym wypadku 5,6 kW, będzie oddawane przez promieniowanie bezpośrednio do pomieszczenia z kominkiem.

Zobacz także:

Jeżeli kominek z płaszczem wodnym będzie zainstalowany w niedużym pokoju, to podczas palenia może być w nim z tego powodu bardzo gorąco.
 Żeby jak najwięcej ciepła z kominka trafiało do instalacji c.o., a jak najmniej do otoczenia, wkład nie powinien mieć szyby o bardzo dużej powierzchni, a więc na przykład panoramicznej, pryzmatycznej czy dodatkowych szyb bocznych.

Dla kogo kominek z płaszczem wodnym

Instalacja centralnego ogrzewania ma dużą bezwładność cieplną, więc po uruchomieniu kominka z płaszczem wodnym na zwiększenie temperatury w pomieszczeniach czeka się dłużej, niż gdy się je ogrzewa gorącym powietrzem. Za to temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych grzejnikami wodnymi jest stabilniejsza niż w przypadku korzystania z DGP i można nią sterować za pomocą zaworów termostatycznych przy grzejnikach. Łatwiej wtedy o komfort cieplny, a wykorzystanie energii może być bardziej racjonalne niż w systemie DGP. Jest to więc system odpowiedni do ciągłego ogrzewania domów całorocznych. Jeśli mamy możliwość palenia w kominku codziennie, możemy przyjąć, że kominek z płaszczem wodnym będzie naszym podstawowym urządzeniem grzewczym, w praktyce zastępującym kocioł. Ale gdy mamy zamiar palić w nim tylko dla przyjemności, komplikowanie instalacji grzewczej i zakup dodatkowego osprzętu potrzebnego do zasilania przez kominek instalacji c.o. to niepotrzebny wydatek i kłopot.

Kominek z płaszczem wodnym - w pytaniach i odpowiedziach

Rozwiąż QUIZ i sprawdź, czy wiesz, jak wybierać kominek

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE