Kominek gazowy czy tradycyjny - porównanie. Zalety kominków gazowych
Przy kominku gazowym może być tak samo ciepło jak przy tradycyjnym, w którym pali się drewno kominkowe. Jednak kominek gazowy ma jedną, bardzo dużą zaletę - nie ma w nim problemu z kupowaniem i przechowywaniem opału oraz sprzątaniem paleniska.
Kominek tradycyjny zawsze potrzebuje obsługi – stałego dokładania drewna i kontrolowania procesu spalania, a potem – sprzątania paleniska. Nie można też regulować ilości oddawanego przez niego ciepła. Kominki gazowe mają zalety kominków tradycyjnych, a są pozbawione większości ich wad, choć każdy Inwestor powinien wybrać rozwiązanie najlepsze dla niego: dla wielu osób przygotowanie drewna, zapach palonego drewna, czy też trzask ognia to ogromne zalety.
Kominek gazowy to rozwiązanie przede wszystkim dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mają możliwości zainstalowania kominka na drewno, a chcieliby się ogrzewać ciepłem prawdziwych płomieni. Efekt promieniowania ciepła z płomienia gazowego jest taki sam, jaki daje płonące drewno. Możliwe jest też zastosowanie systemu DGP rozprowadzającego powietrze znad wkładu, żeby kominek gazowy ogrzewał cały dom. Moc cieplna takich urządzeń to najczęściej kilka kilowatów, ale największych – kilkanaście.
Kominek gazowy - jakie zalety?
Uruchomienie kominka gazowego nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Nie trzeba go czyścić, jak tradycyjnego, ani misternie układać drewnianych szczap. Kominek gazowy działa natychmiast po włączeniu. Jego obsługa ogranicza się do regulowania wielkości płomienia, a co się z tym wiąże – mocy urządzenia.
Zobacz także:
Po wyłączeniu nie ma potrzeby czyszczenia kominka ani usuwania popiołu. Kominek gazowy jest od razu gotowy do ponownego użycia.
Wygląd kominka gazowego
Wkład kominkowy wyposażony w palnik gazowy niewiele się z zewnątrz różni od tego na drewno. Jego wnętrze na ogół wypełnia ceramiczna imitacja szczap, węgla i ewentualnie ozdobne kamienie maskujące palnik, z którego wydobywa się prawdziwy płomień, taki jak podczas spalania drewna. Wkład obudowuje się w taki sposób, żeby ukryć elementy instalacji gazowej, z którą musi być połączony. Ważne jest przy tym zapewnienie łatwego dostępu do niej w celu obsługi, konserwacji i sprawdzania szczelności – należy pamiętać, że urządzenia i instalacja gazowa podlegają obowiązkowym corocznym przeglądom i że pomieszczenia, w których się znajdują, muszą spełniać warunki określone w przepisach prawa budowlanego.
Budowa kominka gazowego - co jest potrzebne?
Chociaż kominek gazowy z zewnątrz nie różni się prawie od tradycyjnego, spalającego drewno, jest inaczej zbudowany. W skład typowego kominka gazowego wchodzą:
- obudowa kominka – wykonana ze stali;
- imitacja paliwa (drewna lub kawałków węgla) – najczęściej ceramiczna;
- palnik gazowy – przeznaczony do spalania gazu ziemnego lub płynnego, zaprojektowany i wykonany dla danego typu kominka i współpracujący z określonym paliwem.
Palnik ma specjalną konstrukcję, dzięki której płomienie do złudzenia przypominają te powstające podczas spalania w kominku tradycyjnym. Imitujące opał szczapy drewna lub kawałki węgla są tak wykonane, aby jak najwierniej przypominały prawdziwe. Bardzo ważne jest na przykład odpowiednie ułożenie “szczap drewna” – od wielkości odstępów między nimi zależy odpowiedni wygląd płomienia. Rozgrzane “drewienka” żarzą się jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu palnika.
Zobacz także:
Polecany artykuł:
Kominek gazowy: gdzie go można postawić?
Aby w w pomieszczeniu można było zainstalować kominek gazowy, musimy zapewnić obecność kratki wentylacyjnej wywiewnej. Jeśli natomiast paliwem są cięższe od powietrza propan albo propan-butan (z butli) – także otwór wentylacyjny na poziomie podłogi, która nie może się znajdować poniżej poziomu terenu. Urządzeń kominkowych lub grzewczych z otwartą komorą spalania nie można instalować w pomieszczeniach mieszkalnych. Zatem do pokoju powinniśmy wybrać wkład kominkowy z zamkniętą komorą spalania, czyli szczelny, z możliwością podłączenia do niego przewodu powietrzno-spalinowego służącego do odprowadzania spalin i jednocześnie doprowadzającego powietrze potrzebne do spalania gazu. Stosując taki przewód, nie musimy podłączać kominka do tradycyjnego komina.
Zobacz także:
Moc wkładów kominkowych z palnikiem gazowym na ogół nie przekracza 21 kW, a w takim przypadku przewód powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku jednorodzinnego. W wielorodzinnym jest to dopuszczalne tylko wtedy, gdy moc nie jest większa niż 5 kW.
Kominki gazowe bezpieczeństwo
Kominki gazowe oferowane na naszym rynku powinny mieć Znak Bezpieczeństwa (jak każde urządzenie gazowe) oraz być wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia:
- czujnik ciągu kominowego, który zabezpiecza przed cofaniem się do pomieszczenia spalin z niedrożnego przewodu kominowego. Nie jest on wymagany w urządzeniach z zamkniętą komorą spalania;
- zawór odcinający dopływ gazu w razie zaniku płomienia.