Sedes podwieszany: jaki kupić? Miska ustępowa wisząca na stelażu

2020-06-19 13:01

Wybieramy sedes podwieszany. Podwieszenie miski ustępowej na stelażu pozwala ukryć podejścia wodne i kanalizacyjne, ograniczyć kucie, a także atrakcyjnie zaaranżować przestrzeń.

wc
Autor: Bernard Białorucki Projekt: Marta Urbanska NUK Stylizacja: Maria Miklaszewska Dzięki powieszeniu miski ustępowej na stelażu zyskujemy swobodny dostęp do podłogi pod nią

W nowych aranżacjach łazienek, a także – jeśli jest taka techniczna możliwość – we wnętrzach remontowanych przybory sanitarne, a zwłaszcza miski ustępowe, często wiesza się na stelażach. W ten sposób można łatwo ukryć podejścia wodne i kanalizacyjne, ograniczyć kucie, a także atrakcyjnie zaaranżować przestrzeń. Warto pamiętać także o walorach praktycznych sedesu podwieszanego. W miejscu styku stojącej miski ustępowej z podłogą łatwo gromadzi się brud i nawet gdy sprząta się je starannie, po pewnym okresie użytkowania nie wygląda ono idealnie. Jeśli WC wisi na stelażu, podłogę pod nim można wygodnie odkurzyć lub umyć.

Miskę ustępową wiszącą przytwierdza się śrubami do metalowej konstrukcji (stelaża instalacyjnego). Stelaże do zabudowy ciężkiej (odpowiednie do ścian masywnych, murowanych) wymagają dodatkowo obmurowania, stelaże do zabudowy lekkiej (do ścian lekkich, szkieletowych) mają mocniejszą konstrukcję i nogi, które przymocowuje się do podłoża, więc nie trzeba ich obmurowywać.

Zbiornik spłukujący (z tworzywa, czasem izolowany cieplnie i akustycznie cienką warstwą sprasowanego styropianu) przymocowany także do ramy stelaża łączy się z instalacją zimnej wody. Woda może być doprowadzona do spłuczki z lewej lub prawej strony, z góry lub centralnie z tyłu, zależnie od warunków zabudowy.

Sedes podwieszany: wymiary

Głębokość stelaża do miski ustępowej wynosi zazwyczaj kilkanaście centymetrów. Za pomocą specjalnych wsporników można ją powiększyć do blisko 20 cm, a jeśli bardzo zależy nam na oszczędności miejsca, kupić stelaż płytszy niż 10 cm. Po obudowaniu stelaż wraz z wiszącym na nim urządzeniem nie zajmują więcej miejsca niż miska ustępowa stojąca z dolnopłukiem. Przewody doprowadzające wodę i odprowadzające ścieki są ukryte wewnątrz konstrukcji stelaża.


Sedes podwieszany w rogu albo na środku łazienki?

Sedes podwieszany można zamontować także w narożniku łazienki. Jest to możliwe dzięki specjalnym stelażom narożnym albo wspornikom narożnym przytwierdzanym do ramy zwykłego stelaża. Po obudowaniu takich konstrukcji miska ustępowa wisi pod kątem 45o do ścian łazienki, a nad stelażem powstaje trójkątna półka.

Sedes podwieszany można zamontować także z dala od ścian łazienki. Stelaż przytwierdza się do specjalnych szyn montażowych, które mocuje się do podłogi i ściany (albo ścian) łazienki. Powstaje w ten sposób tak zwana ścianka instalacyjna. Kiedy korzysta się z szyn montażowych, nie trzeba dokładnie poziomować ścian i podłogi.

wc
Autor: GROHE Przycisk spłukujący do sedesów wiszących montuje się na ściance za urządzeniem albo powyżej, na półce utworzonej po obudowaniu stelaża, jeśli obudowa nie sięga do sufitu

Przycisk spłukujący do sedesu podwieszanego

Przyciski spłukujące wiszących misek ustępowych montuje się na przedniej pionowej ściance obudowy stelaża albo na poziomej półce utworzonej po zabudowaniu go od góry. Po zdemontowaniu przycisku jest dostęp do wnętrza spłuczki w celu jej ewentualnej naprawy.

Do wyboru są przyciski spłukujące dwudzielne umożliwiające wybór większej (zwykle 4, 6, 9 l) lub mniejszej (odpowiednio 2, 3 lub 4,5 l) ilości wody do spłukiwania albo takie z funkcją „stop”, która umożliwia zatrzymanie spłukiwania w dowolnym momencie.

Przyciski spłukujące są produkowane w wielu fasonach i kolorach.

Przeczytaj też:

Naprawa spłuczki podtynkowej. Instrukcja zrób to sam >>>

Bardzo wygodne, ale ze względu na stosunkowo wysoką cenę rzadko instalowane w prywatnych łazienkach, są nowoczesne bezdotykowe urządzenia spłukujące. Mają fotokomórkę, która uruchamia spłukiwanie po trzech sekundach od momentu opuszczenia przez użytkownika „obserwowanej” przez nią strefy wokół miski ustępowej. Takie rozwiązanie nie wyklucza możliwości ręcznego uruchomienia spłuczki.


wc
Autor: KALBAR Miski ustępowe są najczęściej białe, ale można u producenta zamówić także wybrany model w innym, oferowanym przez niego kolorze

Sedes podwieszany: jaka deska sedesowa
?

Część sedesów podwieszanych jest sprzedawana w komplecie z deską sedesową. Można ją wymienić na inną o odpowiednich wymiarach i kształcie dopasowanym do wiszącej miski ustępowej oraz identycznym rozstawie zawiasów lub otworów do zamocowania.

Najtańsze są deski sedesowe z polipropylenu albo miękkiego plastiku. Dużo lepsze są wyroby z twardego tworzywa. Często mają dodatkową powłokę ze środkiem antybakteryjnym i mechanizm, dzięki któremu podczas zamykania opadają powoli i samoczynnie się domykają.

Deski sedesowe z naturalnego litego drewna pokrytego lakierem chroniącymi przed wilgocią albo twardą masą poliestrową są znacznie cięższe od desek z tworzywa, więc jeśli nie mają mechanizmu wolnego opadania, trzeba je delikatnie opuszczać, aby nie uszkodzić sedesu.

Przeczytaj też:

Deska i toaleta myjąca: nowoczesne wyposażenie >>>

Do zwykłej miski ustępowej można też dokupić specjalną deskę sedesową, dzięki której sedes będzie mógł pełnić funkcję bidetu z możliwością między innymi podgrzewania wody, nawiewania ciepłego powietrza, usuwania nieprzyjemnych zapachów oraz sterowania automatycznego według zadanych programów.

wc
Autor: Radosław Wojnar Dzięki specjalnej wielofunkcyjnej desce miska ustępowa może pełnić także funkcję bidetu

Miska wisząca na stelażu z obudową

Stelaże obudowuje się zazwyczaj wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi, ale można także skorzystać z zastawów – stelaży z gotową do przymocowania obudową.

Stelaże obudowuje się zazwyczaj wodoodpornymi płytami gipsowo-kartonowymi. Trzeba je przymocować do stelaża, a potem ich zewnętrzną powierzchnię wykończyć płytkami ceramicznymi, tapetą albo warstwą farby. Płyty g-k są sprzedawane w arkuszach o wymiarach mniej więcej 1,2 x 2,6 m, więc zarówno ich transport, jak i docinanie na wymiar stelaża mogą sprawić kłopot, zwłaszcza jeśli te prace chce się wykonać samodzielnie.

Aby ułatwić sobie zadanie, można kupić gotową obudowę albo „prefabrykowany” zestaw – stelaż z gotową do przymocowania obudową – oferowane przez producentów stelaży. Taki komplet może być też doskonałym rozwiązaniem przy wymianie starej miski ustępowej podczas remontu łazienki. Nie będzie potrzeby kucia, tynkowania i uzupełniania zniszczonej przy tej okazji glazury czy terakoty. Do ukrytych za taką obudową przyłączy i spłuczki będzie się też można łatwo dostać w razie ewentualnej awarii. Gotowe zestawy zawierają wszystkie elementy potrzebne do powieszenia miski ustępowej (metalową ramę montażową z otworami do montażu przyłączy i elementów mocujących miskę ustępową oraz z zamocowanym na niej zbiornikiem spłukującym) i dodatkowo obudowę. Jej elementy są wykonane na przykład z płyt hartowanego szkła i dostępne w kilku kolorach, między innymi białym, czarnym, miętowym. Wystarczy je przymocować do ramy nośnej i gotowe. Aby zachować spójny charakter wystroju łazienki, do gotowego stelaża do powieszenia WC można dokupić także stelaże do bidetu czy umywalki wykonane w podobnej stylistyce.

Jak wybrać WC. Rodzaje misek ustepowych
Sonda
Czy urządzając łazienkę zdecydowałbyś się na montaż bidetu:
Nasi Partnerzy polecają