Najmłodsi na swoim, czyli łazienka dla dzieci. Jak ją urządzić?
Coraz częściej decydujemy się na oddzielną łazienkę dla dzieci i jest to dobry pomysł. Czasami zapominamy jednak, że maluchy szybko rosną, a gust szybko im się zmienia. Jak rozsądnie do tego podejść?
Łazienka to duża inwestycja i musi być obliczona na lata. Rozwiązaniem dla tego pomieszczenia pod kątem dzieci jest dopasowanie funkcji do potrzeb najmłodszych i wybór takiego wyposażenia i kolorystyki, które będą na tyle uniwersalne, że przetrzymają zmieniające się mody. W sukurs przychodzą kolorowa ceramika i baterie, które nie są – moim zdaniem – przejściową modą, a bardzo podobają się i małym dzieciom, i młodzieży. Klimat bliski dziecku można też stworzyć za pomocą łatwych do wymiany akcesoriów czy dodatków, jak na przykład ręczniki.
Łazienka dla dzieci: planujmy rozsądnie
Jeśli łazienka dla dzieci jest niewielka, niezbędne będzie tylko zamontowanie kotary. Ceramikę również radziłabym umocować na standardowej wysokości (umywalka – 84-85 cm, miska toaletowa – 42-44 cm). W przedszkolach i szkołach zaleca się w łazienkach montaż miski WC na wysokości 26 cm (dla dzieci do 3 lat), 32 cm (dla 3-11-latków) i 35 cm dla starszych, do 15. roku życia. W domu jednak w pierwszych latach dzieciom dla wygody wystarczy stabilny stołek-schodek (klasyczny BOLMEN z IKEA).
Wanna czy prysznic w łazience dla dzieci?
W łazience dziecięcej częściej wybieramy wannę niż prysznic. Słusznie – małe dzieci uwielbiają się bawić w wodzie. Sens ma także głęboki, najlepiej murowany brodzik o burtach wysokości około 30 cm i szerokości 20 cm. A jeśli warunki techniczne na to pozwolą – basenik głębokości około 30 cm. Armatura powinna być wyposażona i w wylewkę jak do wanny, i w natrysk z deszczownicą. Gdy dzieci podrosną, będą mogły zamienić kąpiel i zabawy w baseniku na szybki prysznic.
Łazienka dziecięca wielofunkcyjna
W sprzedaży dostępne są także produkty do montażu i regulacji wysokości urządzeń sanitarnych i sterowana elektronicznie armatura (przydatne także dla osób starszych czy niepełnosprawnych). Przykładem niech będzie stelaż VIEGA Eco Plus. Wystarczy nacisnąć przycisk, a umywalka podniesie się do góry od 70 cm do 90 cm. Żeby ją opuścić, wystarczy oprzeć na niej ręce. Ponowne naciśnięcie przycisku blokuje umywalkę na aktualnej wysokości. Dostępny jest także stelaż Viega Eco Plus z regulacją wysokości miski ustępowej. Również w tym przypadku wystarczy nacisnąć przycisk, a toaleta podniesie się lub opuści w zakresie 8 cm. Mechanizm oparty jest na sprężynie gazowej, bez żadnej elektroniki. Wyobrażam sobie też sytuacje, gdy dzieci opuszczają dom rodzinny, a ich miejsce zajmują wymagający opieki dziadkowie. Osobom starszym wygodniej jest korzystać z urządzeń umieszczonych wyżej od standardowych.
Bezpiecznie i ekonomicznie
Gdy pragniesz uchronić maluchy przed zbyt gorącą wodą, możesz zamontować baterie elektroniczne lub z termostatem, które zapewniają utrzymanie wcześniej ustawionej (zaprogramowanej) temperatury wody mimo spadków ciśnienia wody dopływającej. Temperaturę wody w bateriach termostatycznych można ustawiać od 15°C do 60°C, z dokładnością do 1°C. Dla dzieci wybierz model z zabezpieczeniem przeciw przypadkowemu przestawieniu ustawionej temperatury wody. Największą popularnością cieszy się bateria termostatyczna prysznicowa. To zrozumiałe – utrzymanie stałej temperatury wody pod prysznicem jest najbardziej pożądane. Także napełnianie wanny można kontrolować elektronicznie. Armatura Multiplex Trio E (VIEGA) umożliwia ustawienie temperatury i poziomu napełnienia wanny według indywidualnych upodobań. Wartości te można zapisać dla trzech osób i dzięki funkcji pamięci aktywować je podczas kolejnych kąpieli.
Pamiętajmy, że nawet mając najbardziej inteligentne urządzenia, nie można spuścić z oka kąpiących się małych dzieci w łazience!