Jaka podłoga w sypialni: drewno czy wykładzina?

2019-08-20 12:01

Podłoga w sypialni powinna być funkcjonalna i przytulna. Uważa się, że do sypialni odpowiednie są drewno, wykładziny elastyczne i dywanowe. Ale już nie kamień, płytki ceramiczne, beton. To materiały twarde, które nie są sprężyste, a chodzenie po nich nie uchodzi za komfortowe. Trudno się z tym zgodzić.

Drewniana podłoga na betonowej wylewce też nie jest sprężysta. Za to ciepła i przyjemna w dotyku. Wykładzina dywanowa lub dywan przy łóżku wygłuszy kroki i stworzy miłe, przytulne wrażenie. Wykładziny tekstylne natomiast są dekoracyjne i dają poczucie komfortu. Co zatem wybrać na podłogę do sypialni?

Pamiętaj, że sypialnia to twój azyl. O ile w salonie trzeba pogodzić gusty wszystkich domowników, to w sypialni co najwyżej dwóch osób. Przekraczając próg sypialni, powinniśmy wiedzieć, że wkraczamy w inny, wyciszony świat. Inspiracją niech będą pokoje hotelowe, w których oprócz komfortowego wyposażenia ważna jest też atmosfera, którą tworzy przytulny wystrój. Stosuje się miękkie wykładziny, głębsze i mocniejsze kolory, przytłumione światło. Urządzanie i aranżację sypialni zacznij od wyboru bliskiej ci gamy kolorystycznej i elementu, który przykuje uwagę i nada wnętrzu indywidualny charakter. Jeśli nie chcesz na podłodze w sypialni wykładziny – połóż przy łóżku miękki dywan, by wygłuszyć kroki i stworzyć miłe, przytulne wrażenie.

Drewniana podłoga w sypialni
Autor: www.muratorprojekty.pl W sypialni zawsze sprawdzi się podłoga drewniana, która jest ciepła w dotyku i stwarza przytulny nastrój. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator HK54 autorstwa Home Koncept. Zobacz więcej zdjęć na: Link: www.muratorprojekty.pl

Wykładzina do sypialni

Wykładzina na podłodze w sypialni nada ciepły i przytulny charakter wnętrzu. Ponadto wykładziny chronią przed zimnem, wygłuszają kroki. Te o grubości 7-9 mm mają zdolność tłumienia hałasu do 25-35 dB. Są też miękkie i sprężyste. Do sypialni odpowiednie są wykładziny pętelkowo-strzyżone, strzyżone, welurowe. Najlepiej sprawdzi się jednak wykładzina wełniana – wchłania wilgoć z pomieszczenia i oddaje ją w postaci pary. Dzięki temu powietrze w sypialni będzie mniej suche i zdrowsze. Włosie często impregnuje się środkami zapobiegającymi przenikaniu kurzu i brudu w głąb runa. Takie wykładziny mają bardzo dobre właściwości antyelektrostatyczne. Do sypialni polecane są też piękne, ciepłe i ciche wykładziny z sizalu, trawy morskiej, juty czy włókna kokosowego. Cechuje je duża trwałość, odporność na nacisk, przesuwanie mebli na kółkach i rolkach.

wykładzina do sypialni
Autor: Monika Filipiuk-Obiałek, projekt: Katarzyna Francug/Pracownia KAFFKA Wykładziny dywanowe można układać np. na parkiecie czy panelach.

Wybierając wykładzinę na podłogę do sypialni nie będziemy mieć problemu z utrzymaniem jej w czystości. Wykładziny z podkładem filcowym i piankowym można układać bezpośrednio na twardych podłożach – wylewkach betonowych lub ślepych podłogach. Zaletą podkładów z filcu jest też możliwość łatwego umocowania wykładziny do podłoża specjalnymi samoprzylepnymi rzepami. Wykładziny dywanowe można układać na parkiecie, panelach czy innego typu posadzce. Podłoże nie musi być idealne. Dzięki grubości i elastyczności wykładziny dywanowe tuszują nieznaczne nierówności. Nadają się więc do pokrywania starych i nieco zniszczonych podłóg w sypialni. Niektóre wykładziny wymagają najpierw ułożenia na podłożu dodatkowej, piankowej lub filcowej warstwy wyciszającej. Wykładziny tekstylne mają bogate wzornictwo. I są niedrogie. Przy czym tańsze, nawet o 25 proc., są wykładziny w rolce.

Zobacz też:

podłoga w sypialni
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Ewelina Niemczyk-Łoza Tutaj podłoga jest drewniana. Cały projekt jest dość niepowtarzalny: sypialnia otwarta jest na wysoki na dwie kondygnacje pokój dzienny

Mniej kłopotliwa wykładzina w płytkach

Za wykładziną w płytkach przemawia jednak mniej kłopotliwy montaż. Można je instalować bez użycia kleju. Łatwiej też wymienić jedną czy dwie uszkodzone płytki niż całą wykładzinę, a przy przeprowadzce można je bez trudu zdemontować i ułożyć w nowym miejscu. Demontaż wykładziny w rolce może się natomiast skończyć uszkodzeniem podłoża i koniecznością kosztownej i czasochłonnej jego naprawy. Płytki dywanowe są też lżejsze, co ułatwia i zmniejsza koszt transportu (karton wykładziny o wymiarach 50 x 50 cm waży 25 kg, a rolka szerokości 400 cm – nawet 300 kg!). Płytki mają jeszcze tę zaletę, że umożliwiają łączenie różnych kolorów i wzorów w jednym pomieszczeniu.

Sypialnia na poddaszu
Autor: www.muratorprojekty.pl Jasna podłoga powiększy optycznie sypialnię, zwłaszcza usytuowaną na poddaszu. Wizualizacja wnętrza projektu gotowego Murator C214. Zobacz całe wnętrze na: Link: www.muratorprojekty.pl

Wykładziny podłogowe: czyszczenie

Czyszczenie silnie zabrudzonych wykładzin dywanowych z widocznymi, trwałymi plamami jest kosztowne. Dlatego ważne jest to, by dostosować parametry wykładziny do warunków, w jakich będzie użytkowana. Warto też wybierać wykładziny zabezpieczone na przykład warstwą teflonu lub innego środka o podobnym działaniu, które chronią przed wnikaniem we włókna zabrudzeń. W przypadku wykładziny z rolki jest dużo odpadów. Nawet do 20 proc. Przy płytkach dywanowych to średnio 5 proc.

Do sypialni odpowiedni jest także odporny na wgniecenia, ciepły i wyciszający parkiet z korka. I jeszcze jedno – podłoga w sypialni jest zwykle mniej intensywnie eksploatowana, więc możesz sobie pozwolić na mniej odporne na ścieranie i nie tak trwałe materiały jak w części dziennej. To dobry sposób, by trochę zaoszczędzić. Na przykład wybierając do sypialni zamiast podłogi z litego drewna panele drewniane, które mają tylko cienką warstwę drewna (2-6 mm), więc nie wytrzymają częstej renowacji.

Sonda
Podłoga jasna czy ciemna?
Pozostałe podkategorie