Jak skutecznie wyczyścić dywan: czyszczenie i pranie dywanów

2019-12-04 12:58

Dywan jest ozdobą pomieszczenia. Aby przez lata wyglądał świeżo i estetycznie należy o niego dbać, regularnie go odkurzać oraz odpowiednio czyścić zabrudzenia. Przedstawiamy sprawdzone porad, jak dobrze dbać o dywany różnego rodzaju.

Czyszczenie dywanów
Autor: Eugeniusz Filipiuk Dywan wymaga regularnego odkurzania i czyszczenia. Najtrudniej czyści się dywany miękkie i z długim włosem. Można stsować zarówno domowe sposoby czyszczenia dywanów, jak i kupić gotowe preparaty

Ze względu na skład runa dywany dzielimy na:

  • Dywany polipropylenowe

Są to dywany łatwe w czyszczeniu, odporne na ścieranie, szybko schną. Są odporne na zabrudzenia i wilgoć. Plamy z takiego dywanu powinno usuwać się za pomocą dostępnych, delikatnych środków czyszczących np. roztworu z szarego mydła i wody. Dywany polipropylenowe powinny schnąć przynajmniej 12 godzin.

  • Dywany wiskozowe

Te dywany należy odkurzać bez szczotki, samą ssawką wykonując ruchy w stronę ułożenia włosa. Podczas czyszczenia dywanu należy unikać mocnego pocierania jego powierzchni. Ten rodzaj dywanów źle toleruje chemię wybielającą.

  • Dywany wełniane

Mają naturalne włókno bardzo wysokiej jakości. Wpływają na mikroklimat w pomieszczeniu. Wyciszają wnętrze, ich wełna dzięki zawartości naturalnej lanoliny jest odporna na brud. Do czyszczenia dywanów wełnianych nie należy używać środków na bazie tlenu. Powierzchnię należy czyścić tylko przy użyciu łagodnego detergentu, np. szarego mydła. Aby uniknąć kurczenia wełny do mycia dywanu należy używać tylko chłodnej wody.

  • Dywany akrylowe

To dywany odporne na działanie bakterii, enzymów i pleśni oraz na substancje chemiczne. Są bardzo łatwe w czyszczeniu.

Odkurzanie i trzepanie dywanu

Do głównych zasad konserwacji dywanu należy przede wszystkim regularne odkurzanie. Jest to podstawowa metoda czyszczenia, pozwalająca usunąć większość zanieczyszczeń widocznych na powierzchni oraz ukrytych pomiędzy włóknami dywanu. Co jakiś czas zaleca się także trzepanie dywanu przeznaczoną do tego trzepaczką. Dywany powinny być odkurzane często i intensywnie z włosem i pod włos. Odkurzanie powinno odbywać się dwa razy w tygodniu, najlepiej przy pomocy turboszczotki. To specjalna końcówka, którą montuje się na końcu rury odkurzacza. Głównym jej elementem jest umieszczony wewnątrz obrotowy wałek ze szczotkami, który dokładnie zgarnia zabrudzenia (należy pamiętać, aby turboszczotki nie stosować na dywanach wełnianych). Sprawdzonym, zimowym sposobem na odświeżenie dywanu jest trzepanie go na śniegu. Dywan należy położyć ozdobną stroną do śniegu i za pomocą trzepaczki usunąć kurz. Podczas trzepania zanieczyszczenia przywierają do śniegu. Co chwila należy przekładać dywan na świeży puch aż uzyskamy oczekiwany efekt.

Czyszczenie dywanu i usuwanie plam

Jeśli na dywan coś się rozleje, nie czekajmy aż włókna wchłoną cały płyn. Przyłóżmy w tym miejscu papierowy ręcznik, bo gdy plama zaschnie, jej usunięcie z dywanu będzie znacznie trudniejsze. Wszystkie plamy i zabrudzenia powinny być usuwane tak szybko jak to tylko możliwe, aby zapobiec trwałym przebarwieniom.

Uniwersalnym sposobem na pozbycie się większości plam z dywanu jest ciepła woda z płynem do mycia naczyń lub specjalnym detergentem do prania dywanów. Trzeba jednak pamiętać, że dywanu nie można namaczać w dużej ilości wody. Nie wolno podczas czyszczenia dopuścić do jego przemoczenia. Mokry dywan należy suszyć tylko w pozycji poziomej, w temperaturze pokojowej. Jeśli zdecydujemy się na czyszczenie dywanu na mokro, należy zastosować metodę szamponowania, która pozwala uniknąć przemoczenia. Plamy zawsze czyścimy od brzegów do środka. Nie pocierajmy plamy zbyt mocno i długo. To powiększa plamę i zniekształca włókno.

Pranie dywanu

Nie każdy dywan możemy prać ręcznie. Przed przystąpieniem do jego czyszczenia sprawdźmy, czy producent nie odradza takiego prania. Możliwe że jedynym sposobem na jego odświeżenie będzie oddanie dywanu do pralni chemicznej lub zamówienie profesjonalnej usługi do domu. Choć raz w roku powinniśmy skorzystać z takiej usługi prania dywanów. Niezależnie od tego czy zastosujemy domowe sposoby czy użyjemy produktu przeznaczonego do czyszczenia dostępnego na rynku, zawsze każdy środek przetestujmy w mało widocznym miejscu aby upewnić się, że dany preparat jest właściwy dla naszego dywanu i nie powoduje odbarwień. Stosujmy detergenty przeznaczone tylko do tego celu zawsze zgodnie z instrukcją obsługi podaną przez producenta.

Domowe sposoby czyszczenia dywanu

  • Soda do prania dywanu

Kolejną metodą czyszczenia dywanu jest posypanie ubrudzonych włókien dywanu sodą oczyszczoną. Zabieg będzie skuteczniejszy gdy wetrzemy ją w dywan ruchami okrężnymi czystą, suchą i miękką szczotką lub ściereczką. Po kilku godzinach dywan należy bardzo dokładnie odkurzyć. Soda usuwa zabrudzenia, nieprzyjemne zapachy i ma działanie dezynfekujące. Można nią wyczyścić dywan na sucho jak i na mokro. Po wysypaniu sody na zaplamioną ale odkurzoną wcześniej powierzchnię należy spryskać miejsce letnią wodą. Po kilku godzinach suchy dywan powinniśmy dobrze odkurzyć.

  • Ocet i sól do czyszczenia dywanu

Podobne działanie będzie miał roztwór wody z octem. Świeże plamy na dywanie likwidujemy roztworem 1/2 szklanki octu na 1 litr wody, delikatnie usuwając zabrudzenie miękką szmatką. Po tym zabiegu dobrze jest przewietrzyć pomieszczenie i nie chodzić po dywanie aż do jego wyschnięcia.

Świeże plamy z kawy czy herbaty lub czerwonego wina należy zasypać solą kuchenną. Delikatnie zmoczmy brudne miejsce mokrą gąbką i posypmy solą. Pozostawmy na około 10 min i odkurzmy. Utrwalone zabrudzenia pokryjmy pastą wykonaną z sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia, octu i wody. Taką pastę rozłóżmy na plamę i pozostawmy do całkowitego wyschnięcia. Na koniec odkurzmy dokładnie to miejsce. Sól doskonale wyczyści również frędzle dywanu.

  • Pranie dywanu szarym mydłem

Brzydki zapach intensywnie używanego dywanu oraz mocne zabrudzenia usunie piana z rozpuszczonego w ciepłej wodzie szarego mydła.

  • Domowe sposoby usuwania plam z dywanu

Tłuste plamy usuniemy talkiem, posypmy nim dywan i pozostawmy na całą dobę a następnie odkurzmy całą powierzchnię.

Tłuszcz lub stearynę ze świecy można wytopić lekko ciepłym żelazkiem, prasując dywan przez ręcznik papierowy.

W przypadku plam z błota na dywanie, należy poczekać aż wyschną, a następnie porządnie odkurzyć.

Gumę do żucia, która wkleiła się we włókna dywanu zamroźmy kostkami lodu, wtedy łatwo się wykruszy.

Aby pozbyć się z dywanu sierści kota lub psa, użyjmy gumowej ściągaczki do mycia okien, dobrze zwilżonej wodą. Dostępne są również specjalne gumowe szczotki do tego celu. Z małych powierzchni sierść zbierzemy mokrą, gumową rękawiczką.

Usuwanie odgnieceń na dywanie

Na dywanie zwykle ustawiamy meble, które z czasem pozostawiają odgniecione ślady. Powinniśmy więc co jakiś czas je przesuwać, dając odpocząć odkształconym miejscom. W miejscu zagniecenia kładziemy złożoną i zmoczoną, czystą szmatkę, a następnie delikatnie dotykamy punktowo gorącym żelazkiem. Gorącą parę z żelazka możemy także skierować bezpośrednio na dywan z odległości kilkunastu centymetrów nie dotykając wtedy jego powierzchni. Co jakiś czas powinno się obracać dywan, aby zapobiec szybkiemu wydeptaniu.

Pranie dywanu na sucho i na mokro

Czyszczenie dywanu może odbywać się na dwa sposoby – na sucho i na mokro. W przypadku prania dywanu na sucho środek czyszczący wystarczy rozsypać, poczekać chwilę i odkurzyć dywan. Czyszczenie dywanów na sucho to gwarancja, że prana powierzchnia nie zmieni właściwości, ani kolorów. Zaletą czyszczenia dywanów za pomocą suchej piany jest maksymalnie krótki czas schnięcia, najczęściej około 2-3 godziny. Sucha piana zawiera około 5% wody. Zawarte w niej związki powierzchniowo czynne powlekają cząsteczki brudu. Suchą pianę można nanosić na czyszczone powierzchnie ręcznie lub za pomocą specjalnej maszyny.

Pranie dywanów na mokro to tradycyjny sposób czyszczenia, który niestety ma swoje wady. Po praniu dywan musi długo schnąć i narażony jest na rozwój pleśni i drobnoustrojów. Ponadto dywany mogą się przez to odbarwiać i odkształcać. Grube włókna dywanu typu shaggy są w stanie wchłonąć duże ilości wody, co jeszcze bardziej wydłuża proces schnięcia. Dlatego decydując się na czyszczenie dywanu na mokro należy zadbać, aby w pomieszczeniu była odpowiednio wysoka temperatura oraz dobre przewietrzanie.

Odkurzacze piorące i parowe do czyszczenia dywanów

Odkurzacz piorący to niezbędne urządzenie w domu alergika. Doskonale radzi sobie z usuwaniem roztoczy i innych alergenów znajdujących się we włosiu dywanu. Taki odkurzacz możemy zakupić lub wypożyczyć. Ekstrakcyjne mycie dywanów polega na spryskaniu ich powierzchni odpowiednim detergentem, który następnie zostanie odessany z czyszczonej powierzchni wraz z brudem. Skuteczność tej metody w dużej mierze zależy od stopnia zabrudzenia oraz ilości roztworu użytego na metr kwadratowy. Czyszczenie dywanów za pomocą gorącej pary wodnej cieszy się również dużym zainteresowaniem. W przypadku dywanów z długim włosiem, skuteczną metodą jest czyszczenie za pomocą odkurzacza parowego. Wytworzona przez to urządzenie wysoka temperatura bardzo skutecznie zabija wszystkie drobnoustroje: bakterie, wirusy, roztocza, zarodniki pleśni, pasożyty.

Warto wiedzieć
Dywan

Autor: Sklepy KOMFORT

Dywan dostępny w ofercie Sklepów KOMFORT

O tym warto pamiętać kupując dywan

W małym pokoju sprawdzi się jasny dywan, o jednolitej barwie lub z delikatnym wzorem, który optycznie powiększy pomieszczenie, jeśli pokryjemy nim całą podłogę. Utrzymany w mocnych barwach, z dużymi deseniami nadaje się raczej do obszernego wnętrza. Wzór dywanu powinien być dopasowany do stylu mieszkania i współgrać z innymi tkaninami w pomieszczeniu. Kupując należy dokładnie zapoznać się z metką. Dowiemy się z niej m.in.: z czego jest dywan, jaki ma wymiar, jak go czyścić, czy jest antystatyczny (nie elektryzuje się).

Sonda
Podłoga jasna czy ciemna?