Jak urządzić salon? Nowoczesny salon z kominkiem - 17 aranżacji i inspiracji

2013-12-11 16:58
Przytulny salon
Autor: Marcin Czechowicz Ten salon pokazywaliśmy już kilka razy. Nie mogło go zabraknąć i w tym zestawieniu. Pomimo wykończenia wnętrza chłodnymi materiałami, dzięki ciepłym kolorom - kremom i apetycznym brązom - ten salon nie traci na przytulności.

Jak urządzić salon, by był przytulny? Surowe i minimalistyczne aranżacje nowoczesnych salonów nie każdemu przypadną do gustu. Dlatego wybraliśmy najbardziej przytulne i ciepłe aranżacje nowoczesnych salonów z kominiem i nie tylko. Główne kryterium - ma być miękko, miło i ciepło. Oto 17 zdjęć salonów, z których nie będziecie chcieli szybko wyjść.

Nowoczesny, ale ciepły i przytulny salon

Salon to przede wszystkim miejsce odpoczynku. Miękkie poduszki, narzuty, dywany, zasłony czy lampy - te wszystkie elementy wystroju nowoczesnego salonu nadają ciepły i przytulny charakter. W takim wnętrzu chce się spędzać każdą wolną chwilę. Aranżacja salonu z kominkiem to alternatywa już bardziej luksusowa. Nie zawsze są warunki do wykonania instalacji, dlatego można się wesprzeć takim rozwiązaniem, jak biokominek.

Galeria 17 aranżacji nowoczenego salonu pomoże Ci określić wnętrze, które jest zdecydowanie w Twoim stylu.

Czytaj też: Sposób na jasne i przestronne pokoje na poddaszu >>>

10 pięknych aranżacji salonu

Jak urządzić salon: radzi architekt wnętrz

Urządzenie salonu to z pozoru prosty temat. Kanapa, wygodne fotele, elegancki dywan, stolik kawowy, kominek. W rzeczywistości taki schemat jest realizowany sporadycznie. Wszystko zależy od architektury wnętrza, modelu życia mieszkańców i ich budżetu. Inaczej urządzasz salon w rezydencji lub domu jednorodzinnym, a inaczej w apartamencie albo mieszkaniu. W rezydencjach salon najczęściej funkcjonuje jako osobne pomieszczenie. Jego walorami mogą być atrakcyjne osie widokowe lub niestandardowa wysokość (tak zwana pustka nad salonem w dwukondygnacyjnym wnętrzu), które podkreślają reprezentacyjny charakter pomieszczenia. Zaakcentowane są w nim zwykle ładny kominek i zestaw wypoczynkowy. W mniejszych domach urządzamy salon, który bywa częścią otwartej przestrzeni, łączącej wiele funkcji.

Jak urządzić salon z kominkiem

Zastanawiając się jak urządzić salon, dążymy do tego, aby był najbardziej przytulnym miejscem w domu. O atmosferze wnętrza często decyduje kominek. Zarówno otwarty, jak i zamknięty ma swoje zalety. W otwartym, tradycyjnie zbudowanym kominku lepiej widać ogień, masz poczucie jego bliskości. Kominki zamknięte mniej ograniczają organizacyjnie. W każdej chwili możesz wyjść z domu – wystarczy zamknąć szklane drzwiczki i nie musisz się martwić o kanapy ustawione w sąsiedztwie. Styl kominka zależy od tego, jak chcesz urządzić salon. Jeśli chętnie wracasz do wzorów klasycznych, użyj naturalnych kamieni na kominku i płycie przed nim. Jeżeli wolisz styl nowoczesny w aranżacji salonu – bryła kominka może mieć kształt prostopadłościanu. Wykonana z tego samego materiału co ściany nie zakłóca widoku ognia.

Urządzanie salonu a bezpieczeństwo

Podczas urządzania salonu należy pamiętać o bezpiecznej odległości paleniska od mebli tapicerowanych. To moc wkładu określa, jaki dystans powinien dzielić kanapy od paleniska. Przy kominku zamkniętym – 110-160 cm. Więcej wolnej przestrzeni trzeba zachować przed kominkami otwartymi (mniej więcej 200 cm). Przed palącymi się drewnami wypadającymi z kominka chroni podłogę specjalna płyta. Musi mieć przynajmniej 60-70 cm długości przy kominku zamkniętym oraz mniej więcej 100 cm przy otwartym. Jest wtedy miejsce na dodatkowy parawan przed kominkiem. Nie tylko pełni on funkcję ochronną, ale także kieruje na boki strumień ciepłego powietrza, które dzięki temu nie grzeje mebli.

Jak urządzić jasny i przestronny salon

W urządzaniu salonu zaponowała moda na duże przeszklenia, pozwalające przyrodzie wniknąć do wnętrza. Ale takie rozwiązania nie zawsze są dobre. Niekiedy gęstość zabudowy, szczególnie w miastach, wymusza na architektach niekonwencjonalne rozwiązania podnoszące atrakcyjność projektowanej przestrzeni. Jak urządzić salon z dużymi oknami, jeśli dookoła stoi dużo innych domów? Warto zwrócić na to uwagę na etapie wybierania projektu. Jak znaleźć upragniony atrakcyjny widok z salonu, nie zaglądając innym do okien? Jednym ze sposobów jest umiejętne kadrowanie widoku za pomocą okna przy podłodze. Efekt może wzmocnić zastosowanie podczas urządzania salonu otwartego narożnika, który skieruje wzrok na pięknie utrzymany trawnik. Okna narożne mają tę zaletę, że dają prawie panoramiczny widok. To prosty detal, ale bardzo efektowny. Szczególnie jeśli uda się umieścić w salonie choć jedną, nawet wąską, ale za to wysoką szybę.

Duże okno w salonie
Autor: Piotr Mastalerz Piękny widok za oknem buduje charakter salonu. Panoramiczne okna dają znakomity efekt, gdy dom stoi w ładnym otoczeniu. Projekt domu: Michal Owadowicz, DJiO
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.