Sypialnia z łazienką w jednym pomieszczeniu: czy to funkcjonalne rozwiązanie? ZDJĘCIA

2011-11-08 14:17

Sypialnia z łazienką w jednym pomieszczeniu to coraz częsciej spotykane rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Czy warto połączyć sypialnię z łazienką? Jak to zrobić? Czy takie rozwiązanie ma sens?

Nowoczesna sypialnia master bedroom
Autor: Marcin Czechowicz Aranżacja połączonej sypialni z łazienką musi być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna

Sypialnia z łazienką w jednym pomieszczeniu

Kiedy w projekcie domu ma się do dyspozycji stosunkowo dużą przestrzeń na łazienkę i sypialnię, a jednocześnie chce się cieszyć wygodą, można pomyśleć o stworzeniu wyjątkowej, nowoczesnej sypialni. Takiej, w której oba pomieszczenia są ze sobą połączone. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Czemu? Przede wszystkim jest korzystne dla osób, które uwielbiają zaznawać relaksacyjnych kąpieli, a jednocześnie nie boją się wdrażać nietuzinkowych rozwiązań. Musisz jednak pamiętać, że podstawowym warunkiem przy aranżacji wnętrza takiej nowoczesnej i przytulnej sypialni jest wygoda.

W wielu projektach sypialnia coraz częściej występuje w połączeniu z łazienką przeznaczoną jedynie dla jej użytkowników. Uzupełniona dodatkowymi pomieszczeniami np. sypialnia z łazienką i garderobą gwarantuje pełną prywatność wszystkich funkcji związanych z wypoczynkiem: spokojny sen, poranną i wieczorną toaletę bez oczekiwania w kolejce do rodzinnej łazienki, wybór stroju bez konieczności biegania po domu w piżamie.

Sprawdź też: Sypialnia na poddaszu. POMYSŁY na ciekawą aranżację>>>

Nowoczesna sypialnia
Autor: Andrzej Szandomirski Nowoczesna sypialnia połączona z łazienką nie zawsze potrzebuje dużej przestrzeni. Niekiedy wystarczy podzielić wnętrze ścianką lub konstrukcją maskującą (Projekt wnętrz: Beata Stojanow-Jaskot)

Jak połączyć sypialnię z łazienką?

Łazienka może sąsiadować z sypialnią (do obu prowadzi wejście z korytarza), być z nią połączona bezpośrednio – wspólnymi drzwiami – lub za pośrednictwem garderoby. Zaletą łazienki położonej przy sypialni jest to, że nie ingeruje w komunikację holu, a poza tym można w niej zastosować drzwi przesuwne, które wprawdzie mniej izolują, ale zabierają mniej miejsca na otwieranie. Z drzwi łączących sypialnię z łazienką korzystają tylko dwie bliskie sobie osoby, dlatego zamiast pełnych drzwi spotyka się mocno przeszklone lub w całości wykonane ze szkła zazwyczaj matowego, które izolują pomieszczenia jedynie częściowo – widać przez nie zarysy sprzętów lub postaci.

Aranżacja małej łazienki dla gości

Jakie są zalety połączenia sypialni z łazienką?

Łazienka odcięta od reszty domu drzwiami sypialni ma wiele zalet. Stwarza najbardziej osobiste miejsce relaksu – tu żaden gość się nie zabłąka ani wścibska koleżanka nie zajrzy pod pretekstem poprawy makijażu. Możemy korzystać z takiej łazienki również w nocy, nie przeszkadzając innym domownikom. Pozwala delektować się kąpielą w samotności, gdy dzieci śpią. Skraca drogę z łóżka do łazienki i z łazienki do łóżka. Jeśli lubimy, możemy skorzystać z niej we dwoje – brać kąpiel, robić makijaż, myć zęby albo uciąć sobie wieczorną pogawędkę, gdy jedno z nas wyleguje się w wannie. A o poranku, gdy grozi pośpiech wspólnego szykowania się do pracy i szkoły, mieć pięć minut azylu dla siebie, bez dobijających się do drzwi pozostałych domowników.

Sprawdź też: Jak urządzić małą łazienkę w bloku. Wskazówki i zdjęcia>>>

Warunkiem połączenia sypialni z łazienką jest dobra wentylacja

Ostatnim krzykiem mody jest takie zaprojektowanie sypialni, by zmieściła się w niej wolno stojąca wanna, lub całkowite połączenie sypialni z łazienką. Wybierając takie rozwiązanie, musimy się liczyć z koniecznością nie tylko sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej (w pomieszczeniu musi być kratka wentylacyjna), ale także wspomagania jej wentylatorem higrosterowalnym (włączy się samoczynnie, gdy wilgotność przekroczy określoną wartość).

Pozostałe podkategorie