Wybieramy zagłówek do łóżka. Modna ściana za łóżkiem w sypialni

2020-11-06 15:25

Zagłówek do łóżka i dekoracyjna ściana za łóżkiem w sypialni to efekt „wow” w tym pomieszczeniu. - Powtarzam klientom, że jeżeli chcą czegoś specjalnego w sypialni, to ściana za łóżkiem może być najmocniejszym punktem wizualnym – tłumaczy Anna Betley-Uchańska z Pracowni ABU Wnętrza. Jednym słowem: można zaszaleć!

Sypialnia ABU Wnętrza
Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza Rozbudowany zagłówek za łóżkiem, w który zmieściły się włączniki i gniazdka

Z czego można zrobić dekorację za łóżkiem? Z wielu materiałów i akcesoriów. Możemy je mieszać tak, by powstały ciekawe kompozycje.

Sposoby dekoracji ściany za łóżkiem
Pracownia ABU Wnętrza

Autor: Łukasz Matczak, projekt: Pracownia Abu Wnętrza

- Tapeta

- Fototapeta

- Intensywny kolor

- Tynk strukturalny

- Panele 3d

- Cegła

- Kamień naturalny lub elewacyjny

- Beton w postaci masy lub płyt

- Okładzina z płyty fornirowanej lub laminowanej

- Drewniane szczebelki

- Boazeria z płyt MDF lub desek drewnianych

- Zabudowy z płyt g-k z podświetleniem led

- Półki - szafki, asymetryczne lub proste

- Tapicerowane panele

- Zagłówek

- Powieszenie dużej grafiki, obrazu lub lustra w dekoracyjnej ramie

- Lamperia malowana

- Sztukateria klejona do ścian

Ściana za łóżkiem – co wybrać?

Wszystko zależy od stylu w jakim jest utrzymana aranżacja sypialni oraz od budżetu jakim dysponuje inwestor. Jeżeli pomysł na ciekawą dekorację ściany za łóżkiem realizujemy już na etapie deweloperskim lub podczas gruntownego remontu można przewidzieć wymyślne wnęki z podświetleniami. Trzeba wtedy pamiętać o doprowadzeniu prądu, aby później nie kuć całej ściany.

Tapety i fototapety to ponadczasowe rozwiązanie do dekoracji ściany w sypialni, modne od paru dekad. Można zaszaleć z wzorem, kolorem lub iluzją przestrzeni. Czasem klienci dostarczają swoje ulubione zdjęcia z wakacji i udaje się je dostosować do fototapety za łóżkiem. To idealny sposób na uwiecznienie pięknych wspomnień!

Przy skromnym budżecie wystarczy ścianę za łóżkiem pomalować intensywnym, odcinającym się kolorem na całej wysokości, do połowy albo na wysokości zagłówka (tzw. lamperia). Jeżeli chcemy coś dodać, można ozdobić dodatkowo ścianę wzorami z gotowych szablonów malarskich lub naklejkami.

Przy większym budżecie można pomyśleć o okładzinach z kamienia naturalnego, cegły, betonu, tynku strukturalnego czy drewna. Na rynku jest bardzo wiele rozwiązań i w zasadzie nic nas nie powstrzymuje przed montażem na ścianie za łóżkiem nawet gresu wielkoformatowego - jeżeli tylko jego wzór i struktura pasują do naszej idei.

Jeżeli brakuje nam miejsca na przechowywanie możemy pomyśleć o zabudowie meblowej wokół łóżka. Zrobimy ją w postaci pawlaczy, półek, regałów lub szafek. Trzeba jednak pamiętać o solidnym montażu na takiej wysokości, aby nic nie przeszkadzało przy wstawaniu z łóżka.

Zagłówek do łóżka

Jak sama nazwa wskazuje to część „za głową”, pełniąca poza funkcją dekoracyjną również użytkową. Stanowi miejsce oparcia pleców lub poduszki, zagłówki chronią też ścianę przed otarciami. Niektórzy klienci mają bardzo sprecyzowane oczekiwania do zagłówka za łóżkiem, np. ma być miękki, profilowany, o odpowiedniej wysokości, czasem ruchomy z opcją zmiany kąta nachylenia.

Przeczytaj też:

Modne panele ścienne z PCW, MDF, drewniane, gipsowe 3D: aranżacje, zdjęcia, porady >>>

Zagłówki mogą stanowić element konstrukcyjny mebla lub być elementem całkowicie niezależnym.

Coraz częściej dodajemy zagłówki tapicerowane do łóżek podwójnych w głównej sypialni, jak i do łóżek dziecięcych czy młodzieżowych. Na rynku mamy do wyboru różne wersje budżetowe dostępne online lub w marketach budowlanych. Takie zagłówki do łóżka to gotowe, tapicerowane kasetony do samodzielnego montażu na ścianie. Jeżeli dysponujemy większym budżetem i chcemy bardziej spersonalizowany projekt sypialni, możemy udać się do firmy tapicerskiej i zamówić zagłówek lub nawet całą ścianę wykonaną z paneli tekstylnych o dowolnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Ostatnio modne są asymetryczne wzory lub przeszycia. Nadal królują tkaniny pluszo-podobne.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zagłówka do łóżka?

  • Materiał zagłówka do łóżka

Od niego w największym stopniu zależy cena zagłówków tapicerowanych do łóżka. Znajdziemy niedrogie materiały po kilkadziesiąt złotych za m2 jak i droższe po kilkaset złotych. Zazwyczaj cena idzie w parze z jakością. Producent oznacza na tkaninie jej żywotność i to czy jest odporna na zaplamienie, zalanie, czyli czy jest odpowiednio zaimpregnowana. Zwłaszcza jeżeli szukamy zagłówków do pokoju dziecięcego warto wybrać materiał o wysokiej odporności - taki, który szybko nie przetrze się w miejscach gdzie się najczęściej opieramy. Również taki, który ma odpowiednia impregnację i łatwo usuniemy z niego ślady farb czy flamastrów. Cena zagłówka tapicerowanego zależy też od rodzaju tkaniny, czy wybieramy taką z grubym splotem, gładką, pluszo-podobną czy też ekoskórę lub naturalną skórę.

  • Technologia wykonania zagłówka do łóżka

Wykonawca zarekomenduje nam, w zależności od projektu i wybranej tkaniny najlepszy sposób montażu i wykonania zagłówka łóżka. Tańsza, ale mniej efektowna jest wersja z przeszyciami. Droższa to np. wersja zagłówka z oddzielnymi panelami montowanymi jeden przy drugim. W obydwu przypadkach bardzo ważna jest precyzja wykonania. Nic nie kłuje w oczy bardziej niż nierówny szef, zagięcia lub źle spasowane krawędzie na pięknej tkaninie zagłówka.

  • Sposób montażu zagłówka do łóżka

Warto ustalić z wykonawcą, jaki sposób montażu zagłówka będzie najlepszy i spójny z naszymi oczekiwaniami. Musi też być bezpieczny, bo takie panele potrafią sporo ważyć! Jeżeli planujemy zmieniać aranżacje sypialni i chcemy, by panele łatwo zdemontować, wtedy warto zawiesić je na specjalnej listwie montażowej lub haczykach. Jeżeli wiemy, że jest to ich miejsce docelowe montaż może się odbyć na klej. Dodatkowo można je zespolić z samym łóżkiem lub elementami zabudowy stolarskiej.

  • Grubość zagłówka

Jeżeli walczymy o każdy centymetr w sypialni, warto zaznaczyć, aby panel był jak najcieńszy, zazwyczaj są to ok 2-3 cm (tkanina, pianka i cienka płyta meblowa). Jeżeli nie mamy takich ograniczeń i przykładowo, chcemy aby nad zagłówkiem była też półka na odłożenie telefonu - zagłówek może mieć szerokość nawet 7-8 cm. Będzie też wtedy bardziej miękki i efektowny wizualnie.

Jak zrobić sypialnię z palet?

Pytania o zagłówek nad łóżkiem

Spotykam się z różnymi pytaniami przy podejmowaniu decyzji o zagłówku do łóżka. Oto kilka z nich, które najczęściej się powtarzają:

  • Czy mnie na to stać? Przestało to być już prestiżowe, unikatowe rozwiązanie. Coraz więcej firm robi niedrogie panele (zagłówki) do samodzielnego montażu. Polecam też zapoznać się z samą technologią, która jest dość prosta i w 1-2 weekendy można taki zestaw wykonać samemu. W Internecie krąży dużo filmików instruktażowych.
  • Czy można montować w zagłówku gniazdka i włączniki? Można i naprawdę ciekawie może to wyglądać. Trzeba tylko precyzyjnie rozplanować puszki elektryczne, aby gniazdko czy włącznik wypadało na łączeniu paneli.
  • Czy można dodać oświetlenie do paneli? Tak, zarówno w formie kinkietów montowanych na tkaninie, jak i pasków led wpuszczonych pomiędzy panele.
  • Czy można dodać panele do drewnianego łóżka? Tak, nie ma przeciwwskazań i naprawdę interesująco może to wyglądać.

Przeczytaj też:

Anna Betley-Uchańska
Anna Betley-Uchańska, architekt wnętrz, Pracownia ABU Wnętrza

Z wykształcenia architekt wnętrz, z zamiłowania artysta plastyk. Po ukończeniu studiów pracowała dla dużych, warszawskich biur projektowych. Od 2009 roku prowadzi Pracownię ABU Wnętrza. Nie boi się koloru, ani odważnych rozwiązań funkcjonalnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie