Projekty domów z ładnymi sypialniami: inspiracje
Szukasz inspiracji na ładne i komfortowe sypialnie? Przedstawiamy wizualizacje atrakcyjnych sypialni w projektach gotowych z kolekcji Muratora.
Sypialnia jest przestrzenią prywatną przeznaczoną na odpoczynek, więc powinna być komfortowo urządzona. W sypialni powinno znaleźć się wygodne i odpowiedniej wielkości łóżko z łatwym dostępem do niego. W pokoju tym może znaleźć się telewizor, jeśli ktoś lubi oglądać filmy przed snem. Warto pamiętać o stoliku z wygodnym fotelem, przy którym można czytać książki lub układać pasjansa. Jeśli nie mamy osobnej łazienki przy sypialni, dobrze jest urządzić w niej kącik toaletowy. Pod żadnym pozorem nie należy urządzać w niej miejsca do pracy - z biurkiem i regałem na segregatory. Za to może znaleźć się tu półka na książki oraz dekoracyjne bibeloty. Miejsce do pracy urządzamy jedynie w pokoju dziecka, który służy jednocześnie jako jego sypialnia.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu Murator C333m - Miarodajny - wariant XII, arch. Przemysław Biryło. Standardowa sypialnia ma wielkie okno z boku łóżka. Zobacz ten projekt domu
Ważna jest przestrzeń, którą dysponujemy na urządzenie sypialni, oraz jej wyposażenie i wykończenie. Coraz częściej gospodarze domu urządzają dla siebie wielkie, prywatne sypialnie typu master bedroom. Sypialnie pozostałych członków rodziny mogą być skromniejsze. Ale i tak wielkość tych pomieszczeń wynosi zwykle ponad 10 m2. Mają okazałe przeszklenia, często z wyjściem do ogrodu lub na taras.
Przeczytaj też: Kolory w sypialni: inspiracje na kolory ścian i dodatków >>>
Polecany artykuł:
W projekcie parterowego domu Nowatorskiego (EC383) master bedroom (26 m2) jest urządzony na jego skraju i zajmuje całą szerokość bryły. Z sypialni jest wyjście na taras, więc można rankiem wyjść do ogrodu. Nowocześnie urządzone wnętrze ma garderobę w przeszklonym boksie. Ścianę za łóżkiem wykończono trójwymiarową boazerią.
Nowa historia (M254) to nowoczesny w stylu dom z master bedroom (25 m2) na piętrze. Za centralnie ustawioną ścianką naprzeciwko łóżka znajdują się 2 garderoby i łazienka. Do sypialni gospodarzy należy również balkon nad tarasem, z którego roztacza się widok na ogród. Prowadzą nań dwuskrzydłowe drzwi tarasowe.
Standardowa sypialnia
W projekcie domu do zabudowy bliźniaczej HK75B sypialnia wraz z garderobą ma 17 m2. Obok jest łazienka z wanną i prysznicem, ale jest ona przeznaczona również dla dzieci z 2 pozostałych sypialni umieszczonych na piętrze. W sypialni są dwa przeszklenia w narożniku, co sprawia, że jest ona atrakcyjna. Jedno to drzwi prowadzące na balkon. Na drugiej ścianie można zainstalować szeroką nieotwieraną witrynę.
W XII wariancie niewielkiego domu Miarodajnego (C333m) sypialnia ma 11 m2. Ale i tyle wystarczy, żeby zmieścić małżeńskie łoże. Obok niego znajdzie się miejsce na wolno stojącą garderobę, lustro oraz kącik kwiatowy. Typowe wnętrze zostało urządzone dla osób lubiących luz - z pewną niedbałością i lekkością.
Przeczytaj też:
Miarodajny - najlepszy projekt! 6 powodów, dla których pokochali go inwestorzy z całej Polski
Sypialnia na poddaszu
W bardzo wielu domach strefa nocna znajduje się na poddaszu, w efekcie czego sypialnię trzeba urządzić pod skosami. To pozwala na ciekawe aranżacje. Jeśli chcemy przysunąć podwójne łóżko do ściany kolankowej pod skosem, powinna mieć ona wysokość co najmniej 1 m, żeby wygodnie wstawać z łóżka (przy małym kącie nachylenia dachu – powinna być wyższa). Bywa jednak, że wezgłowie jest dość wysokie, więc warto na to zwrócić uwagę.
Na dużych poddaszach sypialnia może zajmować część wzdłuż całej ściany szczytowej. Wtedy łoże można wyeksponować, stawiając je tyłem do okna (albo dwóch symetrycznych) na tej ścianie. Amatorzy widoków nocnego nieba, mogą postawić łóżko pod oknem połaciowym. Tak jak to przewidziano w projekcie domu HK72 G2. Sypialnia ma ponad 11 m2 powierzchni (razem ze skosami). Ma własną garderobę umieszczoną również pod skosem dachu). Ścianka kolankowa w tym domu ma 125 cm, więc poddasze można wygodnie zagospodarować.
Zgrabna sypialnia gospodarzy jest w wariancie III niedużego Domu na rozstaju (C214c). Ma prawie 10 m2 powierzchni (mierząc po podłodze – 14 m2). Podwójne łóżko można zgrabnie umieścić w narożniku. W takiej przestrzeni znajdzie się też miejsce na szafę oraz kącik wypoczynkowy.
Sypialnia dla dzieci
Ten pokój zwykle łączy 2 funkcje – sypialni oraz pokoju do pracy ucznia. Musi się więc znaleźć tam miejsce na pojedyncze łóżko oraz biurko i regalik lub półki na książki i zeszyty. Dobrze jest znaleźć też tam miejsce na fotel lub małą kanapę dla gości. Sypialnię dla dzieci zwykle wykańcza się w delikatnych pastelowych kolorach.
W projekcie domu Wykwintny (C280) pokoje dzieci mają po 10 m2 (netto – 14 m2). Łóżko i miejsce do pracy umieszczono pod skosami. Po przeciwległej stronie pokoju jest miejsce na szafę i fotel. Dużo światła zapewnia portfenetr, czyli wysokie okno-drzwi.
Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:
- Domy parterowe – wybierz projekt dla siebie
- Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości
- Domy z antresolą – najciekawsze propozycje
- Duże też jest piękne – najładniejsze projekty domów piętrowych