Zobacz projekty domów z ładnymi kuchniami. Zachwycają! Kuchenne inspiracje
Kuchnia przekształca się w drugi salon domu, nie wiadomo, czy czasem nie ważniejszy od tego pierwszego. Spędzamy w niej dużo czasu, wspólnie gotujemy i razem biesiadujemy. Warto robić to w pięknym otoczeniu. Zobacz inspirujące kuchnie w domach z projektów gotowych Muratora.
Coraz rzadziej kuchnia jest osobnym, zamkniętym pomieszczeniem. W nowych domach znika granica między kuchnią a salonem. Są różne sposoby na wydzielenie jej z przestrzeni. W dużych przestrzeniach między kuchnią a salonem może znaleźć się dodatkowe miejsce na jadalnię. Zwolennicy zacierania granic mogą zaaranżować takie wnętrze w jednym stylu.
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu C346a Elastyczny -wariant I, arch. Przemysław Biryło. Kuchnia bez górnych szafek, a zamiast nich z otwartymi półkami wygląda zdecydowanie lżej. Zobacz ten projekt domu
Kuchnia inspiracje: razem, a jednak osobno
Przejście z kuchni do jadalni lub salonu można zaznaczyć zmianą materiału posadzkowego. Ze względów praktycznych w kuchni lepiej wykorzystać ceramikę, którą można łatwo utrzymać w czystości. Przestrzeń przynależną już do salonu wyznaczy na przykład posadzka z parkietu lub paneli o wzorze drewnopodobnym.
Zdecydowaną granicę możemy stworzyć za pomocą fragmentu zabudowy kuchennej. Często na granicy między kuchnią a pozostałą częścią mieszkania umieszcza się fragment z blatem stanowiącym barek. Od strony salonu mogą znajdować się tam wysokie krzesła. Miłośnicy wspólnego gotowania umieszczą w tej części kuchni fragment z płytą do gotowania, żeby w czasie przygotowywania posiłku móc konwersować z pozostałymi mieszkańcami lub gośćmi.
Najnowocześniejsze rozwiązanie tego typu to wyspa kuchenna na styku właściwej kuchni i pozostałej części strefy dziennej. Wyspa może zostać bardzo atrakcyjnie, a jednocześnie praktycznie zaprojektowana. Na wyspie można gotować, przyrządzać posiłki, zmywać naczynia. Można w niej umieścić ze wszystkich stron szafki lub szuflady ze sprzętami potrzebnymi podczas gotowania. Przy wyspie można zrobić również siedziska. Ale w nowoczesnym wnętrzu bardzo ciekawie może wyglądać rozwiązanie minimalistyczne – prosty prostopadłościan mieszczący tylko płytę.
Rodzaj zabudowy w kuchni
Otwarta kuchnia musi być piękna, ponieważ będziemy pokazywać ją także gościom, również tym niezapowiedzianym. Mamy wiele możliwości wykonania oryginalnej zabudowy w różnym stylu. Fronty szafek, blaty, sprzęty kuchenne i akcesoria można komponować w ciekawe aranżacje.
Tradycyjnie w kuchni umieszcza się dwa rzędy szafek – dolny i górny. Zabudowa może mieć charakter pasujący do stylu całego domu. W domach tradycyjnych znajdziemy rozrzeźbione szafki ze zdobieniami. Górny fryz nadaje stylowe wykończenie.
W nowoczesnych aranżacjach kuchni stosuje się inaczej skomponowaną zabudowę. Nie stanowi ona na przykład dwóch czy trzech połączonych ciągów roboczych wyznaczających granice kuchni, tak jak to się robi tradycyjnie.
Polecany artykuł:
Często jest rozbita na kilka osobno ustawionych fragmentów. Na wyeksponowanie zasługuje wyspa lub barek, a zwłaszcza całościenna zabudowa kuchenna otwarta w kierunku salonu. Dwurzędowy tradycyjny zespół szafek kuchennych został zamieniony w kombajn mieszczący szafki od góry do dołu. Można w nim wyróżnić zestaw piekarnik plus kuchenka mikrofalowa umieszczone nie nad ziemią, ale bardziej naturalnej na wysokości torsu człowieka.
Polecany artykuł:
Oszczędnym rozwiązaniem, które można polecić do niedużych domów, jest ograniczenie liczby górnych szafek na rzecz otwartych regalików lub półek, na których można umieścić sprzęty kuchenne. Kombinacja półek może być bardzo różnorodna, co pozwala uzyskać ciekawe efekty. Taka zabudowa wygląda niezwykle lekko, jednak wymaga regularnego sprzątania, żeby zachować efekt estetyczny.
Polecany artykuł:
Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:
- Miarodajny - najczęściej wybierany projekt 2019 r.!
- Najlepsze projekty domów nowoczesnych
- Dom na wąską działkę - TOP 5 projektów
- 8 domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. zł
- Idealne domy dla rodziny 2+3
- 5 najlepszych projektów małych domów (70-80 m2)
- Polecane projekty domów o pow. do 100/110 m2
- Najlepsze projekty domów drewnianych
Masz pytania dotyczące wyboru projektu? Skontaktuj się z nami tel. 22 59 05 555 lub e-mail: [email protected]