Kuchnia częściowo otwarta na salon – jak ją dobrze urządzić

2019-10-02 15:53
Kuchnia częściowo otwarta na salon – jak ją dobrze urządzić
Autor: CERAMICHE REFIN Kuchnia za szklanymi, obrotowymi drzwiami o szerokości 200 cm. Mają zawiasy zintegrowane z ościeżnicą, i umieszczone pośrodku skrzydła, na dole. Obracają się o 360° w obu kierunkach

Kuchnia otwarta ma wiele zalet, zamknięta też, ale inne. Niezdecydowanym radzimy rozważyć kompromisowe rozwiązanie – kuchnię częściowo otwartą. Podsuwamy pomysły na taką kuchnię

Częściowe zamknięcie kuchni pozwala na wyraźny podział na kuchnię i bardziej formalną jadalnię / pokój dzienny przy zachowaniu dobrego kontaktu z domownikami i gośćmi. Przy czym komunikacja może być równie płynna i bezproblemowa jak w kuchni otwartej.

Kuchnia częściowo otwarta - dobra na małej powierzchni

Takie połączenie kuchni z pokojem dziennym, a niekiedy także z przedpokojem to także świetny sposób na małą kuchnię. Stanie się częścią dużego pomieszczenia i chociaż nie zyskamy więcej miejsca do przygotowywania posiłków czy na przechowywanie, to zminimalizujemy wrażenie ciasnoty. Wprawdzie podobny efekt uzyskamy w kuchni otwartej, jednak kuchnia częściowo otwarta ma dodatkowy atut. W zasłoniętej części kuchennej łatwiej ukryć bałagan.

Kuchnia częściowo otwarta na salon – jak ją dobrze urządzić
Autor: MARIA MIKLASZEWSKA, PROJEKT: EWA NAPOROWSKA Kompromis między otwartą a zamkniętą kuchnią to bardzo szerokie, przeszklone drzwi. Mogą być rozsuwane lub tak jak te na zdjęciu – łamane

Sposoby na częściowy podział kuchni i salonu

Z opieką nad dziećmi w przestrzeni z częściowo otwartą kuchnią nie powinno być problemu. Wystarczy, że ją racjonalnie podzielimy. Przestrzeń między kuchnią a salonem możemy wydzielić:

  • murowaną czy szklaną ścianką pełnej wysokości lub niższą;
  • zabudową meblową, składającą się na przykład ze słupków ze sprzętami AGD od strony kuchni i otwartych półek na bibliotekę od strony pokoju dziennego czy jadalni.

To tylko kilka z długiej listy możliwości. W jej obrębie może się znaleźć stół lub bufet na szybkie posiłki.

Kuchnia częściowo otwarta na salon – jak ją dobrze urządzić
Autor: Agniesza i Marek Sterniccy Częściowo oddzielona ścianą działową. Kompaktową, częściowo otwartą kuchnię w niewielkim mieszkaniu od jadalni i miejsca wypoczynku oddziela ściana działowa. Z jednej strony od podłogi do sufitu zabudowana jest szafą ubraniową i kuchennymi słupkami na lodówkę i piekarnik, a z drugiej – półkami na książki. Blat roboczy w kuchni jest głęboki, dzięki czemu zyskano więcej miejsca do pracy i przechowywania (kuchnia ma 8 m2)
Kuchnia częściowo otwarta na salon – jak ją dobrze urządzić
Autor: Agniesza i Marek Sterniccy Wydzielona zabudową meblową. Przestrzeń dzienna w mieszkaniu została podzielona zabudową meblową niepełnej wysokości na strefę wejścia z kuchnią oraz miejsce do jedzenia i wypoczynku. Od strony kuchni zabudowa mieści AGD i przeznaczona jest na przechowywanie (kuchnia ma 8,54 m2)
Kuchnia częściowo otwarta na salon – jak ją dobrze urządzić
Autor: Agniesza i Marek Sterniccy Z dwoma wejściami. To mogłaby być całkiem duża zamknięta kuchnia z drzwiami na osi wejścia do dwupokojowego mieszkania. Chcąc uzyskać wrażenie większej przestrzeni, częściowo otwarto kuchnię na salon. Powstała kuchnia z zabudową zredukowaną do minimum, za to z rozkładanym stołem (kuchnia ma 11,9 m2)

Zasady w kuchni częściowo otwartej i strefie dziennej

W dobrze zorganizowanej kuchni częściowo otwartej na salon rządzą takie same podstawowe zasady jak, w zamkniętej i otwartej – ciągu roboczego i trójkąta kuchennego. Ciąg roboczy organizuje pracę w kuchni na zasadzie taśmy produkcyjnej. Opisuje też, przy którym stanowisku znajdą się AGD. I tak od lewej stawiamy lodówkę, dalej zlewozmywak, zmywarkę, płytę grzewczą.

Kuchnia częściowo otwarta na salon – jak ją dobrze urządzić
Autor: HÄFELE W kuchni zarówno otwartej, jak i zamkniętej bezcenne są pomysłowe rozwiązania, na przykład rozkładany stół, który można schować w szufladzie szafki (na zdjęciu stół w szufladzie HÄFELE)

Dla osób leworęcznych kolejność jest odwrotna. Wygodnie jest, gdy lodówka znajduje się blisko wejścia do kuchni. Blat między lodówką a zlewem, na przyniesione ze sklepu lub wyjęte z lodówki produkty i ich wstępne przygotowanie, powinien mieć szerokość 60 cm. Główny blat roboczy między zlewem a kuchenką, do przygotowania umytych produktów do gotowania – 80-90 cm. Obok kuchenki na odstawienie gorących garnków wystarczy 40 cm.

Z kolei trójkąt kuchenny określa optymalne odległości między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką (płytą grzewczą). Dystans między lodówką a zlewozmywakiem to 120-210 cm, między zlewozmywakiem a płytą grzewczą – 120-210 cm, a lodówką i płytą grzewczą – 120-270 cm. Suma boków takiego trójkąta będzie wynosić między 360 a 690 cm. Jeśli wszystko to, co jest najczęściej używane, znajdzie się w obrębie trójkąta roboczego, to wystarczy się obrócić, by sięgnąć do lodówki czy zlewu. Praca będzie przypominać taniec, a nie bieg z przeszkodami. Jeśli wiemy, że w kuchni będzie gotować naraz kilka osób, dobrze, by rozbudować projekt o dodatkowe miejsce pracy, a więc o drugi trójkąt: lodówka – zlew – kuchenka. Niezbędny może się okazać dodatkowy zlew, na przykład na wyspie. Trójkąty nie mogą się zazębiać, tak by nie dochodziło do kolizji między kucharzącymi.

Uwaga! Wybierając AGD do kuchni częściowo otwartej należy pamiętać o wydajnym okapie, który rozwiąże kwestię przenikania kuchennych oparów i zapachów.

Rozważając kuchnię częściowo zamkniętą, warto zaprojektować przestrzeń dzienną na planie litery L z kuchnią na krótszym odcinku (jakby we wnęce). Wówczas łatwiej pogodzić nieraz sprzeczne oczekiwania, jak dyskretna kontrola nad dziećmi w salonie i rozmowa z gośćmi przy kuchennym stole czy gotowanie (w pełnym świetle) i granie czy oglądanie telewizji (w świetle przytłumionym).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE