Kuchnia na poddaszu - jak urządzić jasną kuchnię pod skosami

2022-06-21 11:51 Materiał sponsorowany
Kuchnia na poddaszu z elementami drewna
Autor: FAKRO Stosując w kuchni okna o podwyższonej energooszczędności FTT U8 Thermo (U=0,58 W/m2K) spełnimy wymagania najbardziej rygorystycznego budownictwa pasywnego

Miłośnicy skosów dachowych i klimatycznej drewnianej więźby zastanawiają się, jak urządzić kuchnię na poddaszu. Dowiedz się, jak zaraanżować kuchnię, która będzie nie tylko przytulna, ale także jasna i funkcjonalna.

Ciemne i zapomniane poddasza przechodzą obecnie swój renesans. Chętnie je remontujemy i adaptujemy na cele mieszkalne. Zagospodarowanie przestrzeni poddasza i urządzenie tam kuchni jest na pewno trudniejsze niż na kondygnacji nieograniczonej skośnymi połaciami. Planując kuchnię na poddaszu trzeba uwzględnić skosy dachu, wysokość ścianki kolankowej, kominy, schody i piony kanalizacyjne. Bardzo ważne też jest odpowiednie doświetlenie poddasza. Szeroka gama produktów do okien dachowych FAKRO pozwala na wypełnienie wnętrza kuchni na poddaszu dużą ilością naturalnego światła. To właśnie światło jest głównym projektantem wnętrz, kreuje ono przestrzeń przyczyniając się do stworzenia ciepłego wnętrza na niewielkiej powierzchni pod dachem.

Galeria: inspiracje na kuchnie na poddaszu

Spis treści

  1. Galeria: inspiracje na kuchnie na poddaszu
  2. Jak zaplanować kuchnię na poddaszu?
  3. Okna dachowe w kuchni na poddaszu
  4. Materiały wykończeniowe w kuchni na poddaszu
  5. Ustawienie mebli w kuchni na poddaszu

Jak zaplanować kuchnię na poddaszu?

Podczas planowania kuchni na poddaszu musimy wziąć pod uwagę, ile czasu dziennie spędzamy w tym pomieszczeniu oraz jaki budżet możemy przeznaczyć na realizację naszego projektu. Dla entuzjasty gotowania kuchnia będzie jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. Zajmie ona większą powierzchnię poddasza i zostanie zaprojektowana z dbałością o każdy, najdrobniejszy szczegół. Osoby, które nie przepadają za gotowaniem lub z racji swojego trybu życia nie mają na nie czasu, zadowolą się mniejszą, dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb, kuchnią. W obu przypadkach pomieszczenie to powinno być jasne, przestronne oraz funkcjonalne, co podczas projektowania wnętrza na poddaszu może wydawać się trudne w wykonaniu. Nic bardziej mylnego. Dzięki zastosowaniu jasnych barw oraz zapewnieniu dopływu dużej ilości naturalnego światła otrzymamy optycznie powiększoną, w pełni funkcjonalną kuchnię na poddaszu, która zachwyci naszych gości.

Przeczytaj też:

Okna dachowe w kuchni na poddaszu

Kuchnię na poddaszu najlepiej umieścić od strony północnej, skąd dociera jedynie światło rozproszone, lub wschodniej, gdzie świeci na tyle krótko, by pomieszczenie nie zdążyło się nagrzać. Jednocześnie trzeba zapewnić taki dopływ światła, aby można było w niej pracować bez włączania sztucznego oświetlenia. Doskonałym sprzymierzeńcem mogą tu być okna połaciowe. Duża ilość wpadającego przez nie światła pomoże w uzyskaniu wrażenia przestronności. Jeśli ciąg roboczy znajdzie się pod skosem, zamontowane w nim okna połaciowe zniwelują wrażenie braku przestrzeni.

Przeczytaj też:

Materiały wykończeniowe w kuchni na poddaszu

Współczesna kuchnia powinna być jak najbardziej uporządkowana, dlatego nie ulegajmy pokusie podążania za klimatem skosów i nie urządzajmy na siłę kuchni rustykalnej. Skośne ściany i widoczne elementy konstrukcyjne najlepiej wykończyć jasnym materiałem. Wyposażenie warto ograniczyć do minimum, nadmiar sprzętów bowiem dodatkowo zacieśnia wnętrze.

Ustawienie mebli w kuchni na poddaszu

Najwygodniej jest, gdy ciąg kuchenny w kuchni na poddaszu będzie ustawiony na wprost lub prostopadle do skośnej ściany. Na ścianie w wyższej części pomieszczenia można wówczas zawiesić szafki, a niższą, schodzącą do skosu część pozostawić jako przestrzeń na wbudowane schowki lub mobilne meble. Pod skosem poddasza może być ustawiony ciąg roboczy tylko wtedy, gdy ścianka kolankowa ma minimum 90 cm – wysokość blatu roboczego powinna wynosić 86-91 cm.

Ponadto dach musi być dość stromy, w przeciwnym razie osoba stojąca w odległości 60 cm od ściany (tyle wynosi szerokość blatu) będzie narażona na uderzenia głową w skos. Takie rozwiązanie wymaga rezygnacji z szafek zawieszonych nad blatami i znalezienia innego miejsca na płytę kuchenną, gdyż nie będzie gdzie zamontować okapu. Stół można przystawić do ściany jedynie wtedy, gdy ścianka kolankowa ma minimum 75 cm – tyle wynosi wysokość stołu. Aby jednak wygodnie wstać, potrzeba miejsca o większej wysokości.

Artykuł powstał we współpracy z firmą FAKRO

Dom z widokiem
Okno balkonowe FGH-V Galeria Fakro

Autor: FAKRO

Okno balkonowe FGH-V Galeria

W akcji Dom z widokiem prezentujemy nowoczesną stolarkę: okna dachowe i pionowe FAKRO. Przeczytaj nasz poradnik - 6 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem okien! Dowiedz się, jakie produkty wybrać, aby poddasze było jasne, ciepłe i ciche. Na co zwrócić uwagę, kupując duże modne przeszklenia.

Partnerzy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany