Tapety do pokoju. Jak dopasować tapety ścienne do wnętrza?

2017-06-06 16:28
Tapety. Jak dopasować tapetę do pomieszczenia
Autor: Marcin Czechowicz Wnękę, kolumnę, występ ściany kominowej, niską ściankę wyklej tapetą, a na tle pomalowanych farbą ścian staną się fascynującym elementem wnętrza. Na zdjęciu tapeta w pasy wydziela strefę jadalni w pokoju dziennym.

Tapeta do pokoju - jaką ją dopasować? Tapetowanie to jedna z nielicznych prac wykończeniowych, które można wykonywać samodzielnie. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się czym charakteryzują się poszczególne rodzaje tapet. Jaka tapeta sprawdzi się w pokoju?

O zaletach tapet nikogo chyba nie trzeba przekonywać: dekorują ściany, tworząc zarazem całe wnętrze i nadając mu określony styl. Obecnie modne jest pokrywanie tapetami jednej ze ścian w pokoju lub jej fragmentu. Tapeta tak użyta w aranżacji wnętrza gra wówczas pierwsze skrzypce i pozostałe elementy dekoracyjne muszą się jej podporządkować – w przypadku bardziej wyrazistych deseni są wręcz zbędne. Dlatego dobrze jest mocny wzór tapety ściennej skomponować ze stonowanymi meblami i tkaninami – dzięki temu we wnętrzu stanie się celebrytką. Zastosowana w ten sposób tapeta w pokoju przełamuje monotonię ścian i wywołuje efekt zaskoczenia. Może też pełnić rozmaite funkcje. Tapeta daje nieograniczone możliwości kreowania wnętrza. Zamiast tapetować ściany w salonie od góry do dołu, można zrobić z tapety lamperię, dekoracje płyciny boazeryjne, a nawet wykleić nią meble.

Tapeta do pokoju dekoracyjna

Nic tak nie wyróżni i nie wyeksponuje ściany jak tapeta w wyraźnym kolorze lub o dużym wzorze. Można nią też efektownie podkreślić uskok bądź wnękę w salonie. Takie rozwiązanie może być także podyktowane względami czysto estetycznymi. Tapeta w pokoju dziennym występująca w charakterze akcentu tworzy bowiem tło dla efektownej kanapy lub dostojnego kredensu – czyli tych elementów wnętrza, których obecność chcemy szczególnie podkreślić.

Sprawdź też: fototapeta do sypialni >>>

Oszczędne zastosowanie tapety (zwłaszcza o wyraźnym deseniu lub w kontrastowych barwach) pozwala uniknąć przeładowania wnętrza wzorami i ozdobami. Wzorzysta tapeta w pokoju ładnie się komponuje z prostymi meblami oszczędnymi w formie. Z kolei w domach urządzonych starymi meblami dobrze jest wykorzystać do aranżacji tapety nawiązujące do konkretnej epoki. Najbardziej efektowne zestawienie tworzy ciemna tapeta na tle jasnych ścian, gdy więc decydujemy się na zastosowanie jej w roli akcentu, zadbajmy o to, by pozostałe ściany miały jasną tonację.

Sprawdź też: jak usunąć starą tapetę >>>

Tapeta do pokoju funkcjonalna

Obecność tapety tylko na jednej ścianie ma też niekiedy znaczenie czysto użytkowe. Tapetą tekstylną lub o fakturze tkaniny można wydzielić poszczególne strefy w otwartym wnętrzu lub niewielkim mieszkaniu. Może ona wyznaczać np. miejsce odpoczynku lub spożywania posiłków, gdy kuchnia i jadalnia tworzą jedną przestrzeń. Pełni ona wówczas funkcję wyznaczania stref w strefie dziennej. Z kolei ułożenie tapety zmywalnej na fragmencie ściany narażonym na zabrudzenie (np. nad blatem kuchennym) ułatwi utrzymanie czystości w pomieszczeniu. Gdy zaś zależy nam na wyciszeniu wnętrza pokoju, ścianę, przy której ustawimy sprzęt muzyczny, wyłóżmy tapetą o właściwościach akustycznych: korkową, tekstylną lub grubą, tłoczoną.

Tapeta do pokoju kryjąca

Tapetę warto również zastosować na ścianie, której nierówności chcemy ukryć – poradzi sobie z tym znacznie lepiej niż farba. Szczególnie godna polecenia do tego zadania jest tapeta do pokoju w duże wzory lub o głęboko tłoczonej powierzchni. Sprawdzonym pomysłem na to, aby duże pomieszczenie stało się bardziej przytulne, jest zastosowanie na jednej ze ścian tapety w głębokim, mocnym kolorze. Wysokie pomieszczenie obniży z kolei tapeta ułożona do wysokości 20-30 cm od sufitu. Jeśli przykleimy ją tak, by zachodziła na sufit, wnętrze pokoju będzie wyglądało na wyższe.

Tapeta do pokoju w modne wzory

Nawet jeśli tapetą wyłożymy tylko jedną ścianę, nada ona styl całemu wnętrzu. Trzeba więc dobrze przemyśleć, który z bogatej oferty wzorów lub motywów najbardziej pasuje do naszej aranżacji pokoju. Do wyboru mamy m.in. popularne obecnie motywy barokowe, roślinne oraz duże formy geometryczne. Modne jest też łączenie nowoczesności z tradycją, dlatego często spotyka się klasyczne, znane od lat wzory, ale w wyrazistych kolorach. Ciekawy efekt dają tapety typu flock (pluszowe), które są wyjątkowo miłe w dotyku, a zastosowane na ścianie tworzą klimat buduaru. Są one wypukłe, przez co ściana zyskuje trzeci wymiar.

Tapeta magnetyczna - dodatek w pokoju dziecka

Aranżacja pokoju z tapetą

Starannie wytapetowane ściany w pokoju mogą wyglądać bardzo atrakcyjnie. Dostępna ilość wzorów i kolorów tapet do pokoju zadowoli nawet najbardziej wysublimowane gusty. Można w ten sposób wykończyć wszystkie ściany, a nawet sufity lub tylko niewielkie ich fragmenty, na przykład wnęki lub wykusze. Tapeta potrafi ukryć drobne nierówności ścian, jak również nieco tłumić dźwięki rozchodzące się we wnętrzach. W razie zniszczenia lub zabrudzenia łatwo ją naprawić. Niektóre z tapet można też wyczyścić lub pomalować – odnawiając w ten sposób ich powierzchnię.

Tapety do pokoju w dużym wyborze

Najczęściej decydujemy się na tapety do pokoju, biorąc pod uwagę ich fakturę, wzór, kolorystykę i cenę. Przed zakupem warto wiedzieć, z czego są wykonane i czym się charakteryzują, jak się zachowują na ścianie oraz jaka jest ich żywotność. Czy tapetę można bez problemu czyścić, a w razie potrzeby pomalować na dowolny kolor? Te wiadomości z pewnością pomogą w jej wyborze.

Rodzaje tapet ściennych

Tapety papierowe – tapety zrobione z jednej, dwóch lub kilku warstw papieru. Jednowarstwowe są dosyć cienkie, więc nadają się wyłącznie na bardzo równe podłoża. Są dosyć trudne do utrzymania w czystości, bo nie odznaczają się zbyt dobrą odpornością na wodę. W sprzedaży są również papierowe tapety zmywalne, powleczone fabrycznie lakierem albo cienką warstwą plastiku. Są odporne na wodę i łatwo się je czyści. Tapety papierowe można malować. Tapety akrylowe – ich spodnia warstwa zrobiona jest z papieru, a wierzchnia z pianki akrylowej. Nie są odporne na wilgoć, a więc nie nadają się do kuchni i łazienek. Trudno je utrzymać w czystości. Łatwo je uszkodzić w trakcie szorowania. Tapety winylowe – podobnie jak w przypadku tapet akrylowych ich spodnia warstwa zrobiona jest z papieru. Wierzchnią stanowi płaski lub spieniony winyl. Tapety takie są odporne na wilgoć i dobrze nadają się do wszystkich pomieszczeń, w tym łazienek i kuchni. Te z płaskim winylem można układać tylko na bardzo równych podłożach. Łatwo je utrzymać w czystości, gdyż mycie i szorowanie nie uszkodzi ich powierzchni. Tapety ze spienionym winylem dobrze maskują nierówności ścian, ale są mniej odporne na szorowanie. Niektóre z nich są fabrycznie pokryte klejem, co ułatwia i przyśpiesza wykańczanie ścian.

Tapety z włókna szklanego – mają strukturę podobną do tkaniny. Są odporne na wodę i szorowanie. Można je malować. Polecane są do wszystkich pomieszczeń, zwłaszcza do korytarzy, kuchni i łazienek. Mankamentem jest to, że trudno je usunąć ze ścian bez uszkadzania tynku. Tapety na podkładzie fizelinowm – są to tapety winylowe albo tapety papierowe, których spodnią warstwę stanowi fizelina. Przy ich układaniu klej nanosi się nie na tapetę, lecz na ścianę. Dobrze tłumią hałas i maskują drobne nierówności ścian. Fizelinowy podkład sprawia, że pęknięcia ściany szerokości 4 mm są niewidoczne na powierzchni tapety. Nadają się do wszystkich pomieszczeń. Jeśli zechcemy wymienić tapetę na nową, to po jej zerwaniu na ścianie zostanie warstwa fizeliny – może być ona podkładem pod kolejną tapetę. Tapety tekstylne – są to tkaniny naturalne bądź syntetyczne, podklejone od spodu papierem. Nadają się do sypialni i pokoi dziennych. Można je doskonale skomponować z obiciem sofy albo zasłonami. Dają wrażenie ciepła i są miłe w dotyku. Nawet te wykonane z tworzyw sztucznych do złudzenia przypominają len, jedwab, welur, satynę albo nawet skórę. Tapety z korka – spodnią warstwę tapet stanowi papier, a wierzchnią – korek. Jest to dekoracyjny i bardzo naturalny sposób wykończenia ścian. Dobrze tłumią hałas oraz ocieplają ściany. Nie są uciążliwe do utrzymania w czystości, ponieważ nie przyciągają kurzu. Pomieszczenie wygląda efektownie, gdy tylko na jednej ścianie jest tapeta korkowa. Rauhfaser – dwie lub trzy warstwy papieru połączone wiórkami drzewnymi. Dobrze kryją drobne nierówności. Nadają się do wszystkich suchych pomieszczeń. Tapeta tworzy na ścianie ciekawą, chropowatą fakturę, a kolor nadajemy jej przez pomalowanie dowolnie wybraną farbą.

Wideo: przyklejanie tapety

Sprawdź też: samodzielne tapetowanie bez błędów >>>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają