Ciemne kolory ścian w sypialni. Ciekawe aranżacje

2020-09-11 17:13 Julia Wiśniewska
ciemna sypialnia
Autor: Mariusz Bykowski, projekt i stylizacja: Agnieszka Malec Sypialnia z czarną ścianą sprawia wrażenie stonowanej i eleganckiej, jaśniejsze dodatki powodują, że nie jest wcale "mroczna"

Wybierając ciemne kolor ścian do sypialni decyzję przemyślmy dokładnie, bo nie każdy pasuje do tego wnętrza. Warto posiąść wiedzę, które barwy relaksują, a które nam tego nie umożliwią. Podpowiadamy i pokazujemy na zdjęciach, jakie ciemne kolory są odpowiednie do sypialni.

Malowanie ścian na ciemny kolor to dosyć odważny krok, szczególnie w sypialni. Choć od jakiegoś czasu ciemne kolory ścian w tym pomieszczeniu nie wychodzą z mody. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, jaki mamy kształt sypialni, wielkość i jak wygląda nasłonecznienie w tym pomieszczeniu. Przed zabraniem się do malowania warto wybrać próbki kolorów i „przymierzyć” je w domu po to, by jak najlepiej dopasować barwę do sypialni. Trzeba brać pod uwagę to, jak oświetlone są poszczególne ściany. To jest bardzo ważne, bo źle dobrane ciemne kolory w sypialni tylko popsują to wnętrze i sprawią, że będzie przygnębiające i nieatrakcyjne.

Ciemne kolory ścian w małej sypialni

Przy wybraniu kolorów do sypialni ważny jest metraż mieszkania. Ciemne barwy pomniejszają optycznie, ale nie oznacza to, że musimy zrezygnować z nich całkowicie. Wystarczy pomalować jedną ścianę i to najlepiej dobrze oświetloną. Nie malujemy dwóch przeciwległych ścian, bo uzyskamy wtedy efekt mrocznego korytarza – szczególnie w małej sypialni. Ciemny może być także sufit, ale przy założeniu, że pomieszczenie jest wysokie, a reszta przestrzeni pomalowana jest na jasne kolory. W ten sposób uzyskamy efekt „obniżenia” sypialni i nada to jej przytulniejszego charakteru. Pamiętajmy, że taka aranżacja sypialni wymaga szczególnej oprawy.

Czarna ściana w sypialni
Autor: Mariusz Bykowski Czerń lepiej stosować na ścianach umiarkowanie. W sypialni pomalowano na czarno dwie ściany – tę za wezgłowiem łóżka i sąsiednią, z oknem. Pozostałe, tak jak podłoga i sufit, są białe. Dzięki temu czerń wzbogaca wystrój, ale nie przytłacza wnętrza

Kolory ścian do dużej sypialni

Przy większych sypialniach jest większa swoboda działania z ciemnymi kolorami. Można pomalować wszystkie ściany w jednym ciemniejszym kolorze albo dwie lub jedną ścianę. W takim przypadku trzeba zrównoważyć jasnymi barwami i białym sufitem. Pomalowanie dwóch przeciwległych ścian na ciemne kolory spowoduje, że sypialnia stanie się przytulniejsza. Dobrym rozwiązaniem jest także tapeta w sypialni w ciemniejszych kolorach np. za wezgłowiem łóżka.

ciemna sypialnia
Autor: projekt: Studio O ; wizualizacje: Michał Nowak Zestawienie czerni i bieli w sypialni to bardzo dobre połączenie dla nowoczesnych wnętrz

Jakie więc kolory warto wybrać?

  • granatowy i ciemne błękity – bardzo lubiane w pomieszczeniach takich jak sypialnia. Kojarzą się z niebem czy morzem, więc mają uspakajający charakter
  • butelkowa zieleń – równie chętnie wybierane ciemne odcienie do sypialni od jakiegoś czasu. Przywodzi na myśl naturę, zapach lasu, koi i relaksuje
  • głęboka czerń – odważny kolor, ale też bardzo elegancki. Odpowiednio „umiejscowiony” w sypialni sprawi, że będzie bardzo szykowna i dostojna. Kolor ten pasuje zarówno do sypialni w tylu klasycznym, skandynawskim, jak i efektownym glamour. Pamiętajmy tylko o tym, że powinien być zestawiony z neutralną bielą i dodatkami takimi jak np. złote dekoracje.
  • ciemny fiolet – kojarzą się ze stylem prowansalskim, a sypialnia urządzona w tym stylu wraz ze ścianami w tym odcieniu będzie strzałem w dziesiątkę. Jest to kolor dosyć uniwersalny i odnajdzie się w prawie każdym stylu.

Przeczytaj też:

Nowoczesna sypialnie połączone z garderobą lub łazienką: aranżacje >>>

zielona sypialnia
Autor: Michał Skorupski Zieleń to idealny kolor do sypialni. Działa rekaksująco. Można łączyć różne odcienie: jaśniejszy kolor na ścianach, a ciemniejszy w dodatkach i tekstyliach

Ciemne kolory ścian w sypialni to zawsze interesujący wybór. Mimo że jeszcze całkiem niedawno wydawać by się mógł dosyć ekscentryczny. Odpowiednio dobrane sprawią, że sypialnia będzie miała swój niepowtarzalny urok z nutą elegancji i szyku.

Zajrzyj i sprawdź ciekawe projekty z kolekcji Muratora:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE