Szablony do malowania (szablony malarskie) wielokrotnego użytku lub jednorazowe lub własnego pomysłu

2020-08-07 16:28

Szablony malarskie pozwalają wykonać dekoracje na ścianie bez pomocy fachowców. Wystarczy umiejętność wkomponowania wzoru szablonu do malowania na ścianie oraz delikatnego nanoszenia farby.

Szablony do malowania ścian to sposób na oryginalną dekorację, którą może wykonać każdy. Bez obawy, że brak talentu malarskiego, że się osunie ręka albo że wzór nie będzie się komponował. Wystarczy zaplanować aranżację wnętrza. Wybór wzorów szablonów malarskich jest przeogromny: abstrakcyjne, geometryczne, roślinne, zwierzęce, bajkowe, japońskie, chińskie, indiańskie, muzyczne, samochodowe, sportowe, sylwetki, przedmioty domowe, napisy itp. Dzięki możliwości bardzo precyzyjnego komputerowego wycinania wzorów szablony malarskie mogą być skomplikowane. Mamy do wyboru dwa rodzaje szablonów do malowania: wielokrotnego użytku i jednorazowe. W wielu firmach jest możliwość zamówienia tego samego motywu w dowolnej formie szablonu.

Szablony malarskie
Autor: Stencils Dzięki szablonom malarskim każdy może wykonać dekoracje na ścianach

Spis treści

  1. Szablony malarskie wielokrotne
  2. Szablony malarskie jednorazowe
  3. Szablony malarskie: własne kompozycje
  4. Szablony malarskie: wymiary
  5. Ile kosztują szablony malarskie?

Szablony malarskie wielokrotne

Szablony malarskie wielokrotnego użytku są produkowane z tworzywa sztucznego, zwykle PCW. Ich grubość wynosi najczęściej 0,3-0,5 mm. Najgrubsze szablony mają 1 mm grubości. Przy odpowiedniej dbałości można ich wielokrotnie używać.

Cechą charakterystyczną szablonów wielorazowych są mostki, które muszą łączyć niektóre elementy kompozycji. Po zamalowaniu i zdjęciu szablonu ze ściany trzeba ostrożnie domalować łączniki. Po użyciu szablon trzeba umyć z farby i wysuszyć.

Szablony malarskie
Autor: Wally Szablony do malowania ścian nie wychodzą z mody. Można powiedzieć, że wręcz przeżywają rozkwit. Wzornik motywów dekoracyjnych jest nieograniczony

Szablony malarskie jednorazowe

Szablony do malowania ścian są wykonywane także z cienkiej folii samoprzylepnej do jednorazowego użytku. Folia jest pokryta zabezpieczającą warstwą transportową, którą odkleja się w trakcie nanoszenia wzoru na ścianę. Zaletą szablonów samoprzylepnych jest łatwość wykonania dekoracji malarskiej bez zacieków. W tym wariancie można przygotować też bardziej skomplikowane wzory z licznymi detalami.

Szablony malarskie
Autor: Naklejkolandia Sylwetka dzikiego kota namalowana wg szablonu jednorazowego
Pokój dziecka - malowanie szablonów

Szablony malarskie: własne kompozycje

W wielu firmach na zamówienie mogą być przygotowane szablony do malowania ścian wg projektu lub zdjęcia klienta. W przypadku szablonów do wielokrotnego malowania najlepiej sprawdzają się nieskomplikowane, regularne wzory, bez bardzo drobnych detali.

Przeczytaj też:

Superpomysły na dekoracje ścian, które odmienią wnętrze >>>

Drugi rodzaj indywidualnego zamówienia to stworzenie własnej kompozycji w małych motywów dekoracyjnych, np. kwiatów, chmurek, gwiazdek, kółek. Można wybrać rozmiar szablonu malarskiego, wielkość pojedynczego elementu oraz układ motywów w szablonie.

Szablony malarskie
Autor: Naklejkolandia Przykład kompozycji własnego szablonu z chmurami

Szablony malarskie: wymiary

Zanim kupimy szablony malarskie, musimy się upewnić, co opisują podane liczby. Jedne firmy podają wymiary wzoru (sam szablon jest nieco większy), inne – odwrotnie. Najmniejsze mają format kartki A4. Najczęściej występujące wymiary szablonów malarskich to 30 x 25, 45 x 40, 50 x 40, 100 x70, 120 x 60, 120 x 105, 140 x 100, 200 x 140, 240 x 180, 280 x 200 cm.

Przeczytaj też:

Fototapety na ścianę: inspiracje na aranżacje wnętrz >>>

Największe formaty szablonów są dzielone na 2-3 elementy. Zamawiając szablon malarski, należy zwrócić uwagę, na jego układ na ścianie. W razie potrzeby można zamówić lustrzane odbicie standardowego rozwiązania.

Szablony malarskie
Autor: Wally Największe formaty szablonów są dzielone na 2-3 elementy

Ile kosztują szablony malarskie?

Cena szablonów malarskich zależy od ich rozmiarów. Szablony wielorazowego użytku kosztują od około 20 zł za format A4 do 200-250 zł za formaty największe – ponad 2-metrowe.

Szablony malarskie
Autor: Szablon-studio Szablon z motywem drzewa

Za wykonany na zamówienie szablon malarski wielokrotny o formacie mniej więcej 50 x 50 cm trzeba zapłacić 120-130 zł, a za jednorazowy samoprzylepny takiej samej wielkości – 70-80 zł. Z tym że wycena zawsze jest wykonywana indywidualnie zależnie od skomplikowania wzoru szablonu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie