Sauna w domu. O czym pamiętać, projektując domową saunę?

2016-10-17 15:45

Sauna w domu to prawdziwy relaks. Ale, żeby sauna spełniła swoje zadanie trzeba dobrze zaplanować jej budowę. Sprawdź, gdzie zamontować domową saunę. I jak zaprojektować wentylację w saunie.

Sauna i łaźnia parowa
Autor: Piotr Mastalerz

Domowa sauna nie ma dużych wymagań. Powszechny jest brak świadomości inwestorów, że można ją zainstalować niemal w każdym domu lub mieszkaniu. Wystarczą niewielka powierzchnia (od 1,5 m2) oraz możliwość doprowadzenia instalacji elektrycznej do zasilania pieca. Nie powinna być jednak ulokowana w przypadkowym, za małym, zbyt ciasnym pomieszczeniu, w zimnej piwnicy czy brudnym garażu, bo takie warunki szybko zniechęcą nawet największych fanów sauny. Warto się wzorować na rozwiązaniach z krajów skandynawskich, które w tej dziedzinie mają wieloletnią tradycję. W Finlandii sauna znajduje się niemal w każdym domu.

Budowa sauny w domu trwa 2-3 dni, a przy odrobinie umiejętności i chęci do majsterkowania można ją zrealizować samodzielnie. Domowa sauna nie jest też kosztowna. Jednak żeby była komfortowa, bezpieczna i służyła przez wiele lat, trzeba ją dobrze zaprojektować, a podczas budowania przestrzegać kilku zasad.

Montaż sauny i łaźni parowej

Wystarczą 1,5 m2 wolnej powierzchni i 7-8 tys. zł, by saunę lub łaźnię parową urządzić pod własnym dachem. Prace montażowe trwają zaledwie jeden dzień.

Ideałem byłoby przewidzieć miejsce na domową saunę już w projekcie domu. Oprócz kabiny sauny czy łaźni parowej można w tedy w pobliżu zaplanować miejsce do wypoczynku i bezpośrednie wyjście na zewnątrz – bo nie ma to jak po kąpieli w saunie poleżeć na leżaku w ogrodzie. Dobrym momentem do zainstalowania sauny jest remont domu.

Odpowiednie miejsce na saunę w domu

Saunę można urządzić w jednym z pokoi, na przykład w sypialni zwolnionej po wyprowadzce dorosłego dziecka. Jeżeli jeszcze pokój ma bezpośrednie wyjście na mały taras lub balkon, będzie idealnie.

Doskonałym miejscem na saunę jest łazienka. Kabina kąpielowa (natrysk plus łaźnia parowa) może zająć miejsce wanny, a mała sauna zmieści się obok. Skośny dach nie jest przeszkodą w zainstalowaniu sauny, więc adaptowane pomieszczenie może się znajdować na poddaszu.

Wentylacja sauny w domu i łaźni parowej

Najczęstsze błędy przy projektowaniu sauny i łaźni parowych dotyczą wentylacji. Poza niekomfortową kąpielą mogą spowodować zawilgocenie pomieszczenia, a w skrajnych sytuacjach przegrzewanie się elementów wewnątrz sauny, a nawet pożar.

Powietrze musi bez przeszkód przepływać wokół kabiny sauny i swobodnie cyrkulować w pomieszczeniu, do którego jest odprowadzane. Między ścianami pomieszczenia a ściankami sauny musi pozostać co najmniej kilkucentymetrowy odstęp.

Temperatura wokół kabiny łaźni parowej nie może przekraczać 35°C. Jeśli łaźnia ma konstrukcję lekką, a sąsiaduje z tradycyjną sauną z drewna, między ich kabinami musi być co najmniej 10-centymetrowy odstęp. W domowych łaźniach wystarczy wymiana powietrza przez otwieranie drzwi oraz istniejąca w pomieszczeniu wentylacja grawitacyjna.

WIDEO: Domowe spa - jak zmieścić saunę i kabinę parową na 3 m2

Domowe spa - jak zmieścić saunę i kabinę parową na 3 m2

Sauna w domu: wymagania instalacyjne

W saunach tradycyjnych jedynym wymogiem instalacyjnym jest odpowiednie przyłącze elektryczne, w łaźniach parowych potrzebne są jeszcze:

  • przyłącze wodne – wystarczy doprowadzić tylko instalację z zimną wodą do zasilania generatora pary, ale jeśli to możliwe, warto w kabinie zainstalować natrysk, który umożliwi schłodzenie rozgrzanego ciała bez wychodzenia z kabiny. Wtedy trzeba doprowadzić do niej również ciepłą wodę;
  • odpływ do kanalizacji, którym skroplona para wodna będzie usuwana do kanalizacji. Powinien się znajdować w geometrycznym środku łaźni i mieć średnicę co najmniej 50 mm (taką jak w wannie czy brodziku). Podłoga powinna być lekko nachylona w jego kierunku;
  • zasilanie elektryczne do generatora pary;
  • podłączenie do kanału wentylacyjnego.

Sauna w domu: planowanie wnętrza

Do projektowania wnętrza sauny w domu – ławek oraz oświetlenia – należy przystąpić dopiero wtedy, gdy piec do sauny, drzwi, wlot i wylot są prawidłowo rozmieszczone. Ławki mogą być na jednym lub na różnych poziomach, dolny poziom na wysokości mniej więcej 42 cm nad podłogą. Taka sama odległość powinna być między poszczególnymi rzędami ławek. Koniecznie zależy zachować określone przez producenta pieca odległości bezpieczeństwa między piecem a elementami w saunie (ławkami, ścianką itp.). Tradycyjne oprawy oświetleniowe w saunie umieszcza się na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu (co najmniej 30 cm). Nigdy nie należy montować oświetlenia bezpośrednio nad piecem. Oprawy oświetleniowe w saunie można osłonić specjalnymi abażurami lub zamontować pod ławkami lub za oparciami. Do oświetlenia saun najchętniej są stosowane źródła ledowe, zarówno punktowe, jak i w postaci taśm oświetleniowych.

Pozostałe podkategorie