Master bedroom na poddaszu. Jak zaprojektować i urządzić główną sypialnię pod skosami

2019-06-19 16:23 Anna Kazimierowicz

Prywatna, małżeńska sypialnia właścicieli domu, nazywana master bedroom, to coraz częstszy element naszych domów. Podpowiadamy jak ją urządzić na poddaszu. Jakie problemy trzeba rozwiązać pod skosami.

Master bedroom to wydzielona część przeznaczona dla gospodarzy domu, obejmująca sypialnię, łazienkę i garderobę. Pozwala na swobodne zachowywanie się w części domu, do której wstęp mają tylko oni. Prywatna przestrzeń to luksus i wygoda, bo inni domownicy nie będą nam przeszkadzać podczas porannej toalety albo wieczornego relaksu.
Wielkość głównej sypialni może być różna. W niedużych domach dla rodziny wieloosobowej na kompaktowy master bedroom można przeznaczyć któryś z narożników poddasza. W domach o wielkiej powierzchni reprezentacyjna sypialnia może zajmować znaczną część poddasza wzdłuż jednej ze ścian szczytowych. Zobaczmy, jak można urządzić master bedroom pod skosami.

Master bedroom pod skosami
Autor: Sylwester Rejmer Łóżko ustawione pod oknem w ścianie szczytowej w najwyższym miejscu poddasze do dobre rozwiązanie do reprezentacyjnej sypialni
Warto wiedzieć
Master bedroom pod skosami

Autor: Andrzej Szandomirski

Obniżającą się przestrzeń obok sypialni można przeznaczyć na garderobę

Ile potrzeba powierzchni

Ponieważ master bedroom obejmuje trzy zasadnicze elementy - sypialnię, garderobę i łazienkę - na jego urządzenie trzeba przeznaczyć około 20 m2 powierzchni użytkowej. Komfortowa główna sypialnia powinna mieć 25-35 m2 powierzchni użytkowej. Nie cała powierzchnia poddasza ma pełne właściwości użytkowe. Za taką uznaje się przestrzeń o wysokości nie mniejszej niż 1,9 m. Część pod skosami stopniowo staje się coraz niższa, więc nie będzie możliwe jej swobodne urządzenie. Trzeba o tym pamiętać, planując master bedroom na poddaszu. To pozwoli wykorzystać ją optymalnie.

Sypialnia pod skosami

Główna sypialnia zwykle jest usytuowana w jednym z końców poddasza, tak że obejmuje skos (skosy) i fragment ściany szczytowej. Żeby można było wstawić podwójne łóżko szczytem pod skosy, wysokość ścianki kolankowej powinna wynosić około 1 m. Jeśli ścianka kolankowa jest bardzo niska łóżko można ustawić nogami w jej stronę. Skosy wpłyną też na aranżację łazienki i garderoby. Prysznic trzeba będzie umieścić w najwyższej części łazienki. Wannę można zainstalować nawet tak, że będzie sięgać jednym końcem najniższego miejsca pod dachem. Jeśli będzie wysoka ścianka kolankowa, wanna może stać wzdłuż niej. Garderobę na poddaszu najwygodniej jest zabudować po bokach wzdłuż spadku. Na długą garderobę przeznacza się najwyższą część pomieszczenia. Najniższą część garderoby można wykorzystać na półki lub szuflady, do których można łatwo sięgać.

Master bedroom pod skosami
Autor: Marcin Czechowicz Głowna sypialnia została urządzona wzdłuż skosów. W części centralnej jest właściwa sypialnia, a pod samymi skosami garderoba i łazienka. Projekt Jerzy Milewski z zespołem ELM PROJEKT STUDIO

Sytuację aranżacyjną na poddaszu może poprawić lukarna zbudowana w spadzistym dachu. Na poddaszu zapewnia ona fragment o dużej wysokości z dobrym światłem wpadającym przez pionowe okno.

Master bedroom pod skosami
Autor: Andrzej Szandomirski W głównej sypialni pod skosami trzeba zmieścić też łazienkę i garderobę. Projekt Aneta Błażej

Wzdłuż ściany szczytowej

Najbardziej wartościowa przestrzeń poddasza to wysoki fragment wzdłuż ściany szczytowej. Master bedroom umieszczony na całej szerokości poddasza wzdłuż tej ściany może być bardzo komfortowy. Znajdują się tam okna zapewniające dopływ naturalnego światła. W najwyższej części można ustawić wielkie łoże, a pod skosami urządzić garderobę i łazienkę. W mniejszych domach ta przestrzeń może być niewystarczająca, często więc jest powiększana o pomieszczenia z pozostałej części poddasza.

Master bedroom pod skosami
Autor: Andrzej Szandomirski Czasem prawie całe poddasze można wykorzystać jako reprezentacyjną sypialnię z pięknym łożem ustawionym na tle okna szczytowego o oryginalnym kształcie. Projekt Michal Wojewoda

Master bedroom na poddaszu: otwarty czy zamknięty

W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej przestrzeń master bedroom nie jest podzielona. Reprezentacyjna sypialnia przechodzi w pokój kąpielowy, a funkcję garderoby pełni zabudowa z nowoczesnych szaf lub stylowych komód. Do takiego zagospodarowania świetnie nadaje się fragment poddasze wzdłuż ściany szczytowej.

Master bedroom pod skosami
Autor: Mariusz Purta Prywatna sypialnia na poddaszu może stanowić pomieszczenie o wspólnej przestrzeni, w którym wanna stoi obok łóżka

Oświetlenie

Aranżując przestrzeń pod skosami trzeba pamiętać o prawidłowym jej oświetleniu. Oczywiście dużo światła zapewnia okno w ścianie szczytowej, ale najczęściej jest ono tylko w części sypialnianej. Pozostałe pomieszczenia mogą być doświetlone oknami dachowymi. Ciekawa będzie aranżacja poddasza z oknem połaciowym nad główną częścią sypialni. Dobre oświetlenie dają też okna w lukarnach. Jeśli master bedroom będzie miał charakter otwartej przestrzeni, mogą powstać tam zakamarki oddalone od naturalnego źródła światła, dobrze więc jest pomyśleć o dodatkowym bocznym oświetleniu.

Master bedroom pod skosami
Autor: Kalbar W sypialni spędzamy czas przeznaczony na relaks, ważne jest zatem źródło przyjemnego światła. Okna połaciowe pozwalaja nocą obserwować rozgwieżdżone niebo
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE