Niski brodzik: zalety prysznica z płytkim brodzikiem

2020-01-02 16:22 Radosław Murat
Prysznic z płaskim brodzikiem
Autor: BESCO Płaska wersja brodzika ułatwia wejście pod prysznic. Swoje istnienie sygnalizuje kolorem i fakturą

Najwygodniejsza kąpiel to ta pod prysznicem. Jest też ekonomiczniejsza niż w wannie, bo zużywamy mniej wody. Prysznic z niskim brodzikiem lub bez brodzika spodoba się miłośnikom oszczędnych form.

Najniższą wersję brodzików nazywa się płaszczyznami prysznicowymi. W największym uproszczeniu wyglądają one jak brodziki, ale takie, po których przejechał walec.

Niski brodzik

Po zamontowaniu niski brodzik nie wystaje ponad powierzchnię posadzki lub wystaje jedynie 2-3 cm. Takie płytkie brodziki dyskretnie współgrają z posadzką i swoje istnienie sygnalizują głównie kolorem i fakturą. Płaszczyzna prysznicowa może mieć grubość od 3,5 do 48 mm i jednorodną budowę. Niski brodzik jest przeważnie zrobiony akrylu, ale są także ceramiczne, kamienne, konglomeratowe lub oferowane w postaci elastycznej maty silikonowej. Popularnym materiałem, z którego powstają płaskie brodziki, jest quaryl – połączenie zmielonej skały kwarcytowej z akrylem.

Płaskie brodziki najczęściej mają kształt kwadratowy bądź prostokątny, rzadziej półokrągły. Ich typowe wymiary to 120 x 120 cm lub 100 x 180 cm. Ceramiczne, kamienne, quarylowe i konglomeratowe niskie brodziki odznaczają się wysoką wytrzymałością mechaniczną ich dopuszczalne obciążenie może dochodzić do 1000 kg. Kupując płaski brodzik, syfon i odpływ otrzymujesz przeważnie w komplecie.

Brodzik silikonowy
Autor: FIORE Elastyczne modele płaskich brodzików mają postać silikonowej maty

Zalety płaskich brodzików

Przewaga niskiego brodzka nad prysznicami bez brodzika polega na tym, że nie wymagają formowania spadku w wylewce, bo jest on ukształtowany fabrycznie. Są też sprzedawane w komplecie z odpływem, więc nie trzeba go samemu dopasowywać. Wciąż jednak syfon musi być ukryty w warstwie wylewki podłogowej, dlatego musi być ona odpowiednio gruba.

Kiedy wybrać prysznic z płaskim brodzikiem

Jeśli chcemy, aby niecka prysznicowa wyróżniała się na tle podłogi. Jeśli nie chcemy wspinać się do brodzika, ale jednocześnie nie odpowiada nam prysznic bez brodzika.

Prysznic z niskim brodzikiem cena

Model prysznica z niskim brodzikiem Cena [zł]
Kabina 378-20 000
Niski brodzik akrylowy 180-3100
Niski brodzik stalowy 560-7200
Niski brodzik ceramiczny 650-5000
Niski brodzik z konglomeratu 680-25 000
Niski brodzik z quarylu 3200-4500

Polecany artykuł:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Aleksandra
|

Niski brodzik lub jego brak to idealna sprawa jednak w przypadku małych dzieci przydaje się czasami nieco głębszy.