Wanna wolnostojąca: jaką wybrać? Modne wyposażenie łazienki

2019-02-15 14:24

Kąpiel w wannie ma wciąż swoich zwolenników, a od pewnego czasu nie chcemy umieszczać ich w narożniku. Wanna wolnostojąca sprawia, że łazienka nabiera innego charakteru.

Wanna wolnostojąca staje się coraz bardziej popularna w polskich domach i mieszkaniach. Sprawdzi się nie tylko w aranżacji dużej łazienki. Wanny narożne były pomyślane przede wszystkim do łazienek w blokach. Te pomieszczenia, jak wiadomo były w wersji mini. Chodziło o to, by się tylko wykąpać. Jednak odkąd łazienki zaczęto traktować poważnie przestały mieć metraż „chusteczek do nosa”. Mało tego, coraz więcej osób zaczęło łączyć łazienkę z sypialnią, zwracać uwagę na kształt oraz materiał, z jakiego są zrobione sprzęty, a to już zobowiązuje i wpływa na cenę. Wolnostojąca wanna prezentuje się ekskluzywnie i dostojnie, staje się symbolem luksusu. Radzimy, czym się kierować przy wyborze wanny wolnostojącej.

Wanna wolnostojąca z kamiennego kruszywa w oryginalnej łazience
Autor: Mariusz Bykowski Ta oryginalna łazienka z wanną wolnostojącą z ciemnego kruszywa pochodzenia wulkanicznego, została zaprojektowana z dbałością o najmniejszy detal. Jej urok tkwi nie tylko w wannie. Całości dopełniają połyskująca mozaila, lampa złożona z wielu dużych żarówek zawieszonych na czarnych przewodach oraz podświetlone lustro. Całość jest prosta, lecz jednocześnie bardzo zmysłowa.

Wanna wolnostojąca: liczy się metraż

Niestety, żeby wannę ustawić centralnie, a przynajmniej nie w kącie potrzebne jest pomieszczenie minimum 7, a najlepiej 15 m2, bo takie wyposażenie ma swoje wymogi. Do wanny wolnostojącej można wejść z każdej strony, ale to nie znaczy, by trzeba się było do niej wciskać. Poza tym trzeba przygotować projekt podejścia wody z posadzki. Podłoże musi być stabilne i równe. Wprawdzie są już firmy, które oferują specjalne urządzenia, pozwalające zaadaptować każde pomieszczenie na łazienkę, ale to dodatkowo kosztuje. Jeśli zatem chcemy zaaranżować pokój kąpielowy z wanną wolnostojącą, musimy się liczyć i z kosztami, i z metrażem. Wiele też zależy od wymiarów urządzenia.

Wanna wolnostojąca z metalowymi stopami
Autor: Marcin Czechowicz Kto pamięta film "Psychoza" Alfreda Hitchcocka, na pewno rozpozna motyw na ścianie tej łazienki. Filmowy kadr, wolnostojąca wanna oparta na metalowych nogach w kształcie lwich łap, a pod nią wzór szachownicy to wystrój dla kogoś, kto lubi nieoczywiste zestawienia.

Wanna wolnostojąca wymiary

Wanny prostokątne mają od 70 do 100 cm szerokości i 120 do 200 cm długości. Wymiary owalnych wanien wolnostojących od 85x170 cm do 100x190 cm, a okrągłe mogą mieć średnicę i 150 cm. Przecież w pokoju kąpielowym można sobie pozwolić na więcej. Trzeba jednak zaznaczyć, że do wanien wolnostojących są specjalne baterie. Do tych stawianych na nogach lub łapach służą baterie podłogowe, a umieszcza się je tuż przy wannie. Bateria pasująca do wanny wolno stojącej powinna być funkcjonalna, ale też ładna, gdyż prezentuje się przy wannie w całej okazałości.

Zobacz także:

Jeśli natomiast wanny wolnostojące są w obudowane czy wpuszczane w podłogę, trzeba kupić baterię nawannową. W tym przypadku urządzenie musi mieć rant lub wspomnianą obudowę, w której armaturę się montuje, a to je dodatkowo potrzebuje miejsca. Jeśli jednak wanna wolnostojąca dotyka bokiem do ściany (ścianki) można skorzystać z baterii ściennej.

Wanna wolnostojąca
Autor: Marcin Czechowicz Łazienka w bieli i czerni, tym razem w mniej minimalistycznym wydaniu. Biel i czerń zmiękczone zostały opływowymi kształtami wolnostojącej wanny, krzesła, lampy oraz ocieplone drewnianą podłogą.

Wanna wolnostojąca materiał

Materiał, z którego została wykonana wanna wolnostojąca, ma duży wpływ na komfort kąpieli, łatwość utrzymania w czystości, design łazienki oraz oczywiście na cenę. Wciąż popularny jest akryl, a to dlatego, że wanny z niego robione są ciepłe. Można je też zregenerować, gdy powstaną na nich, np. rysy. W sprzedaży są także wanny wolnostojące ze stali emaliowanej, która długo utrzymuje ciepło i jest trwała. Nie ma też prawie nic wspólnego z tą sprzed lat. Współczesne emalie nie żółkną i są trwałe.

Zobacz także:

Coraz popularniejsze stają się kompozyty. Dają wannom idealną gładkość, są ciepłe, trwałe i odporne na uszkodzenia. Różne firmy mają zarówno własne, opatentowane nazwy, jak i zwykle zastrzeżony skład kompozytów. Nadal można jednak spotkać wanny wolnostojące z kamienia naturalnego (zabezpieczony przed wilgocią marmur czy granit). Są one ciepłe i piękne, ale bardzo ciężkie, podobnie jak żeliwo, z którego robiło się wanny przed laty i wciąż można je spotkać na rynku. Zdecydowanie lżejsze są wanny wolnostojące drewniane. Robi się je zwykle z gatunków egzotycznych i zabezpiecza. Hamują rozwój bakterii i wytrzymują wiele lat, ale wymagają specjalnych środków do czyszczenia.

Zobacz także:

Trzeba wziąć też pod uwagę miedź, wanny z niej zrobione są ciepłe i niezwykle efektowne, a jeśli jest odpowiednio gruba również niezbyt „głośne”. I jeszcze szkło, oczywiście bezpieczne. Wykonane z niego wanny wolnostojące są łatwe do utrzymania w czystości, ale bardziej niż inne materiały narażone na uszkodzenia. Wiele wanien pokrywają specjalne powłoki, dodające gładkości oraz ograniczające osadzanie się brudu. To także pomysły firmowe i mają różne nazwy.

Zabudowa wanny z tafli luster
Autor: Marcin Czechowicz Wanna obudowana taflami luster odbija światło niczym dyskotekowa kula. W tej łazience nie będą potrzebne dodatkowe mocne akcenty. Wystarczy oświetlenie, które podkreśli blask zabudowy wanny oraz dobór detali, takich jak marmurowy stolik i prosta armatura.

Wanny wolnostojące design

Wymieniamy go na końcu, ale dla posiadaczy pokojów kąpielowych na pierwszym miejscu powinny stać materiał oraz kształt. Do wystroju retro na pewno pasują wanny wolnostojące na lwich łapach, wykonane z kamienia, żeliwa oraz ich owalny bądź okrągły kształt. Do łazienek nowoczesnych pasują wanny z kompozytów i szkła, zaś w stylu klasycznym sprawdzi się stal emaliowana. Za to łazienkę country na pewno wzbogaci wanna wolnostojąca drewniana lub miedziana.

Wanna wolnostojąca cena

Wymieniliśmy najważniejsze elementy kształtujące cenę wanien wolnostojących. Im bardziej wymyślny kształt, materiał oraz wielkość, tym wanna droższa. Najtańsze wanny wolnostojące można już kupić w cenach od ok. 600-1000 zł. Pamiętajmy jednak, że do tego trzeba doliczyć koszt przyłączy oraz baterii.

Wanna pod oknem połaciowym
Autor: VELUX Wanna wolno stojąca jest szczególnie wyeksponowana dzięki odsunięciu jej od ścian albo wręcz umieszczeniu jej w centralnym miejscu łazienki. Jej wyraźnemu zaznaczeniu w łazience sprzyja też model o stylizowanym kształcie (fot. VELUX).
Warto wiedzieć

Czyszczenie wanny wolnostojącej akrylowej

Gdy wanna straci połysk, najprawdopodobniej przyczyną są kamienne osady. Wystarczy jej powierzchnię przemyć octem lub środkiem do czyszczenia akrylu, a odzyska świeży wygląd. Niewielkie rysy można usunąć  używając zestawu do naprawy wanien i brodzików. W jego skład wchodzą płynny akryl, utwardzacz, komplet papierów ściernych o zróżnicowanej gradacji, pasta polerska oraz przydatne akcesoria.

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie