Modne ściany w łazience: czym je wykończyć?

2019-01-31 13:14

Co na ściany w łazience? Duże gładkie płaszczyzny czy drobne geometryczne elementy? Motywy zaczerpnięte z natury czy wzory rodem ze starych kafelków? Oferta materiałów do łazienki jest ogromna, jak więc wybrać takie, które nie zestarzeją się zbyt szybko, a przy tym się nam nie znudzą?

W okładzinach ściennych jak w modzie – wszystko musi się zmieniać, nie może być nudno. Co chwilę kreowane są nowe trendy i nowe pomysły. Niektóre zostają na dłużej, inne znikają po dwóch sezonach. Warto więc przespać się z myślą, czy te, które widzimy we wszystkich poradnikach wnętrzarskich, nie będą nas drażniły po pewnym czasie, gdy pierwsza miłość przeminie. Co wybrać na ściany w łazience?

Ściany w łazience: wzory na czasie 

Obecnie w natarciu w materiałach wykończeniowych na ściany w łazience jest vintage i płytki patchworkowe – pomysł polega na tym, żeby stworzyć wrażenie powierzchni przypadkowej, wyglądającej jak „z odzysku”, lekko podniszczonej, a przez to sugerującej długą historię. Przypadkowo zestawione wzory są jednak starannie skomponowane kolorystycznie, tak aby każdy taki miks miał jednak jakiś motyw wiodący. Powstaje lekko niezobowiązujący klimat w aranżacji łazienki, trochę kojarzący się z wakacjami. Trochę Maroko, trochę Hiszpania… Jeśli zdecydujemy się na takie wzory, zastosujmy takie płytki do łazienki na jednej ścianie czy podłodze lub tylko na jej fragmencie i zestawmy z neutralnymi płaszczyznami.

Zobacz także:

Płytki sześcioboczne (płytki heksagonalne) to kolejny wielki powrót, ale w nowej odsłonie. Dzięki różnym kolorom pozwalają tworzyć własne kompozycje w aranżacji łazienki. Od prostej dwukolorowej regularnej grafiki, przez rozsypanki trójkolorowe, po patchworki przy zastosowaniu płytek wzorzystych. W tym przypadku możemy liczyć na podpowiedź producentów – zazwyczaj kolekcja płytek jest przemyślana kolorystycznie, nie zrobimy więc błędu, mieszając różne kolory z jednej kolekcji w wystroju łazienki. Ciekawa w tej propozycji jest możliwość łagodnego przejścia od wzorzystej do gładkiej podłogi. Wzór możemy skończyć zdecydowaną linią lub „rozpuścić” w jednobarwnej podłodze, wstawiając coraz rzadziej kolorowe lub wzorzyste płytki.

Dobrym uzupełnieniem heksagonów są romby, które można składać w heksagony lub uzupełniać je tak, aby stworzyć linię prostą. Sześciokątny kształt powoduje rozmycie kierunków, dzięki czemu łazienka wykończona takimi płytkami optycznie się powiększa. Podobnie jak przy patchworkach desenie heksagonalne są dość wyraziste i mogą drażnić po pewnym czasie. Trzeba to kochać, żeby z tym żyć.

Warto wiedzieć
Moc lustra

Autor: Mariusz Bykowski, projekt: Paulina Świst

Lustro naklejone na jedną ze ścian doda głębi każdej łazience

Ściana w łazience z lustrem

Lustro zawsze optycznie powiększy łazienkę. Nawet w niewielkim wnętrzu da się osiągnąć niepo­wtarzalny efekt. Sprawdzony jest na przykład wąski a wysoki pas lustra szerokości jednej płytki od podłogi do sufitu (lub górnej krawędzi płytek). Wygląda jak szpara w ścianie, a za nią otwiera się tajemnicza, niezbyt dokładnie widoczna przestrzeń. Poziomy wąski pas lustra sprawia podobne złudzenie, a umieszczony pod samym sufitem da wrażenie większej przestrzeni w aranżacji łazienki. Uwaga na sufit – może być krzywy. Jeśli tak jest, zastosujmy gzyms lub odsuńmy od niego lustro o kilka centymetrów. Zbyt mała odległość tylko podkreśli krzywiznę. Lustro, podobnie jak szkło lakierowane, na pewno możemy nakleić sami.

Co na ściany w łazience: płytki drewnopodobne

Płytki drewnopodobne to z kolei propozycja do wykończenia ścian w łazience dla tych, którzy nie czują się dobrze z wyrazistą grafiką. Drewno większości z nas kojarzy się z ciepłem i przytulnością, ale nie nadaje się do pomieszczeń mokrych. Teraz dzięki drewnopodobnej ceramice marzenie o drewnianej łazience może być zrealizowane.

Zobacz także:

Myślę, że ten trend zostanie z nami dłużej, a nawet może się rozwinąć. Nowe technologie produkcji pozwoliły tak idealnie odwzorować naturalne drewno, że czasem trudno poznać, że to płytki. Nawet wymiary ceramiki dopasowane są do imitowanego materiału – wydłużone prostokątne kształty naśladują kształt desek, a różne długości płytek pozwalają na układanie ich we wzór pokładowy tak jak naturalne drewno. Oferta płytek łazienkowych drewnopodobnych jest przebogata, zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i wymiary. Drewno połączone z białą błyszczącą glazurą na pewno długo się nie znudzi.

Ściany w łazience: modny beton

Płytki na ściany do łazienki doskonale imitują nie tylko drewno – drugim bardzo popularnym materiałem są imitacje betonu. Beton gładki, przecierany, jasny, ciemny, z kamyczkami i bez – im większa płyta, tym łatwiej dać się zwieść złudzeniu. Płyty wielkości 120 x 120 cm nie są już rzadkością, a spotykamy i większe. A ponieważ gres jest łatwiejszy w utrzymaniu i nie wymaga czasochłonnej technologii przy układaniu (jak naturalny beton), znajduje wielu zwolenników. Imitacje kamienia wyglądają szczególnie dobrze na dużych formatach.

Kamień na ściany w łazience

Zwolennicy naturalnego kamienia we wnętrzach wiedzą, że jego przewaga nad tradycyjnymi płytkami polega na niepowtarzalnej urodzie, ale też właśnie na dużych wymiarach. Niewielkie wymiarowo płytki nie przekonają nas, że są płytami kamiennymi. Wielkoformatowe imitacje marmuru szturmem zdobywają rynek. Dzięki technologii produkcji polegającej na nakładaniu na podkład gresowy fotografii wysokiej rozdzielczości są równie piękne jak kamień naturalny. Fotografie wykonuje się z natury, odwzorowują więc prawdziwy wygląd slaba kamiennego. Fotografii robi się kilka lub kilkanaście – tak żeby zestawione w jednym pomieszczeniu płyty nie powtarzały tego samego wzoru. Możemy wybrać stopień połysku powierzchni podobny do kamienia.

Zobacz także:

Gresowe imitacje marmuru zastosowane do wykończenia ściany w łazience nie wymagają prawie żadnej pielęgnacji – nie potrzebują impregnacji, nie rysują się, nie plamią, wystarczy przetrzeć je szmatką. Kolejny hit materiałowy to duże płyty ceramiczne o wymiarach 100 x 300 cm (gresy, spieki kwarcowe). Ich zastosowanie daje najbardziej spektakularny efekt, gdy zostaną ułożone na dużych płaszczyznach. Wyobraźmy sobie całą ścianę pod prysznicem wykonaną z jednej płyty. Żadnej fugi! Trzeba doświadczonego fachowca, aby położył takie płyty, ale warto.

Zobacz także:

Warto wiedzieć

Gdy wybierasz płytki do wykończenia ścian w łazience, weź pod uwagę to, że:

  • na ciemnych widać osad pozostający po kroplach wody,
  • nie trzeba układać glazury do sufitu (to przytłacza wnętrze), wystarczy położyć płytki w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć, a pozostałe ściany pomalować specjalną farbą do łazienek – to obniży koszt wykończenia;
  • im większy format mają płytki, tym mniej fug i podziałów.
Ceglane elementy
Autor: Dariusz Radej; Projekt: Mikolajska Studio; Stylizacja: Alicja Radej Ceglane elementy wykończenia ścian dodają łazience charakteru

Inne okładziny na ściany w łazience

Modną alternatywą dla ceramiki w wykończeniu ścian w łazience jest szkło, które bardzo dobrze przyjęło się w okładzinach ściennych. Robi się z niego szklane mozaiki, czyli drobne szklane elementy naklejone na siatkę, oraz lacobel, czyli lakierowane płyty szklane wykonywane na wymiar, a także lustra, które wcale nie muszą być oprawione w ramki. Bogata kolorystyka szkła lakierowanego pozwala na dobranie koloru pasującego do każdej łazienki. Jeśli chcemy ją uspokoić – zamówmy białe szkło. Na pewno będzie pasowało, przecież ceramika jest biała. Jeśli brakuje nam żywego akcentu, możemy wybrać kolor. Taką taflę szklaną łatwo się czyści, nie ma fug i jest higieniczna.

Zdjęcia na ścianie w łazience

Wielkoformatowy druk robi karierę nie tylko wśród producentów płyt ceramicznych. Dzięki technologii cyfrowej możemy drukować pojedyncze fotografie na niemal dowolnym materiale: tapecie winylowej, szkle, folii samoprzylepnej. Nadruk może przedstawiać jakikolwiek motyw – najpopularniejsze są efekty 3D. Do łazienki nadają się głównie fototapety na szkle i zabezpieczone szkłem. Firm dostarczających takie produkty jest na rynku mnóstwo.

Sprawdź też:

Fototapety na szkle zamawia się na wymiar, więc nie ma problemu z dopasowaniem ich do miejsca. Fototapeta nie musi zajmować całej ściany – można ją nakleić na jej fragmencie. Zdjęcie można wybrać z gotowej oferty albo wykorzystać własne. Na przykład rysunki dzieci – są absolutnie niepowtarzalne i twórcze. Można je sfotografować i wykonać z nich fototapetę.

Nowe rozwiązania
Autor: Mariusz Bykowski Szkło lacobel, duże płaszczyzny luster, laminowane płyty MDF to coraz bardziej popularna alternatywa dla płytek
Warto wiedzieć

Ściany w łazience: jakie fugi do płytek

Fugi mają duże znaczenie dla wyglądu okładziny na ścianie w łazience. Na tle gładkich płytek mogą tworzyć widoczny wzór poziomych i pionowych linii. Mogą być wyraźnie skontrastowane z płytkami, np. jasne fugi przy ciemnej okładzinie. Gdy chcemy w taki czytelny sposób dzielić płaszczyznę ściany łazienkowej na małe elementy, pilnujmy, aby linie były uporządkowane. Z kolei gdy chcemy ukryć podziały w łazience, wybieramy fugę dopasowaną kolorem do płytek. Gdy używa się elementów o bardzo wyrównanych krawędziach, fuga może być bardzo cienka (2 mm). Wybór jej koloru i rodzaju ma znaczenie przy układaniu mozaiki. Charakter szklanej okładziny można podkreślić fugą z efektem metalizującym, która się będzie mienić tak jak płytki.

Sprawdź też: jak fugować płytki >>>

Masa spoinująca (fuga) musi chronić okładzinę przed nasiąkaniem wodą, zdobić płytki i być łatwa do utrzymania w czystości. Stosuje się cementową przeznaczoną do miejsc wilgotnych. Jeśli spoinowana będzie ceramika przyklejona do płyt g-k, fuga powinna się nadawać na podłoża odkształcalne. Dobrze także, by w łazience była wzbogacona o składniki ograniczające rozwój grzybów i pleśni.

Sonda
Które z najmodniejszych płytek ceramicznych wybrałbyś do swojego domu?
Pozostałe podkategorie