Płytki hity! Modne formaty i wzory płytek ceramicznych
Wykańczasz dom lub remontujesz mieszkanie? Zobacz, jakie są teraz najmodniejsze płytki na ściany i podłogi. Wzory i formaty płytek: przegląd nowości.
Nowości w świecie płytkarskim są dwojakiego rodzaju: formaty i wzory. Najgorętszy temat to coraz większe formaty płytek ceramicznych. Producenci wprowadzają nowe technologie, które umożliwiają wytwarzanie płyt naprawdę wielkoformatowych. To jest ważne również ze względu na sposób wykończenia tych płyt – mają naśladować materiał naturalny nie tylko wzorem, ale także wielkością. Dopiero wtedy będą pełnowartościową imitacją. Wśród modnych wzorów płytek króluje drewno, ale w coraz doskonalszej postaci, kamień naturalny, beton, metale. Bardzo modne są płytki, które tworzą patchworkowe mozaiki. Ważne są trójwymiarowe dekoracje i przestrzenne reliefy. Wciąż hitem są płytki z efektem postarzenia.
Wielkie formaty płytek
Płytki o rozmiarze tylko 60 x 60 cm, na widok których robiliśmy kiedyś "wow", to w tej chwili już standard. Jeśli kwadraty to 75 x 75, 100 x 100 cm. Producenci odmieniają teraz długość 90 cm przez różne szerokości, np. 90 x 15, 90 x 20, 90 x 30 cm. W związku z popularnością płytek we wzory drewnopodobne pojawiają się też bardzo długie deski, chyba największe mają 180 x 30 cm. Ale hitem numer 1 są płytki naprawdę wielkoformatowe, np. 100 x 240, 120 x 300, 160 x 320 cm. Co ważne, są one cienkie (3-6 mm), więc nie ważą zbyt wiele. Dotychczas wraz ze wzrostem formatu rosła też grubość płytek. Teraz są one inaczej produkowane, inaczej też je trzeba ciąć (jak szkło) i przyklejać.
Galeria zdjęć: płytki na ściany i podłogi - nowości na rynku
Autor: Ceramika Tubądzin
Płytki z serii Monolith, kolekcja Grand Cave, mogą być koloru grafitowego, szaregolub białego.Wymiary 120 x 240 cm
Płytki imitujące drewno
Płytki naśladują deski nie tylko formatem, ale także wykończeniem powierzchni. Oddaje ona wiernie kolor i wzór drewna. Najlepsze płytki drewnopodobne mają nawet wyprofilowania w kształcie słojów, więc przy dotyku czuć delikatne wypukłości. Płytki drewnopodobne pozwalają szybko ułożyć posadzkę, bo zwykle wyglądają jak kilka deszczułek obok siebie, fragment parkietu, także dworskiego, lub mozaiki. Są też płytki o nieregularnym kształcie przeznaczone do układania w jodełkę, np. modną francuską.
Sprawdź też:
Jak wybierać imitacje? Warto wybierać te kolekcje płytek, w których każdy element ma inny deseń. Kilka wzorów płytek kamiennych, drewnianych, mozaikowych trzeba mieszać podczas układania, wtedy na ścianie lub podłodze powstanie naturalny efekt.
Płytki ceramiczne: imitacje kamienia
To bardzo duża grupa płytek i płyt. To właśnie z myślą o kamieniu wymyślono największe formaty, bo przecież marmur czy granit jest dostępny w postaci grubych i ciężkich slabów. Teraz możemy go mieć w postaci bardzo wielkich (lub też mniejszych płyt), ale znacznie lżejszych, więc można je łatwiej układać. Najważniejsze jest bardzo wierne odwzorowanie natury. W marmurze są charakterystyczne szerokie i długie użyłowania, w trawertynie przenikające się beże z rowkami i otworkami, a w granicie gęsto rozsiane drobiny minerałów.
Polecany artykuł:
Niezastąpiony gres
Obecnie intensywnie rozwija się produkcja płytek z gresu. To materiał bardzo twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne, o bardzo wysokiej odporności na ścieranie. Ważną cechą gresu jest bardzo niska nasiąkliwość. Dlatego płytkom gresowym niestraszne zalanie olejem, barszczem, płynem do mycia naczyń czy kawą. Bardzo łatwo można utrzymać je w czystości. Ze względu na te właściwości gres można układać wszędzie: w kuchni, łazience, salonie, sypialni, na tarasie, czy w garażu.
Beton i metal: modne wzory płytek
Za modą na betonowe wykończenia wnętrz podążają też producenci płytek. Można znaleźć wiele kolekcji płytek o wzorach betonowych w różnym stylu. Jest beton surowy, nieobrabiany, przecierany, lany, wyszczerbiony, popękany. Są płytki wyglądające jak płyty betonowe z otworami montażowymi. Wciąż popularne są płyty wyglądające jak zestarzały mosiądz, zardzewiała stal, zaśniedziała miedź. Ale metal pojawia się również w lśniącej postaci jako dekory ze złota lub srebra. Modne są cienkie nici metalowe jakby nanizane na wypukłości wystające z płytek.
Sprawdź też:
Mozaiki
Bardzo modne są obecnie podłogi wykonane z płytek tworzących mocny, kolorowy geometryczny wzór. Na ścianach i podłogach układa się też płytki wygladające jak południowe mozaiki o różnych wzorach i kolorach, zestawione nawet z płytek różnej wielkości. Bardzo ciekawe są mozaiki, które naśladują patchworkowe tkaniny, zarówno kolorem, jak i tylko fakturą.
Kształty i faktury płytek: modne heksagony
Świat płytek zwykle jest uporządkowany kwadratami i prostokątami. Teraz najmodniejszym kształtem są heksagony, przede wszystkim powtarzające się w dekorach lub mozaikach, choć znajdziemy też podstawowe płytki heksagonalne (czyli w kształcie sześciokąta). Wyznaczają one mocne granice między różnie wykończonymi płaszczyznami. Bardzo atrakcyjnie wyglądają płytki nawiązujące do modnej jodełki, krokiewki, szewronu. Może to być wzór na płytkach albo dekoracyjny relief.