Płytki heksagonalne do łazienki, kuchni i salonu. Modny wzór plastra miodu

Płytki heksagonalne
Autor: Equipe Ceramics Łącząc płytki o kształcie sześciąkąta w różnym kolorze można stworzyć oryginalną dekorację wnętrza

Płytki heksagonalne, czyli w kształcie sześciokątów, z których można wykonać okładziny naśladujące plaster miodu lub wzory trójwymiarowe, to w tej chwili najmodniejsze rozwiązanie w wykańczaniu wnętrz.

Płytki heksagonalne
Autor: Dunin Okładzina wykonana z białej i czarnej mozaiki heksagonalnej tworzy wzór arabeski

Hitem aranżacji wnętrzarskich są płytki heksagonalne, czyli sześciokątne. Pozwalają tworzyć oryginalne i dynamiczne dekoracje. Takie rozwiązanie jest bardzo geometryczne, kojarzy się z doskonałością plastra miodu. Okładzina ułożona z elementów heksagonalnych tego samego koloru będzie ciekawym urozmaiceniem dekoracji dotychczas złożonych głównie z kwadratów i prostokątów. Dzięki heksagonom, zwłaszcza małych formatów, możemy układać także dowolne wzory, np. arabeski, koronki, które są bardzo atrakcyjne. Płytki o większej liczbie krawędzi pozwalają lepiej oddać zawiłości niektórych wzorów. Znajdziemy też sześciokątne płytki z dekoracją imitującą sześcian albo z niesymetrycznie pogrubionymi krawędziami. Płytki heksagonalne ułożone na podłodze czy ścianie wyglądają dynamicznie, stwarzają iluzję trójwymiarowości w aranżacji wnętrza.

Płytki heksagonalne
Autor: Bestile Płytki heksagonalne Toscana Tridi firmy Bestile ułożone na ścianie dają efekt 3D

Płytki heksagonalne: materiał

Najpopularniejsze są płytki ceramiczne, przede wszystkim gresowe. Sześciokątne wzory znajdziemy też w kolekcjach klinkieru lub terakoty. Za modą na heksagony podążają też producenci płyt z betonu architektonicznego, paneli poliuretanowych i gipsowych. Mozaiki heksagonalne są przygotowywane też z kamienia naturalnego i betonu. Zatem jeśli marzą nam się takie dekoracje, znajdziemy materiał do wykończenia wnętrz (ściany i podłogi), na elewację i na taras.

Zobacz też:

Płytki heksagonalne: galeria zdjęć

Płytki heksagonalne: wymiary

Okładzinę ceramiczną w wzorze sześciokątów możemy wykonać z pojedynczych płytek lub mozaik. Pojedyncze płytki heksagonalne nie mają wielkich wymiarów. Zwykle jest to 15 x 17 cm, 17,5 x 20 cm lub zbliżone. Wielkość elementów mozaikowych i sposób połączenia jest podobna do tradycyjnych mozaik podlejonych na siatce. Jeden element ma wymiary zbliżone do 30 x 30 cm, np. 27 x 29 albo 28 x 31,5 cm. Krawędzie takich mozaikowych prostokątów są nieregularne. Z heksagonów tworzy się także mozaiki w postaci większych elementów o kształcie sześciokąta złożonych zwykle z kilku-kilkunastu mniejszych heksagonów.

Wideo: najmodniejsze płytki do łazienki

Płytki heksagonalne
Autor: Dunin Zestawiając heksagony białe i czarne stworzono wyrazistą, oryginalną dekorację ściany

Płytki heksagonalne: sposób układania

Zależnie od tego, jakie płytki heksagonalne stosujemy i jaki wzór okładziny chcemy uzyskać, dobieramy odpowiedni sposób układania. Ważna jest zwłaszcza wielkość spoiny i jej kolor. Szerokość fug dobieramy do wielkości płytek. Minimalna szerokość spoiny to 2 mm. Ponieważ płytki heksagonalne nie mają bardzo wielkich rozmiarów, najszersze fugi mogą mieć 5-6 mm. Jeśli okładzina będzie złożona z dużych, pojedynczych elementów o monochromatycznej powierzchni, możemy zrobić wyraziste fugi z kontrastowo dobranej zaprawy, która wydobędzie na pierwszy plan motyw heksagonalny. Efekt ten można osłabić, robiąc węższe fugi w kolorze zbliżonym do płytek. Tak należy też postępować, jeśli w okładzinie złożonej z heksagonów chcemy zastosować kolorowy wzór. Uzyskamy jednolite tło, które podkreśli dekoracyjny układ elementów innego koloru. W okładzine złożonej z kilku barw najlepiej zdecydować się na fugi tego samego koloru. W mozaikach kolor fugi jest stonowany, a szerokość najmniejsza.

Płytki heksagonalne
Autor: Cuna Okładzina z płytek z pogrubionymi krawędziamy tworzy przestrzenną kompozycję

Krawędzie okładziny heksagonalnej są nieregularne. Nie ścina się płytek układanych na brzegu, żeby uzyskać linię prostą lub skośną. Brzeg okładziny tworzą krawędzie heksagonów. Robiąc dekorację na ścianie czy podłodze można wręcz zastosować mocno zróżnicowaną liczbę płytek w poszczególnych rzędach, żeby otrzymać płaszczyznę bardziej urozmaiconego kształtu.

Zobacz także:

Płyty i płytki marmurowe na podłogi, ściany, parapety >>>

Płytki kuchenne na ścianę: 12 ciekawych wzorów >>>

W przypadku posadzek może powstać konieczność połączenia okładziny ceramicznej w heksagony i drewnianej złożonej z prostokątnych deszczułek. Warto wcześniej zaplanować układ desek (trzeba będzie je docinać), żeby połączenie płytek heksagonalnych i paneli wyglądało estetycznie i nie było nazbyt skomplikowane.

Płytki heksagonalne
Autor: Equipe Ceramics Krawędź między okładziną z heksagonów a innym materiałem zachowuje wzór tych elementów
Warto wiedzieć

Autor: Peronda

Wzór plastra miodu wyróżnia się w przyrodzie

Trochę matematyki

Z wielokątów foremnych tylko trójkąty, kwadraty i sześciokąty szczelnie wypełniają płaszczyznę. Im więcej boków ma wielokąt foremny, tym mniejszy jest jego obwód przy ograniczaniu tej samej powierzchni. Zatem posadzkarz, który może narzekać na układanie nietypowych płytek, będzie miał mniej pracy przy spoinowaniu heksagonów, bo długość fug w okładzinie będzie mniejsza, niż gdyby ją wykonał z płytek kwadratowych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE