Chcesz mieć prysznic z płytek? Budowa prysznica bez brodzika

2020-07-23 13:30 Magdalena Kosmowska|Piotr Laskowski
Prysznic na kafelkach
Autor: FERRO

Czy kabina prysznicowa musi się zawsze opierać na brodziku? Możesz zrezygnować z gotowych produktów na rzecz prysznica z płytek, w którym woda leje się bezpośrednio na podłogę. Zobacz co powinieneś wiedzieć przed budową brodzika z płytek.

Kąpiel pod prysznicem to nie tylko rutynowa dbałość o higienę, ale także przyjemność. Tym większa, im wygodniejsze warunki, w których się odbywa. Zapewne wiele osób przy wychodzeniu z typowego brodzika zwróciło uwagę na kłopotliwą różnicę wysokości między nim a podłogą – im jest ona większa, tym trudniej się wydostać spod prysznica. Tę niedogodność można wyeliminować, rezygnując z brodzika lub montując płytki brodzik, który nie wystaje nad powierzchnię podłogi. Z pozoru rozwiązanie to wydaje się proste, ale czy takie jest na pewno? Decydując się na prysznic bez brodzika, trzeba się zmierzyć z problemami, które nie występują, gdy stosuje się standardowo (czyli wysoko) umieszczony zwykły brodzik. Narzuca się bowiem pytanie: gdzie i jak pomieścić elementy odpływowe?

Czytaj też:

Instalacje ukryte w ścianie lub pod posadzką

Dobrze, jeśli już na etapie projektowania domu zdecydujemy, że nie chcemy mieć brodzika. Wtedy instalację odprowadzającą wodę do kanalizacji można ukryć w warstwach wykończeniowych podłogi pod posadzką albo dzięki specjalnym zestawom odpływowym zabudować w ścianie. Jest to o tyle ważne, że poziom posadzki w łazience powinien być taki sam albo – lepiej – nieco niższy niż w innych pomieszczeniach. Jednocześnie muszą się pod nią zmieścić takie same warstwy jak w przypadku dajmy na to salonu, np. izolacja przeciwwilgociowa, ocieplenie lub izolacja akustyczna, jak również typowe dla łazienki przewody instalacyjne, np. ogrzewania podłogowego czy podejścia do urządzeń sanitarnych. Pogodzenie tych wszystkich funkcji w warstwach grubości kilkunastu centymetrów to czasem nie lada wyzwanie.

Odpływ liniowy w łazience

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Odprowadzenie wody z prysznica bez brodzika oraz wszystkie niezbędne warstwy podłogowe zajmują co najmniej 11-15 cm. Pod jego dnem musi się bowiem zmieścić zainstalowany na odpływie wpust podłogowy z wbudowanym syfonem punktowym lub liniowym, którego zadaniem jest zatrzymywanie nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji, a także podejście kanalizacyjne, czyli rura o średnicy 50 mm ułożona ze spadkiem minimum 1,5-2% w kierunku pionu kanalizacyjnego. Jednocześnie podłoga w prysznicu musi być odpowiednio wyprofilowana, a grubość podkładu podłogowego przy odpływie nie może być mniejsza niż podana przez producenta zaprawy – zwykle wynosi 4 cm. Dlatego przy planowaniu prysznica bez brodzika szczególne istotne będą dwie kwestie:

  • grubości warstw wykończeniowych podłogi
  • odległość odpływu od pionu kanalizacyjnego.

To one determinować będą wybór rozwiązania.

MATERIAŁ PARTNERA
Odpływy liniowe Besco

Nowością w ofercie marki Besco jest seria odpływów liniowych Virgo. Dostępność w 4 wymiarach: od 60 do 90 cm długości pozwoli na ich zastosowanie w każdej strefie prysznica. Cztery unikatowe wykończenia: Black- czarne szkło hartowane; Duo- o podwójnym ruszcie, w szczotkowanym chromie oraz pod zabudowę płytkami; Slim- z ultracienką rynienką w wykończeniu szczotkowanego chromu; oraz Basic- podwójny ruszt, o szerokości 6,5 cm. Wszystkie odpływy z serii Virgo sprzedawane są w kompletnym zestawie montażowym, który zawiera: rynienkę z syfonem i nóżkami montażowymi, ruszt oraz matę uszczelniającą.

Warto wiedzieć

Minimalna średnica rury kanalizacyjnej

Wpust z syfonem podłącza się do rury kanalizacyjnej ułożonej ze spadkiem 2% w kierunku od kratki do pionu. Musi ona mieć wystarczającą przepustowość na całej długości. Typowa średnica podejścia kanalizacyjnego do odpływu z natrysku to 50 mm, ale jeżeli jego długość przekracza 3 m, trzeba je wykonać z rury o średnicy 75 mm. Jeśli nie chcemy zwiększać średnicy rury, możemy zastosować dodatkową wywiewkę kanalizacyjną lub zawór napowietrzający na końcu podejścia.

Jak kształtować podłogę w prysznicu bez brodzika?

Jeśli chcemy mieć w natrysku nowoczesne szklane drzwi bez profili uszczelniających, zawieszone jedynie na prawie niewidocznych okuciach, powstanie pod nimi szczelina. Aby woda nie wypływała nią poza kabinę prysznica, trzeba odpowiednio ukształtować podłogę.

Kratka, listwa czy płytka na ścianie?

W zależności od rodzaju zastosowanego wpustu z wbudowanym syfonem w podłodze albo przy ścianie prysznica bez brodzika widoczne będą jedynie ich obudowy.

Kratka odpływowa. To widoczna część pojedynczego wpustu podłogowego. Umieszcza się go zwykle centralnie, ale dostepne są również takie do montażu w narożniku ścian. Minimalna wysokość takiego wpustu to 7 cm.

Listwa odpływowa. Zwykle ma kształt wydłużonego prostokąta. Gdy jest wykończona płytkami, pozostaje prawie zupełnie niewidoczna. Pod rysującymi się pomiędzy płytkami wąskimi stalowymi profilami ukrywa się wpust liniowy. Montuje się go bezpośrednio przy drzwiach kabiny albo przy ścianie prysznica. Minimalna wysokość takiego wpustu to 8 cm.

Przeczytaj też:

Odpływ liniowy w łazience >>>

Płytka na ścianie. To widoczna część stalaża podtynkowego, w którym ukryty jest kompletnie wyposażony odpływ. Taki stelaż montuje się w przedściance instalacyjnej na betonowej płycie podłogi na gruncie lub stropie przed ułożeniem wastw wykończeniowych. Po jego zamontowaniu rura odpływowa i syfon nie są umieszczone bezpośrednio pod podłogą prysznica, ale tylko zagłębione w jej warstwach wykończeniowych tuż przy ścianie łazienki. Wpust wraz z syfonem i rurą odpływu powinien się więc zmieścić w warstwach podłogi o łącznej grubości 11 cm (5 cm – styropian, 5 cm – wylewka i 1 cm – posadzka). Stelaż dostępny jest również w wariancie umożliwiającym zamocowanie podtynkowej baterii natryskowej.

Gdzie to się pomieści?

Wspomniane 11-15 cm jest niezbędne do prawidłowego wykonania odpływu prysznica, ale również funkcjonalnej i trwałej podłogi. Układ warstw wykończeniowych będzie nieco inny na podłodze na gruncie, a inny na stropie.

Pierwsza warstwa – ze styropianu lub wełny. W podłodze na gruncie musi ona chronić przed zimnem i dlatego powinna mieć od 10 do nawet 20 cm (grubość zalecana dla domów pasywnych). Decydując się na wełnę, trzeba wybrać jej odmianę twardą i odporną na wilgoć. W stropie między ogrzewanymi kondygnacjami pierwsza warstwa służy jako izolacja akustyczna, może więc być znacznie cieńsza i mieć około 5 cm grubości. W tym przypadku ważne jest, aby zastosować styropian akustyczny, gdyż zwykły nie spełni tej funkcji.

Druga warstwa – izolacja przeciwwilgociowa. Ma za zadanie chronić izolację z wełny lub styropianu przed zawilgoceniem. Wykonuje się ją zwykle z folii PCW, a jej grubość można w zasadzie pominąć.

Przeczytaj też:

Hydroizolacja łazienki: folia w płynie czy masa uszczelniająca >>>

Trzecia warstwa – podkład podłogowy. Zwykle ma około 5 cm, ale część tej grubości trzeba będzie poświęcić na wyprofilowanie 2-3-procentowego spadku podłogi w kierunku odpływu. Warstwa ta powinna sięgać do poziomu kołnierza wpustu.

Posadzka w łazience. To ostateczna wykończeniowa warstwa podłogi. Na całą grubość posadzki składają się terakota (zwykle 8-12 mm) oraz warstwa kleju (2-10 mm). Biorąc po uwagę grubości warstw wykończeniowych, nie powinno być problemu ze zmieszczeniem odprowadzenia wody w podłodze na gruncie na parterze. Większy kłopot sprawi jego zamontowanie na piętrze. Jeżeli warstwy podłogi nie będą miały wystarczającej grubości, by zmieścił się w nich odpływ, podłączenie do pionu kanalizacyjnego wypadnie zapewne w pomieszczeniu na parterze. Wówczas należy się zastanowić nad sposobem jego zabudowy (np. sufitem podwieszanym). Będzie tak, jeśli strop jest zbyt cienki – monolityczny. Jeżeli zaś będzie grubszy – a taki jest gęstożebrowy – rurę odpływową i syfon można spróbować zmieścić między żebrami nośnymi. Oczywiście takie rozwiązanie powinno być wcześniej zaplanowane przez konstruktora.

Odpływ w warstwach wykończeniowych podłogi na gruncie

Odpływ w warstwach wykończeniowych podłogi na gruncie
Autor: A. i M. Sterniccy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
Mirek
|

Nie wiem skąd pomysł na podciąganie wody. Wykonuję w ten sposób brodziki od kilku lat i jeszcze żadnej reklamacji nie było. Kilkanaście lat temu mieszkałem w internacie i tam płytki na podłodze w prysznicu były ułożone 15 lat wcześniej i nic się nie działo. Większość prysznicy w jednostkach wojskowych też tak było robionych i zero problemów. Trzeba tylko wziąć osobę która się na tym zna, a nie pierwszą z brzegu złotą rączkę.

Janusz
|

Potwierdzam. Paweł ma rację. Spoiny w płytkach są przesiąkliwe, a nasiąknięta pod płytki woda nie ma gdzie odparować ani odpłynąć. Jak jest na gruncie to sobie odpłynie do gruntu, ale na piętrze będzie się gromadzić, aż znajdzie ujście.
Można oczywiście zrobić z folii do oczek wodnych, tzw. wannę pod brodzikiem, ale woda i tak będzie się gromadzić i co jakiś czas płytki to ponownego klejenia, bo zaprawa w końcu spuchnie i podniesie płytki.

John
|

Nie masz pojęcia o nowoczesnym budownictwie.

Paweł Grądzki
|

Nie idźcie tą drogą. Jak ktoś potrzebuje dużego, lub nietypowego brodzika niech zamówi sobie Luxum, ale niech nie robi brodzika z płytek. To nie jest pytanie czy będą problemy, tylko kiedy będą. Chcecie zalania? Wylewania się wody i grzyba na stopach? To nie ma sprawy, zróbcie sobie brodzik z płytek. Jeszcze z kamienia, można zrozumieć, ale z płytek? Płytki nie są przeznaczone na brodziki. Moda wylansowana przez producentów płytek, bo pod brodzik płytek się kładzie, lub kładzie ścinki. Wobec tego to zawsze to metr czy dwa metry płytek sprzedanych więcej.