Panel prysznicowy: montaż w kabinie prysznicowej. Zrób to sam

2019-02-01 12:04
Montaż panelu prysznicowego
Autor: Marcin Czechowicz Po dokręceniu nakrętek wężyków zamykamy wypływ wody z panelu i ustawiamy zawory odcinające w pozycji otwartej. Wieszamy panel na ścianie – wystarczy nasunąć go na zaczepy

Panel prysznicowy: montaż krok po kroku. Oto kilka cennych wskazówek wraz z galerią zdjęć, jak prawidłowo zamontować panel natryskowy.

Montaż panelu prysznicowego jest dość prosty. W zależności od modelu mocuje się go do ściany lub w narożniku (wcześniej w to miejsce należy doprowadzić instalację zimnej i ciepłej wody) i podłącza do instalacji wodociągowej dwoma elastycznymi wężykami. Urządzenia sterowane elektronicznie lub wyposażone w oświetlenie trzeba dodatkowo podłączyć do gniazda elektrycznego.
Na rynku są też dostępne panele do montażu podtynkowego, które podłącza się do puszki podtynkowej. W tym przypadku zarówno panel, jak i puszka muszą pochodzić od tego samego producenta.

Mocowanie panelu prysznicowego

Panel prysznicowy podłącza się do instalacji podobnie jak zwykłą baterię. Czasem trzeba do niego przymocować górną głowicę. Jej króciec przekłada się przez przewidziany do tego otwór i ustawia w osi panelu. Zakłada się podkładkę i dokręcamy nakrętkę. Na króciec głowicy nałóż złączkę węża doprowadzającego wodę. Jej nakrętkę również dokręć z wyczuciem, by nie uszkodzić plastikowego gwintu. Zmierz rozstaw zaczepów mocujących i tę odległość zaznacz na ścianie.

Na jakiej wysokości zamontować panel prysznicowy

Wysokość na jakiej przymocujesz panel prysznicowy powinieneś dostosować do wysokości osób, które będą z niego korzystać, ale jednocześnie musisz uwzględnić wysokość ścianek kabiny prysznicowej – lepiej, żeby panel ponad nie nie wystawał. Pamiętaj, że panel powinien zasłonić przyłącza wody. W zaznaczonych miejscach przyłóż do ściany zaczepy panelu i odrysowuj otwory pod kołki. W wywiercone otwory włóż kołki i przykręć zaczepy panelu. Sprawdź, czy panel pasuje do zaczepów.

Panel prysznicowy montaż: galeria zdjęć

Podłączenie hydrauliczne

Zanim ostatecznie zawiesisz panel, musisz jeszcze wykonać podłączenie hydrauliczne. Przez wykręceniem korków, zamknij główny dopływ wody. W końcówki podejść wodnych wystających ze ściany wkręć kątowe zawory odcinające. Najpierw jednak trzeba uszczelnić ich gwinty pakułami i pastą uszczelniającą do instalacji wodnych. Zawory wkręć posługując się kluczem nastawnym albo płaskim. Dokręcaj je tak, żeby króćce do podłączenia wężyków były skierowane w dół – ułatwi to podłączenie panelu. Standardowo zimną wodę podłącza się z prawej strony, a ciepłą z lewej. Wężyki mają uszczelki, więc gwinty ich nakrętek nie wymagają uszczelnienia pakułami. Po dokręceniu nakrętek wężyków, zamknij wypływ wody z panelu i ustaw zawory odcinające w pozycji otwartej.

Wieszanie panelu na ścianie i podłączanie słuchawki

Wystarczy nasunąć go na zaczepy. Uchwyt słuchawki mocuje się dwoma wkrętami, więc musisz wykonać dwa otwory na kołki – jeden pod drugim. Następnie przykręć wąż prysznica. W jego końcówki włóż uszczelki. Końcówkę przy panelu możesz lekko dociągnąć kluczem płaskim. Słuchawkę połącz z wężem dokręcając nakrętkę ręką.

Ile to kosztuje?
  • pakuły i pasta uszczelniająca – ok. 14 zł
  • panel natryskowy – ok. 580 zł
  • zawór kątowy z filtrem – 49,50 zł/szt.
  • kołki rozporowe – 5 zł/100 szt.

Wideo: montujemy panel prysznicowy

Montaż panelu natryskowego w kabinie prysznicowej

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE