Kabina i parawan nawannowy: jakie wybrać? Montaż kabiny nawannowej: krok po kroku

2019-01-10 16:29

Parawan nawannowy to dobre rozwiązanie do niewielkiej łazienki, w której nie ma miejsca na wannę i kabinę prysznicową. Jaki wybierać parawan nawannowy i jako go zamontować: poradnik.

Zastanówmy się, co jest lepsze: wanna czy brodzik? Kąpiel w wannie zajmuje sporo czasu – na samo napełnienie jej wodą musimy czekać kilka minut. Pod prysznicem można się umyć błyskawicznie i – co ważne – w znacznie mniejszej ilości wody. Oczywiście w wannie też da się z niego korzystać – nie trzeba do tego brodzika. Problemem jest tylko zabezpieczenie łazienki przed zalaniem wodą tryskającą z wysoko umieszczonej dyszy. Jeśli wanna już w łazience jest, to pozbycie się jej i przygotowanie miejsca na kabinę pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia remontu łazienki. Najlepiej oczywiście mieć i wannę, i kabinę prysznicową, jednak nie zawsze jest na nie miejsce. Jeżeli jednak zależy nam, by mieć oba te urządzenia, możemy się zdecydować na „dwa w jednym”: sztywny parawan zamontowany nad wanną.

Parawan nawannowy otwierany

Parawany nawannowe to alternatywa dla zasłonki zawieszonej na szynie nad wanną. Najprostsze są parawany nawannowe jednoczęścioweotwierane wahadłowo jak drzwi. Są najtańsze i najłatwiej je zamontować, a po odchyleniu nie utrudniają dostępu do wanny, bo nie mają mocowanej na stałe ramy. Nie stanowią jednak idealnego zabezpieczenia przed wylewaniem się wody - zasłaniają jedynie obszar o szerokości kilkudziesięciu centymetrów, a obok parawanu nad wanną pozostaje otwarta przestrzeń.

Parawan nawannowy składany

Swobodniejsze korzystanie z prysznica umożliwiają parawany nawannowe wieloczęściowe składane w harmonijkę. Mogą być z dwóch i więcej połączonych zawiasami paneli, które po rozłożeniu zasłaniają obszar nawet o szerokości całej wanny. One również nie mają ramy, więc gdy są złożone, dostęp do wanny nie jest ograniczony. Jeśli krótsze boki wanny z obu stron przylegają do ścian, parawan harmonijkowy może stanowić jej szczelną osłonę.

Kabina nawannowa z drzwiami przesuwnymi

Jeżeli nie przeszkadza nam mocowana na stałe nad wanną rama z nieruchomymi panelami, możemy wybrać parawan z drzwiami przesuwnymi. Jest to właściwie kabina nawannowa wymiarami odpowiadająca wannie. Podobnie jak kabina do brodzika zapewnia szczelne zamknięcie i stanowi solidną osłonę – przez przypadek się jej nie otworzy. Do wanny wchodzi się wówczas przez wąskie drzwi. Kształt i wymiary kabiny nawannowej oraz rozbudowanych parawanów muszą być dopasowane do kształtu i wymiarów wanny. Oprócz typowych prostokątnych są też zaokrąglone, o różnych krzywiznach, na ogół przeznaczone do konkretnych modeli wanien.

Przeczytaj również:

Montaż kabiny nawannowej

Montaż parawanu nawannowego z odchylanych paneli jest stosunkowo prosty. Trudność polega głównie na wykonaniu otworów na kołki mocujące profile do ściany. Od precyzyjnego wyznaczenia ich położenia zależy łatwość otwierania i zamykania parawanu. Montaż kabiny nawannowej z przesuwnymi drzwiami i ścianką stałą wymaga więcej zachodu. Nasza kabina zbudowana jest z frontowej części, na którą składają się szklana ścianka i drzwi przesuwne, oraz z bocznej szklanej ścianki stałej, będącej uzupełnieniem osłaniającym przestrzeń kąpielową od strony krótszego boku wanny.

Przeczytaj także:

Kabina nawannowa: montaż krok po kroku (galeria zdjęć)

Parawan nawannowy: jaki wybrać?

Przezroczyste ścianki tańszych parawanów nawannowych są z polistyrenu, ewentualnie akrylu. Panele z tych tworzyw są elastyczne, więc na ogół umieszcza się je w ramie z solidnych profili. Jeśli one również są z
tworzywa sztucznego, to cała konstrukcja może być wiotka - trzeba być na to przygotowanym, wybierając parawan do wanny w najniższej cenie. Solidniejsze są ramy z profili metalowych (lakierowanych, chromowanych lub ze stali nierdzewnej), które dzięki większej sztywności materiału mogą być węższe. Wówczas parawan nawannowy jest ładniejszy - mniej się rzuca w oczy. Najbardziej estetyczne są parawany nawannowe z szybami ze szkła hartowanego. Są one wystarczająco sztywne i wytrzymałe, by nie trzeba było ich dodatkowo wzmacniać – nie muszą być osadzone w ramie. Przezroczystych paneli bez ram niemal nie widać, więc nie ma się poczucia ograniczenia przestrzeni, a łazienka wygląda bardziej elegancko.

Parawan nawannowy i kabina: cena

  • parawan nawannowy jednoczęściowy z szybą polistyrenową – od 150 zł;
  • parawan nawannowy trzyczęściowy z szybami polistyrenowymi – od 220 zł;
  • parawan nawannowy jednoczęściowy z szybą szklaną - od 350 zł;
  • parawan nawannowy dwuczęściowy z szybami szklanymi – od 420 zł;
  • kabina nawannowa prostokątna z drzwiami przesuwanymi, z szybami polistyrenowymi - od 700 zł;
  • kabina nawannowa prostokątna z drzwiami przesuwanymi, z szybami szklanymi – od 1000 zł.
Sonda
Jaką baterię prysznicową wybrałbyś do swojej łazienki?
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie