Kabina i parawan nawannowy: jakie wybrać? Montaż kabiny nawannowej: krok po kroku

2019-01-10 16:29

Parawan nawannowy to dobre rozwiązanie do niewielkiej łazienki, w której nie ma miejsca na wannę i kabinę prysznicową. Jaki wybierać parawan nawannowy i jako go zamontować: poradnik.

Zastanówmy się, co jest lepsze: wanna czy brodzik? Kąpiel w wannie zajmuje sporo czasu – na samo napełnienie jej wodą musimy czekać kilka minut. Pod prysznicem można się umyć błyskawicznie i – co ważne – w znacznie mniejszej ilości wody. Oczywiście w wannie też da się z niego korzystać – nie trzeba do tego brodzika. Problemem jest tylko zabezpieczenie łazienki przed zalaniem wodą tryskającą z wysoko umieszczonej dyszy. Jeśli wanna już w łazience jest, to pozbycie się jej i przygotowanie miejsca na kabinę pociąga za sobą konieczność przeprowadzenia remontu łazienki. Najlepiej oczywiście mieć i wannę, i kabinę prysznicową, jednak nie zawsze jest na nie miejsce. Jeżeli jednak zależy nam, by mieć oba te urządzenia, możemy się zdecydować na „dwa w jednym”: sztywny parawan zamontowany nad wanną.

Parawan nawannowy otwierany

Parawany nawannowe to alternatywa dla zasłonki zawieszonej na szynie nad wanną. Najprostsze są parawany nawannowe jednoczęścioweotwierane wahadłowo jak drzwi. Są najtańsze i najłatwiej je zamontować, a po odchyleniu nie utrudniają dostępu do wanny, bo nie mają mocowanej na stałe ramy. Nie stanowią jednak idealnego zabezpieczenia przed wylewaniem się wody - zasłaniają jedynie obszar o szerokości kilkudziesięciu centymetrów, a obok parawanu nad wanną pozostaje otwarta przestrzeń.

Parawan nawannowy składany

Swobodniejsze korzystanie z prysznica umożliwiają parawany nawannowe wieloczęściowe składane w harmonijkę. Mogą być z dwóch i więcej połączonych zawiasami paneli, które po rozłożeniu zasłaniają obszar nawet o szerokości całej wanny. One również nie mają ramy, więc gdy są złożone, dostęp do wanny nie jest ograniczony. Jeśli krótsze boki wanny z obu stron przylegają do ścian, parawan harmonijkowy może stanowić jej szczelną osłonę.

Kabina nawannowa z drzwiami przesuwnymi

Jeżeli nie przeszkadza nam mocowana na stałe nad wanną rama z nieruchomymi panelami, możemy wybrać parawan z drzwiami przesuwnymi. Jest to właściwie kabina nawannowa wymiarami odpowiadająca wannie. Podobnie jak kabina do brodzika zapewnia szczelne zamknięcie i stanowi solidną osłonę – przez przypadek się jej nie otworzy. Do wanny wchodzi się wówczas przez wąskie drzwi. Kształt i wymiary kabiny nawannowej oraz rozbudowanych parawanów muszą być dopasowane do kształtu i wymiarów wanny. Oprócz typowych prostokątnych są też zaokrąglone, o różnych krzywiznach, na ogół przeznaczone do konkretnych modeli wanien.

Przeczytaj również:

Montaż kabiny nawannowej

Montaż parawanu nawannowego z odchylanych paneli jest stosunkowo prosty. Trudność polega głównie na wykonaniu otworów na kołki mocujące profile do ściany. Od precyzyjnego wyznaczenia ich położenia zależy łatwość otwierania i zamykania parawanu. Montaż kabiny nawannowej z przesuwnymi drzwiami i ścianką stałą wymaga więcej zachodu. Nasza kabina zbudowana jest z frontowej części, na którą składają się szklana ścianka i drzwi przesuwne, oraz z bocznej szklanej ścianki stałej, będącej uzupełnieniem osłaniającym przestrzeń kąpielową od strony krótszego boku wanny.

Przeczytaj także:

Kabina nawannowa: montaż krok po kroku (galeria zdjęć)

Parawan nawannowy: jaki wybrać?

Przezroczyste ścianki tańszych parawanów nawannowych są z polistyrenu, ewentualnie akrylu. Panele z tych tworzyw są elastyczne, więc na ogół umieszcza się je w ramie z solidnych profili. Jeśli one również są z
tworzywa sztucznego, to cała konstrukcja może być wiotka - trzeba być na to przygotowanym, wybierając parawan do wanny w najniższej cenie. Solidniejsze są ramy z profili metalowych (lakierowanych, chromowanych lub ze stali nierdzewnej), które dzięki większej sztywności materiału mogą być węższe. Wówczas parawan nawannowy jest ładniejszy - mniej się rzuca w oczy. Najbardziej estetyczne są parawany nawannowe z szybami ze szkła hartowanego. Są one wystarczająco sztywne i wytrzymałe, by nie trzeba było ich dodatkowo wzmacniać – nie muszą być osadzone w ramie. Przezroczystych paneli bez ram niemal nie widać, więc nie ma się poczucia ograniczenia przestrzeni, a łazienka wygląda bardziej elegancko.

Parawan nawannowy i kabina: cena

  • parawan nawannowy jednoczęściowy z szybą polistyrenową – od 150 zł;
  • parawan nawannowy trzyczęściowy z szybami polistyrenowymi – od 220 zł;
  • parawan nawannowy jednoczęściowy z szybą szklaną - od 350 zł;
  • parawan nawannowy dwuczęściowy z szybami szklanymi – od 420 zł;
  • kabina nawannowa prostokątna z drzwiami przesuwanymi, z szybami polistyrenowymi - od 700 zł;
  • kabina nawannowa prostokątna z drzwiami przesuwanymi, z szybami szklanymi – od 1000 zł.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie