Montaż perlatora i głowicy w baterii: krok po kroku

2019-05-17 12:45

Zamiast pozbywać się cieknącej baterii, możemy ją naprawić. Podpowiadamy, jak wymienić niesprawną głowicę i zamontować perlator pomagający zmniejszyć zużycie wody.

bateria
Autor: Kalbar Po wymianie głowicy, zamontowaniu perlatora oraz dokładnym wyczyszczeniu bateria wygląda i działa jak nowa, a zużycie wody jest mniejsze

Głowica jest kluczowym elementem baterii sztorcowych, odpowiedzialnym za regulację wielkości strumienia wody oraz jej temperaturę. Kiedy się uszkodzi lub zużyje, z baterii zaczyna wyciekać woda albo jej uchwyt przestaje pracować tak płynnie, jak powinien – zacina się i utrudnia wyregulowanie wielkości strumienia. Woda nie wypływa z wylewki jednorodnym strumieniem albo kapie, mimo że jej wypływ jest zamknięty.

Głowice

Bardziej odporne na zanieczyszczenia mechaniczne zawarte w wodzie są te w bateriach dwuuchwytowych, tzw. suwakowe. Trzeba jednak co pewien czas sprawdzać stan ich uszczelek i je wymieniać. 
Głowice ceramiczne w bateriach jednouchwytowych nie są tak odporne, ale rzadko się psują. Mimo to raz na pół roku warto wyjąć ją z korpusu i opłukać z kamienia oraz innych osadów pod intensywnym strumieniem wody. Na ceramiczne płytki w głowicy można też nałożyć odrobinę smaru silikonowego. Kiedy i to nie pomoże, głowicę trzeba wymienić na nową. Wtedy najlepiej wymontować tę zniszczoną i zabrać ją ze sobą do sklepu jako wzór. Głowice dostępne w sklepach mogą mieć różną średnicę – 35 lub 40 mm – oraz wysokość.


Wymiana głowicy w baterii: galeria zdjęć krok po kroku

Perlator: co to jest i jak go zamontować

Co to jest perlator? To nakładka mocowana na zakończeniu wylewki, która napowietrza i rozprasza strumień wody. Dzięki temu mamy wrażenie, że woda tryska z kranu obficiej, a tymczasem jest tylko spieniona.

Przeczytaj też:

Standardowe perlatory działające w połączeniu z oszczędnymi bateriami (klasy Z – zużywającymi nie więcej niż 0,15 l/s) pozwalają zaoszczędzić do 60% wody, kaskadowe do 75%, a perlatory typu spray – nawet 90%.


Jeśli nie chcemy mieć problemu z gromadzącym się kamieniem, wybierzmy łatwy do czyszczenia perlator plastikowy, z którego kamień usuwa się przecierając plastik palcem albo perlator samoczyszczący.


Specjalne perlatory do wanien zapewniają zwarty, niezbyt napowietrzony strumień wody, a takie do baterii kuchennych mają regulator kształtu strumienia wody. Perlator z diodami LED podświetla strumień wody kolorowym światłem.


Przeczytaj też:

Perlator z możliwością zmiany strumienia z napowietrzonego na zwykły jest droższy niż zwykły, ale umożliwia wyłączenie „trybu ekonomicznego” i szybkie napełnienie wanny lub naczynia.

Perlator do baterii łazienkowej: montaż

Jeżeli zdecydujemy się zastąpić sitko zamontowane na końcu wylewki perlatorem z prawdziwego zdarzenia, zacznijmy od zdemontowania tego pierwszego. Weźmy je ze sobą do sklepu i dobierzmy perlator o dokładnie takiej samej średnicy gwintu.

bateria
Autor: Andrzej T. Papliński Sitko odkręcamy specjalnym kluczykiem (czasem jest sprzedawany w komplecie z baterią) albo kluczem z regulowanym rozstawem szczęk
bateria
Autor: Andrzej T. Papliński Na perlator nakładamy uszczelkę i przykręcamy go do wylewki, pilnując, by uszczelka się nie przesunęła
bateria
Autor: Andrzej T. Papliński Na koniec delikatnie dokręcamy perlator kluczem
Sonda
Jaką baterię prysznicową wybrałbyś do swojej łazienki?
Nasi Partnerzy polecają