Montaż perlatora i głowicy w baterii: krok po kroku

2019-05-17 12:45
bateria
Autor: Kalbar Po wymianie głowicy, zamontowaniu perlatora oraz dokładnym wyczyszczeniu bateria wygląda i działa jak nowa, a zużycie wody jest mniejsze

Zamiast pozbywać się cieknącej baterii, możemy ją naprawić. Podpowiadamy, jak wymienić niesprawną głowicę i zamontować perlator pomagający zmniejszyć zużycie wody.

Głowica jest kluczowym elementem baterii sztorcowych, odpowiedzialnym za regulację wielkości strumienia wody oraz jej temperaturę. Kiedy się uszkodzi lub zużyje, z baterii zaczyna wyciekać woda albo jej uchwyt przestaje pracować tak płynnie, jak powinien – zacina się i utrudnia wyregulowanie wielkości strumienia. Woda nie wypływa z wylewki jednorodnym strumieniem albo kapie, mimo że jej wypływ jest zamknięty.

Głowice

Bardziej odporne na zanieczyszczenia mechaniczne zawarte w wodzie są te w bateriach dwuuchwytowych, tzw. suwakowe. Trzeba jednak co pewien czas sprawdzać stan ich uszczelek i je wymieniać. 
Głowice ceramiczne w bateriach jednouchwytowych nie są tak odporne, ale rzadko się psują. Mimo to raz na pół roku warto wyjąć ją z korpusu i opłukać z kamienia oraz innych osadów pod intensywnym strumieniem wody. Na ceramiczne płytki w głowicy można też nałożyć odrobinę smaru silikonowego. Kiedy i to nie pomoże, głowicę trzeba wymienić na nową. Wtedy najlepiej wymontować tę zniszczoną i zabrać ją ze sobą do sklepu jako wzór. Głowice dostępne w sklepach mogą mieć różną średnicę – 35 lub 40 mm – oraz wysokość.


Wymiana głowicy w baterii: galeria zdjęć krok po kroku

Perlator: co to jest i jak go zamontować

Co to jest perlator? To nakładka mocowana na zakończeniu wylewki, która napowietrza i rozprasza strumień wody. Dzięki temu mamy wrażenie, że woda tryska z kranu obficiej, a tymczasem jest tylko spieniona.

Przeczytaj też:

Standardowe perlatory działające w połączeniu z oszczędnymi bateriami (klasy Z – zużywającymi nie więcej niż 0,15 l/s) pozwalają zaoszczędzić do 60% wody, kaskadowe do 75%, a perlatory typu spray – nawet 90%.


Jeśli nie chcemy mieć problemu z gromadzącym się kamieniem, wybierzmy łatwy do czyszczenia perlator plastikowy, z którego kamień usuwa się przecierając plastik palcem albo perlator samoczyszczący.


Specjalne perlatory do wanien zapewniają zwarty, niezbyt napowietrzony strumień wody, a takie do baterii kuchennych mają regulator kształtu strumienia wody. Perlator z diodami LED podświetla strumień wody kolorowym światłem.


Przeczytaj też:

Perlator z możliwością zmiany strumienia z napowietrzonego na zwykły jest droższy niż zwykły, ale umożliwia wyłączenie „trybu ekonomicznego” i szybkie napełnienie wanny lub naczynia.

Perlator do baterii łazienkowej: montaż

Jeżeli zdecydujemy się zastąpić sitko zamontowane na końcu wylewki perlatorem z prawdziwego zdarzenia, zacznijmy od zdemontowania tego pierwszego. Weźmy je ze sobą do sklepu i dobierzmy perlator o dokładnie takiej samej średnicy gwintu.

bateria
Autor: Andrzej T. Papliński Sitko odkręcamy specjalnym kluczykiem (czasem jest sprzedawany w komplecie z baterią) albo kluczem z regulowanym rozstawem szczęk
bateria
Autor: Andrzej T. Papliński Na perlator nakładamy uszczelkę i przykręcamy go do wylewki, pilnując, by uszczelka się nie przesunęła
bateria
Autor: Andrzej T. Papliński Na koniec delikatnie dokręcamy perlator kluczem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE