Bateria umywalkowa - jak wybrać najlepszą?

2014-12-29 11:58

Z baterii umywalkowej korzystasz przynajmniej kilka razy dziennie. Warto, aby była nie tylko ładna, lecz także funkcjonalna. Sprawdź, kiedy wybrać baterię ścienną, a kiedy baterię stojącą.

Bateria umywalkowa
Autor: Mariusz Bykowski Bateria i umywalka powinny mieć proporcjonalne rozmiary. Najlepiej, jeśli odległość między końcem wylewki a dnem umywalki wynosi przynajmniej 15 cm

Wybór baterii umywalkowej zależy od tego, gdzie ma być zamontowana, do jakiej umywalki ma pasować i jakie funkcje są najważniejsze dla użytkowników. Warto pamiętać, że bateria jest nierozerwalnie związana z umywalką, dlatego wybierając jedną z nich, trzeba mieć na uwadze również drugą (niektóre umywalki mają otwory do montażu baterii, a inne nie).

Bateria ścienna czy bateria stojąca?

Kluczowy jest sposób jej montażu. Najczęściej jest on uzależniony od sposobu poprowadzenia instalacji wodnej w łazience. Masz do wyboru dwie opcje: baterie montowane w ścianie i stojące (tak zwane sztorcowe). Wśród stojących wyróżniamy mocowane na blacie, na obrzeżu umywalki oraz w podłodze. Dziś największą popularnością cieszą się te montowane na umywalkach. Baterie podłogowe, stosowane do specjalnych modeli umywalek, należą z kolei do najdroższych.

Bateria z mieszaczem, czy tradycyjna z kurkami?

Kolejny krok to decyzja, czy wolisz tradycyjną baterię z kurkami, czy jednouchwytową z mieszaczem wody. Dzięki niemu zarówno temperaturę wody, jak i jej strumień można regulować jedną dźwignią. Zastosowanie mieszacza pozwala zmniejszyć zużycie wody nawet o 30%. Standardowo większość umywalek ma jeden otwór, ale zwykle jest możliwość wybicia dwóch dodatkowych.

Bateria umywalkowa
Autor: GettyImages Baterie stojące mogą być montowane na blacie, na obrzeżu umywalki, a nawet na podłodze. Sposób montażu musi pasować do modelu umywalki

Rozmiar ma znaczenie

Bateria powinna być dobrana proporcjonalnie do umywalki – jest to ważne ze względów nie tylko estetycznych, lecz także funkcjonalnych. W przypadku dużych umywalek sprawdzą się baterie z wysokim korpusem i długą wylewką, która pozwoli nalać wody do wazonu czy umyć głowę w umywalce. Do małych wystarczą niskie, z krótką wylewką. Należy jednak być tu ostrożnym, gdyż wygodne umycie rąk będzie możliwe tylko wówczas, gdy odległość od końca wylewki do dna umywalki będzie wynosić minimum 15 cm. Najlepiej sprawdzić to jeszcze w sklepie. Dobranie do niedużej umywalki baterii zbyt wysokiej lub o zbyt długiej wylewce spowodowałoby rozpryskiwanie wody po całej łazience.

Jak wybrać baterię umywalkową?

Perlator dla oszczędności

Są pewne funkcje, które każdy powinien wziąć pod uwagę przy wyborze baterii oszczędzających wodę, gdyż mają one wpływ na środowisko naturalne, a także na nasze finanse. Mowa przede wszystkim o perlatorze – małym sitku zamontowanym na końcu wylewki, które napowietrza wodę. Dzięki niemu strumień wydaje się intensywny, a w rzeczywistości z baterii wypływa niewiele wody. Perlator pozwala zaoszczędzić nawet do 60% wody. Kolejnym przydatnym rozwiązaniem jest możliwość regulacji przepływu wody. Pozwala to na korzystanie jedynie z ekonomicznego strumienia wody (ustalonego na przykład na poziomie 6 l/ min). Aby go zwiększyć, należy pokonać lekki opór lub nacisnąć specjalny przycisk. Na tej samej zasadzie działa blokada wypływu gorącej wody wbudowana w niektóre baterie.

Sonda
Prysznic czy wanna?

Łazienkowe inspiracje - zobacz ciekawe i pomocne artykuły!

Pozostałe podkategorie